pondelok 29. júla 2013

5 autorov, ktorí si to môžu dovoliť (ale aj tak by sme ich za to najradšej prizabili)

Asi to poznáte aj z bežného života - niektorým ľuďom toho proste v živote prejde oveľa viac, než ostatným. Môžu si dovoliť veci, ktoré by mnohým iným neprešli a to len preto, lebo sú možno krajší, možno bohatší a možno sú to také typické zlatíčka, ktorým sa prepečie aj vražda :)

So spisovateľmi je to trochu inak. Tí sa stávajú "vyvolenými" prevažne tvrdou drinou a vybudovaním si rešpektu u svojich čitateľov. Tým najúspešnejším sa potom v knihe prepáči aj to, za čo sú ostatní autori nemilosrdne zlynčovaní. Vybrala som pre vás 5 príkladov autorov, ktorí si to jednoducho môžu dovoliť:

PS: Dnes to bohužiaľ inak nešlo a článok preto obsahuje spoilery. Snažila som sa, aby boli spoilery čo najmenej konkrétne a aby vám bola vyzradená maximálne pointa danej situácie a nie jej okolnosti či detaily. Každopádne ak ste zarytí antispoileristi tak ako ja, odporúčam pre pokoj v duši preskočiť tie knihy, ktoré ste ešte nečítali.

Paullina sa smeje na našom nešťastí
Frajerka č.1

Meno: Paullina Simons
Séria: Tatiana a Alexander
Frajerina: Môže si dovoliť odlúčiť od seba hlavných hrdinov na trištvrte knihy. Pche, však čo. 

Ak ste si zvykli na šialene romantického Medeného jazdca, pri druhom dieli s názvom Tatiana a Alexander si asi tak mierne vytrháte vlasy aj s korienkami. Tatiana s Alexom spolu nie sú viac než polovicu knihy a to som na svoje vyjadrenie ešte použila opticko-matematický klam, pretože "viac než polovica" znie miernejšie než "skoro vôbec, do prdele". 
Samozrejme sťažuje sa niekto na konci knihy? Nieeeeee. 
Po prvé, odškodné dostávame už v priebehu čítania v podobe MNOŽSTVA sexy flashbackov a po druhé, ten koniec je taký bombastický, že vám automaticky navodí amnéziu a vy s radosťou zabudnete, že ste na Simonsovú prepindali takmer celú knihu. 


Vrahyňa Rowlingová
Frajerka č.2

Meno: J.K.Rowlingová
Séria: Harry Potter
Frajerina: Môže zmasakrovať polovicu postáv. Však kto už to len počíta...

Rowlingová si zvykla preventívne odkrágľovať nejakú tú postavu v každej jednej knihe, aby nás postupne pripravila na najhoršie a vo veľkmo finále nám neprivodila šok. Asi to svojim spôsobom fungovalo, lebo z rokfortského masakru motorovou pílou sme sa otriasli pomerne rýchlo a po pár týždňoch sme jej už znovu vedeli prísť na meno. Čo na meno! Dokonca aj padali návrhy, aby napísala 8. diel! Akože o kom? A koho by prosím vás ešte zabíjala? Potterove vnúčatá?



Náhodný sexoš, ktorého som našla,
keď som googlila McNaughtovej
face
Frajerka č.3

Meno: Judith McNaught
Séria: Westermoreland
Frajerina: Môže napísať 250-stranový flashback. Bežný autor v tomto bode pomaly píše už aj epilóg...

McNaughtovú asi každý nepozná - je to taká netypická autorka typických historických romancí - ja to volám naspeedované historické romance, pretože hlavnými črtami sa nijako nelíšia od tých klasických s pirátom a prsaňou na obálke, ale sú také namakané, že sa stavím, že McNaughtová chodila do jedného spisovateľského krúžku so Simonsovou a Gabaldonovou. 
Plus tipujem, že bežne vám pri predstave polknihového flashbacku krvácajú póry v podpazuší, pričom u McNaughtovej si na jeho konci poviete "To už je akože koneeeec?" Je síce pravda, že zo začiatku z toho nevýskate od radosti a keď v tom najlepšom narazíte na "2 months ago" tak vás mierne prestrikne a v tichosti sa modlíte k Venuši a Jupiterovi a iba dúfate, že čítanie flashbacku nebude trvať VÁM tie 2 mesiace, ale keď raz začnete, je vám to v podstate jedno, lebo všetko je totálne dokonalé a vy nechcete, aby to niekedy skončilo. 
Áno, prečítajte si McNaughtovú. 



Ak si myslíte, že vám dám Alexa, tak si
to ešte premyslite
Frajerka č.4

Meno: Lauren Oliverová
Séria: Delírium
Frajerina: Môže v celej knihe v podstate vynechať hlavného hrdinu. Kto už len potrebuje hlavného hrdinu, nie? 

Oliverová síce podľa mňa ešte úplne nevyzrela na tie najlepšie autorky, ale zbaviť sa na celý jeden diel hrdinu, za ktorým sme preslintali jednu celú knihu, chcelo gule, takže môj rešpekt už sčasti má. A myslím, že nie som jediná - Pandemonium má totiž aj napriek tomuto obrovskému handicapu na stránke Goodreads hodnotenie 4.2, čo ho radí medzi nevídané úspechy 2. dielov YA kníh. Takže Oliverová očividne môže najbližšie urobiť z Alexa gaya a nikto ani len brvou nemykne. Veď však dáme ho už len s niekým dokopy, nie? Na ocot neostane...


Nechám vás čakať, až kým nebude
svetový mier, bitches. 
Frajerka č.5

Meno: Kristin Cashore
Séria: Greceling Realm
Frajerina: Môže nás nechať čakať na jednu knihu 3 roky. I mean, who does that?!

Ja byť ňou, tak sa bojím, že sa mi už po roku a pol čakania na Iskrivú všetci vyprdnú na hlavu. Ale nieeeee, Kristin má čas. Kristin v noci kľudne spáva, narozdiel od nás. Kristin aj keby Iskrivú zverejnila o 10 rokov s tým, že "Jééééžiš, šak ja som úplne zabudla, tu som našla dajaký rukopis keď som upratovala...." tak všetci vyjdeme večer vonku do ulíc a budeme oslavovať a nikto jej nepovie "Ty hnusoba, celý život si mi zničila, muž odo mňa odišiel, deti mi vzala sociálka, jedlo mi zhnilo v chladničke zatiaľ čo ja som čakala čo bude s Bitterblue." 


Takže takíto drzí sú tí naši brilantný autori a aj tak ich všetci milujeme, tešíme sa a v napätí očakávame každú ich novú knihu. Však jasné, čo iné už len môžeme robiť? Ísť von a účastniť sa na bežnom živote? Akožeeeee....nezájem. 

štvrtok 25. júla 2013

Sophie Jordanová - Útek (Draki #2): Vzostup a pád Jacindy Jonesovej

Názov: Útek (Draki #2)
Pôvodný názov: Vanish
Autor: Sophie Jordanová
Vydavateľstvo: CooBoo, 2013
Hodnotenie na Goodreads: 4.02


Srandafaktor: 3/5
Nudafaktor: 2/5
Lovefaktor: 3.5/5
Plačfaktor: 2/5
Drámafaktor: 4/5





Oficiálna anotácia:

Napätie, zakázaná láska a vzrušujúce nebezpečenstvo – to je druhá časť napínavej Draki trilógie. Aby Jacinda zachránila život Willa – chlapca, ktorého miluje, vyzradila pradávne tajomstvo svorky. Teraz, keď je späť pod ochranou svojho druhu, nazerajú na ňu preto ako na zradkyňu. No ešte horšie však vyznieva fakt, že Willa už nikdy viac neuvidí. Ale čo ak predsa len navzdory všetkému existuje šanca, ako sa s ním znova stretnúť, no cena je príliš vysoká? Bude Jacinda pre ich lásku riskovať všetko?


Tí, ktorí ma už poznáte možno viete, že mám tak trochu problém s druhými dielmi YA trilógií, v ktorých už spravidla putuje všetko, čo si autor vybudoval v prvom dieli, elegantne do kanála. Tak sa poďme pozrieť na to, aký osud postihol pokračovanie knihy Draki.

Kniha Útek nadväzuje doslova hneď na Draki vo chvíli, kde Jacinda opúšťa svoju zakázanú lásku, lovca drakov Willa a vracia sa späť na miesto, odkiaľ kedysi s mamou a sestrou Tamrou utiekli. Tentokrát je však všetko iné. Teraz je hviezdou dračieho klanu Tamra, ktorá sa po rokoch čakania konečne premenila na striebornobieleho draka a stala sa jedným z najvzácnejších druhov, strážkyňou. Jacinda však nie je iba odsúdená vymeniť si so svojou sestrou úlohy a žiť pre zmenu v jej tieni. Po tom, čo sa dostane von, že sa na úteku zamilovala do jedného z ich najväčších nepriateľov, musí sa Jacinda vysporiadať s nenávisťou ostatných drakov. Oporou v ťažkých chvíľach sa jej stáva Cassian...a kniha je na najlepšej ceste dolu z kopca. 

Prečo? Pretože v tomto bode z nejakého nevysvetliteľného dôvodu nadobúda každý autor pocit, že milostný trojuholník je super nápad. 
Takto. Nemám  nič, proti dobrému milostnému trojuholníku. Aspoň teda ak si dobre pamätám, už je to  totiž dávno, čo som o nejakom poriadnom čítala. Ide o to, že toto tu, čo nám v súčasnosti poskytujú americkí YA autori vo svojich knihách nie je ani tak osviežením deja, ale zúfalý pokus preklenúť sa nenápadne z prvého dielu do tretieho, čo sú vlastne z celej trilógie jediné dve knihy, u ktorých má autor šajnu, o čom má písať. Akože chápem to, druhé diely sú sviňa a ťažko sa vymýšľajú, ale tak si nejaký bestsellerový autor nie? Tak sa kus posnaž, do frasa. 

Čo ma sklamalo konkrétne v tomto prípade je, že Sophie je vynikajúca a hlavne pomerne dosť vypísaná spisovateľka, ktorá má za sebou už množstvo vydaných kníh. Dokonca aj v sérii Draki prišla s niečím novým a na konci prvého dielu som mala pocit, že má rozdané veľmi dobré karty, s ktorými ešte môže zahrať výbornú hru. Pri čítaní druhého dielu som však neustále narážala na všelijaké možné "tajné dvere", ktorých použitím mohla autorka knihu niekoľkokrát úplne šokujúco zvrátiť, avšak všetky tieto príležitosti na originálny zvrat boli systematicky ignorované v prospech ďalšieho rozvíjania toho porandaného milostného trojuholníka. Poznáte ten pocit, keď pozeráte nejaký šport a vidíte svojho obľúbeného športovca ako rad za radom premrhá všetky šance na bodovanie, ktoré dostane? A ste z toho takí zlí, že máte chuť rozbiť nový televízor? Yeah...

Dobrá správa je, že ak sa povznesiem nad skutočnosť, že v knihe vôbec nejaký milostný trojuholník existuje, musím uznať, že bol ešte celkom elegantne zvládnutý. Jacinda s Cassianom mi dávali logiku a Jacinda s Willom mi namiesto logiky dávali zimomriavky. Tak to má byť, Jordanova chvalabohu nie je úplne stratený prípad. Páči sa mi, že nedokážem predvídať, čo ešte bude s Tamrou a ako bude pasovať do veľkého finále. Tá Tamra ma celkovo nejako nezdravo zaujíma, neviem prečo :D Ale akože zaujíma ma napríklad aj Will, aby v tomto ohľade bolo jasno...

Inak všimla som si, že mnohí sa sťažujú alebo jednoducho píšu o veľkej predvídavosti knihy, na čo ja musím povedať, že som nebola schopná predvídať jediné slovo. Ako som už spomínala, moja fantázia tentokrát lietala na všetky strany a očividne sa ani len nezrazila s Jordanovej fantáziou. Keď to mám zhrnúť, tak som absolútne nepredvídala, že to bude tak predvídateľné. Nuž, raz si hore, raz si dole :D

Autor: chrysalisgrey
Hmm...čo ešte ďalej...(Mám pocit, že nad touto recenziou premýšľam ešte viac, než Jordanová nad svojou knihou...ehm). Aby sme sa pochopili, Útek nie je iba o vzťahu Jacinda-Will-Cassian (alebo som radšej mala dať Jacindu do stredu, aby to nevyzeralo divne?), ale dosť veľká časť knihy sa venuje aj krehkému putu dvoch sestier, ktorých úlohy v tomto vzťahu sa neustále menia a pre mňa to bolo nesmierne zaujímave sledovať. Na začiatku to bola Jacinda, ktorú každý obdivoval a Tamra bola medzi drakmi prakticky neviditeľná. Neskôr si Tamra našla svoje miesto medzi ľuďmi a časom si na zmenu začala zvykať aj Jacinda. V druhej knihe je to práve Tamra, ktorá konečne žiari medzi svojimi ľuďmi a Jacinda kruto na vlastnej pociťuje, aké to je byť ignorovaná. Napriek tomu vzťah medzi Tamrou a Jacindou nezdopovedal vždy ich situácii v spoločnosti, vyvíjal sa samostatne a nikdy som si nebola istá, ako sa k sebe navzájom zachovajú. Divné puto vzniklo aj medzi Jacindou a Cassianovou sestrou (a zároveň Jacindinou nemesis) Miriam, ktorej únos neskôr vyústil do zaujímavej zápletky (aj keď ja by som vymyslela lepšiu :D), ktorá sa pravdepodobne potiahne až do tretieho dielu. 
Takže vidíte, nie je to celé len o problémoch s chlapmi, to len ja robím stále z komára somára a kedykoľvek spozorujem v knihe ľúbostný trojuholník, musím sa z toho v recenzii vykvákať. Majte so mnou prosím strpenie :D

Záver druhého dielu by sa vám mal páčiť. Je dostatočne dramatický, dostatočne otvorený a zároveň vás neprizabije. Aj keď my, čo Útek čítame až teraz, sme strašní frajeri, keďže už nemusíme pol roka čakať na finále série. Vlastne nemusíme čakať vôbec, pretože tretí diel s názvom Návrat nám už je plne k dispozícii vo všetkých kníhkupectvách (pravdepodobne okrem prešovskej Panty, v nej nie je k dispozícii nikdy nič), takže sa môžeme vytešovať. 

Všetky diely si môžete zadovážiť aj priamo u vydavateľstva - spoločnosti Albatros Media, ktorej touto cestou ďakujem aj za poskytnutie recenzného výtlačku. No a knihy nájdete tu:

Draki (Draki #1): http://bit.ly/13g1fKz
Útek (Draki #2): http://bit.ly/13eo8gu
Návrat (Draki #3): http://bit.ly/18tZqMt

nedeľa 21. júla 2013

Romantická kartotéka: Andrea Randall - In the Stillness

Názov knihy:.In The Stillness
Autor:.Andrea Randall
Typ knihy:.romantická contemporary
Typ romance:.druhá šanca

Stručne, niekoľkými vetami:.Medzi Natalie a Rykerom je to láska na prvý pohľad. Po 11. septembri 2001 však Ryker odchádza bojovať do Afganistanu a keď sa po niekoľkých mesiacoch vracia bez svojho najlepšieho kamaráta, Natalie zisťuje, že starý Ryker pravdepodobne tiež umrel vo vojne. Rykerove záchvaty doprevádzajúce jeho posttraumatický stresový syndróm od neho nakoniec Natalie nadobro odoženú, a kedysi šťastný a zamilovaný pár je od seba odlúčený na nasledujúcich 10 rokov. Natalie sa medzičasom vydala, má dve deti, ktoré nikdy nechcela a muža, ktorého nemiluje. Náhoda ju opäť dáva dohromady s Rykerom. Bude to tentokrát fungovať?

Hlavná hrdinka:.Spočiatku som myslela, že budem Natalie neznášať. Na začiatku knihy je depresívna, na všetko sa sťažuje a jej život s dvoma krásnymi deťmi a milujúcim manželom je očividne tak strašný, že sa musí pravidelne rezať. Potom som však pomocou flashbackov spoznala veselú Natalie z minulosti a prijala som, prečo ja taká ako je.
Hlavný hrdina:.Aj keď sa v podstate celá kniha točí okolo Rykera, nedostal v nej extra veľa priestoru, aby na mňa urobil dobrý alebo zlý dojem. Paradoxne som si ho najlepšie užila, keď mu preskakovalo po tom, čo sa vrátil z Afganistanu, mal zmeny nálad, po každom zjapal a pod. :D
POV (point of view):.kniha je v 1. osobe rozprávaná z pohľadu Natalie, v prvej polovici sa strieda prítomnosť a minulosťou
Chémia postáv:.zo začiatku to bolo také divné, nedokázala som sa "dostať" do ich vzťahu, ale potom to už šlo. Myslím, že tí dvaja k sebe fakt patrili.

Ľúbostný trojuholník:.No v podstate hej, keďže je v hre ešte aj Nataliin manžel :D Každopádne nebolo to o tom, že Natalie chodí poza jeho chrbát a podvádza ho.
Sex:.nie veľa a nie veľmi grafický
Humor:.ech...ani nie. Bola to skôr taká potemnejšia, posmutnejšia kniha.
Angst:.Ó ano :D V strede knihy ho bolo až-až.
Cliffhanger:.nie, kniha je ukončená tak, aby nás neporazilo.
Happy end (zvýrazni kurzorom obdĺžnik pre zobrazenie odpovede):. áno, kniha končí šťastne
Pokračovanie:. nie

Hlavné plus:. veľmi dobre napísaná kniha s rýchlym spádom a zaujímavou témou
Hlavné mínus:.chýbalo mi aspoň trochu humoru (alebo aspoň smiech cez slzy)
Celkové hodnotenie:.In the Stillness sa venuje ťažkej téme sebapoškodzovania, čo čitateľa asi už na prvý pohľad tak morbídne zaujme. Konkrétne pre mňa to bolo skôr odpudzovadlo - nemám príliš v láske depresívne a ťažké témy. Po knihe som siahla preto, lebo mi ju odporučilo hneď niekoľko ľudí a mala veľa pozitívnych recenzií. Neľutujem, že som do toho šla, nebolo to len o negatívnych emóciách, kniha mala aj svoje svetlé chvíľky, množstvo pekných a milých scén a skvelú romantickú zápletku.
Hviezdičkovanie:.4 hviezdičky

Výrok z knihy:.It only looks like such a mess because it’s not over yet."



streda 17. júla 2013

Výhercovia súťaže o Annu a Lolu

Dosť už bolo napínania, poďme sa pozrieť na výhercov dvoch skvelých kníh od Stephanie Perkinsovej - Polibek pro Annu a Lola a kluk od vedle.




Knihu Polibek pro Annu spolu s podpísanou záložkou vyhráva:


Monika Kaščáková



Knihu Lola a kluk od vedle vyhráva:

Silvia (mail začína na silviaor....)


Baby napíšte mi mail na myalternativeworld@gmail.com spolu s adresou, kam vám mám výhru zaslať a prosím ak je to možné použite mail, ktorý ste zadali do súťažného formuláru (ak ste sa hlásili cez FB, je to mail, ktorým sa prihlasujete). 

Výherkyniam ako vždy gratulujem a ostatní, ktorí dnes nemali šťastie, máte nejaký typ na cenu do ďalšej súťaže? :)

pondelok 8. júla 2013

Romantická kartotéka: Nicole Christie - Falling For the Ghost of You

Autor:.Nicole Christie
Typ knihy:.niečo medzi YA a New Adult, romantická contemporary komédia (self-published)
Typ romance:.láska medzi nevlastnými súrodencami, ona je na strednej, on je o niekoľko rokov starší

Stručne, niekoľkými vetami:.Violetina mama nečakane zahlási, že sa ide vydávať (za poriadne zazobaného chlapa) a že Violet získa nového nevlastného brata. Po tom, čo mama odchádza na svadobnú cestu, sa Violet ocitá na mesiac sama so sexy Zaneom. Ako to už býva zvykom, iskry začnú lietať na všetky strany a medzi Violet a Zaneom vznikne tajný románik. Problém však nie je len ich status nevlastných súrodencov. Violet má čo robiť, aby po boku príťažlivého muža zvládla svoju žiarlivosť a navyše sa zdá, že Zane pred ňou ukrýva nejaké tajomstvo.

Hlavná hrdinka:.Violet bola úplne parádna, jediná vec, ktorá mi na nej vadila, bola jej meno (v YA literatúre mimoriadne otrepané). Má úžasný a originálny zmysel pre humor, ktorý je skombinovaný s jej neogabanosťou a absenciou akéhokoľvek sita medzi jej mozgom a ústami, takže z nej vychádzajú slova ako "penis" v úplne najnevhodnejšej chvíli a vznikajú z toho prefektné situácie.
Hlavný hrdina:.Zane (meno opäť tak originálne, až je neoriginálne) bol taký zvláštny...najprv mi liezol na nervy, nemám rada hl. hrdinov, čo sú vysmiati ako lečo a stále po niekom žmurkajú. Taktiež mi prišlo, že bol všade, ale v podstate nedostal veľa priestoru, aby sa poriadne prejavil. V druhej polovici to už bolo pooodstatne lepšie, ukázal trochu viac emócií a svoje serióznejšie ja, ktoré mu sedelo oveľa viac.
POV (point of view):.Kniha je rozprávaná iba v 1. osobe, z Violetinho pohľadu
Chémia postáv:.Nebola taká zjavná po celý čas. Niekedy mi pripadalo, že Zane má rovnakú chémiu s každou jednou ženou, ktorá mu počas knihy prišla do cesty. Romantické scény samy o sebe však mali poriadne grády :)


Ľúbostný trojuholník:.V podstate žiaden, ale Violet je žiarlivá na každú ženskú, ktorá im skríži cestu (nie je to také otravné, ako by sa zdalo, viac by mi prekážalo, keby jej to bolo jedno)
Sex:.píše sa o ňom (a rozoberá sa tam vkuse Violetino panenstvo - to úplne "milujem"), ale samotný...ehm, akt je preskočený, ako to bežne býva v YA.
Humor:.myslela som si, že to bude trápne vtipné, ale bolo to genaiálne vtipné. Podstatne viac humoru, ako v priemernej YA/NA knihe, ale nebolo to prehnané.
Angst:.trochu hádok, ale nič intenzívne
Cliffhanger:.nie
Happy end (zvýrazni kurzorom obdĺžnik pre zobrazenie odpovede):.áno + epilóg o pol roka neskôr
Pokračovanie:.pravdepodobne nie

Hlavné plus:.jednoznačne humor + prekvapenie na záver
Hlavné mínus:.trochu naivné a otrepaný námet
Celkové hodnotenie:. Páčilo sa mi to, ale nebola som unesená. Bolo to milé, jednoduché a oddychové čítanie, ale štvalo ma množstvo drobných vecí, ktoré som nevedela tak úplne odignorovať. Veľmi ma prekvapilo, že som nepredvídala ten koniec. Podarilo sa mi uhádnuť všetky veci, ktoré v príbehu nesedeli, ale z nejakého dôvodu som si ich nebola schopná dať dohromady a predvídať tak záverečné rozuzlenie. Neviem teraz, či je autorka taká šikovná, alebo som ja taký ignorant. Aj keď kniha nebola jedna z najlepších, aké som v tomto žánri čítala, bol to rozhodne lepší priemer a nevidím dôvod, prečo by som ju nemala odporučiť s tým, že viete, že to nie je dokonalé.
Hviezdičkovanie:. 3 a pol hviezdičky

Výrok z knihy:.
No, I really did. I walked into that room and saw the hottest, sexiest guy I've ever seen - wet and half naked. And I said, "Ewww." 
I know. How am I still single, right?
Poznámka na záver:.Toto je inak druhý prípad, kedy som v príbehu úplne zbožňovala matku (prvý prípad je Catina mama Justina zo série Night Huntress od Jeaniene Frost). Neviem, či aj nebola moja najobľúbenejšia a zároveň najvtipnejšia (aj keď nechtiac) postava. Rozhodne to považujem za dôvod na oslavu, pretože ja NEZNÁŠAM knižné matky :D Vždy skazia všetku zábavu...


štvrtok 4. júla 2013

Alex Scarrow - Jazdci časom: Prvá misia: Z Titanicu do nacistického Nemecka a späť (RECENZIA)

Pôvodný názov: Time Riders #1
Autor: Alex Scarrow
Vydavateľstvo: Slovart, 2013 
Hodnotenie na Goodreads: 3.81 

Srandafaktor: 2/5 
Nudafaktor: 2/5 
Lovefaktor: 1/5 
Plačfaktor: 2/5
Drámafaktor: 4/5

Anotácia

Liam O'Connor mal zomrieť pri lodnej havárii v roku 1912. 
Maddy Carterová mala zomrieť pri leteckom nešťastí v roku 2010.
Sal Vikramová mala zomrieť pri požiari v roku 2026. 
No pár minút pred smrťou sa pri nich zjavil záhadný muž so slovami: „Vezmi ma za ruku." Nezachránili ich. Naverbovali ich do tajnej organizácie, o ktorej existencii nemá nikto ani tušenia. Cestovanie v čase už totiž nie je len hudbou budúcnosti, ale krutou realitou. Liam, Maddy a Sal majú jedinú úlohu: ochrániť dejiny, ako ich poznáme, a zneškodniť každého, kto sa pokúsi ch zmeniť. Preto sú tu!


Čo si budeme čo nahovárať, Jazdcom času síce neprináleží dlhá a kvetnatá anotácia, no o to viac tých niekoľko viet priťahuje a láka k čítaniu knihy. Ak by len tento sľubný predpoklad - cestovanie v čase v snahe zabrániť cestovaniu v čase - schytil do ruky niekto skutočne talentovaný, mohla by z toho vzniknúť séria ako lusk. Ešte šťastie, že sa jej naozaj ujal niekto, kto okrem iného aj vie, čo robí. Alex Scarrow, máš moju pozornosť. 

Téma cestovania v čase vo mne zakaždým inštinktívne vzbudí pozornosť a vždy akosi pozabudnem na to, že môj mozog do dnes nedokáže spracovať podstatu time-travelingu a pri čítaní sa mi búri logika a v niektorých prípadoch krváca šedá kôra mozgová. Na druhej strane ma svojim spôsobom šialene baví sledovať, ako sa ten a ten autor vo svojej knihe s cestovaním v čase vysporiada, ako sa mu podarí obísť všetky zákonitosti prírody a logiky a podať uspokojujúce vysvetlenie na nevysvetliteľné veci. 

Niet pochýb, že Alex Scarrow o svojej sérii dlho premýšľal. Už na začiatku si pripravil pôdu a zaviazal uzly na niektorých koncoch, ktoré by mohli ostať neskôr nechtiac otvorené. Tri hlavné postavy - Maddy, Liam a Sal sú vytrhnuté zo svojich životov v momente, kedy sa tieto životy tragicky končia. Ich záchranca to ma výborne premyslené - alebo sa zmieria so svojou novou existenciou a nechajú svoj starý život úplne za sebou, alebo ich nechá umrieť tak, ako im bolo súdené. Zo Sal sa tak stáva pozorovateľka, ktorá sa 10. a 11. septembra 2001 stále dookola prechádza ulicami New Yorku a sleduje každú nepatrnú zmenu, ktorá by mohla upozorniť na manipuláciu s časom, z Liama sa stáva cestovateľ, ktorý sa spolu s robotom Bobom snaží napraviť alebo predísť všetkým takýmto zmenám a Maddy využíva svoj počítačový talent na koordináciu misií v srdci ich základne. 

V Prvej misii sa stretávame s človekom z ďalekej budúcnosti, ktorý sa pri pohľade na zruinovaný svet rozhodne premiestniť v čase a napraviť dejiny tam, kde sa to podľa neho všetko pokazilo - na konci 2. svetovej vojny. Jeho predstava o lepšom svete sa však dosť zásadne líši od predstavy ostatných. A preto jej realizácii musia jazdci časom čo najrýchlejšie zabrániť - kým svet nestvorí niekoho horšieho než Hitler.

Jazdci časom dávajú nový rozmer výrazu "rýchly spád". Kniha má extrémne krátke kapitoly, ktoré si nás doslova prehadzujú z jedného storočia do druhého a v podstate nám nedávajú veľmi vydýchnuť. Pre mňa to bol zlomový moment, pretože ak by sa príbeh vliekol, asi by som s knihou nemala veľa trpezlivosti. Nie preto, že by sa mi nepáčila, skôr preto, lebo som si už strašne zvykla na to, že ma cez každú knihu, či už dobrú alebo zlú, dostane romanca. Väčšinou je to o tom, že čakám na nejaký romantický medzník - kedy si hlavní hrdinovia prejavia city, kedy sa dajú dohromady a podobne. Tieto medzníky ma prenesú častokrát aj cez menej kvalitnú knihu a až pri čítaní Jazdcom som si uvedomila, ako na nich spolieham.
No. Aby sme to mali z krku rýchlo a bezbolestne: V Jazdcoch nie je žiadna romantika. Hoci je kniha označená ako young-adult, ja by som ju odporučila skôr mladším youngadultom a možno aj skôr chlapcom, aj napriek tomu, že dve zo štyroch hlavných postáv (ak nepočítam robota), sú dievčatá. Rozhodne nás baby nechcem hádzať do jedného vreca, ale ja osobne mám rada, keď si môžem aspoň za niekým trošku poslintať, nemusí to byť hneď romantické veľdielo. Tu mám na výber medzi starcom, robotom a teenagerom, ktorí sa bojí v štýle: "Óóóó Bóóóže! Óóó Bóóóže, Panenka Mária!" Takže tak. Žiaden mačo na obzore, dievčatá. 


Tento fakt však chvalabohu absolútne neovplyvňuje kvalitu série. Scarrow venoval svoju plnú pozornosť napínavému deju a postavy netlačí na silu tam, kam sa to nehodí. Namiesto toho radšej vystaval a rozvinul úžasné priateľstvá, ktoré s vami pohnú možno ešte viac, než akákoľvek plytká romanca. 

Čo sa týka samotného konceptu cestovania v čase, aj tu som už tradične objavila veľa logických okien, ktoré mi ako vždy nedovolili naplno s užiť celý knižný potenciál. Napriek tomu sa však bavíme o kvalitne prepracovanej téme a Scarrowovi sa podarilo vysvetliť alebo aspoň čiastočne odôvodniť obrovské množstvo nejasností, s ktorými by sa mnohí iní autori absolútne nezaoberali. 
Kniha nebola tak úplne pre mňa, nie je to veľmi môj štýl a rozhodne to nie je to niečo, po čom by som sa dobrovoľne načiahla v kníhkupectve. Napriek tomuto dosť veľkému handicapu si ma však dokázala svojim spôsobom získať, pobaviť a zapríčiniť, že som zatúžila aj po druhej časti, ktorá práve v týchto dňoch prichádza na pulty obchodov. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart. Prvú misiu si môžete zakúpiť TU, ak máte záujem aj o druhý diel, nájdete ho TU

pondelok 1. júla 2013

Cynthia Hand - Zasvätená: Postihlo prekliatie "dvojky" aj obľúbenú anjelskú sériu? (RECENZIA)

Názov: Zasvätená (Nadpozemská #2)
Pôvodný názov: Hallowed (Unearthly #2)
Autor: Cynthia Hand
Vydavateľstvo: CooBoo, 2013
Hodnotenie na Goodreads: 4.23

Srandafaktor: 3/5
Nudafaktor: 3/5
Lovefaktor: 2/5
Plačfaktor: 3,5/5
Drámafaktor: 4/5








Anotácia (POZOR, obsahuje spoilery z 1. dielu!)

Pokračovanie úspešnej knihy Nadpozemská Clara sa vzoprela svojmu poslaniu a rozhodla sa z horiaceho lesa zachrániť Tuckera. Odhalí však Christianovo tajomstvo: je tiež anjelom. Spojenie medzi Clarou a Christianom sa prehlbuje, ako keby ich k sebe viazalo osudové puto. Clara ale ľúbi Tuckera a rozhodne sa s ním zostať. Situáciu zhoršuje nová vízia, v ktorej sa Clara so svojimi blížnymi ocitá na pohrebe – zúfalo sa snaží zistiť, koho stratí. Je možné zmeniť budúcnosť? Zachrániť toho, kto má zomrieť? Je možné beztrestne odmietnuť splnenie poslania? Dokáže Clara bojovať s Čiernym krídlom, ktorý ju sleduje a zahaľuje svojím nekonečným smútkom? Bude konečne Clara zasvätená do tajomstiev vlastného osudu, dozvie sa od svojej mamy všetko, čo jej zatiaľ bolo zatajované? Clara musí byť statočná – temné sily sú stále nablízku...


Do knihy Nadpozemská som sa zamilovala v ťažkých časoch, keď na svet vychádzalo nespočetné množstvo anjelských kníh a konkurencia bola naozaj obrovská. Moju pozornosť si získala od prvej strany vďaka príjemnému a nesilenému humoru, no udržala si ju vďaka netradičnej ľúbostnej zápletke, kedy nás autorka uprostred knihy všetkých šokovala náhlou zmenou hrdinkinho...ehm...objektu záujmu. Áno, bol to tak trochu milostný trojuholník...ale vlastne nebol. Pridajme k tomu šikovne vymyslenú paranormálnu zápletku a máme víťaza spomedzi kvanta anjelských somarín. 

Veľmi veľmi by som chcela vedieť, či som sa za tie dva roky zmenila ja, môj vkus a moje nároky, alebo druhý diel skutočne nikdy nedočiahol na kvalitu jednotky. Už hneď zo začiatku sme vhodení do víru tuctového ľúbostného trojuholníku medzi Clarou, jej osudovou polovičkou Christianom a tým, koho skutočne z celého srdca miluje, Tuckerom. A nie je to teda ani zďaleka pekný pohľad. Originalita, ktorou sa Cynthia mohla pýšiť u svojej literárnej prvotiny, umiera spolu s Clarinou pevnou vôľou a neoblomným charakterom. Z našej hrdinky sa odrazu stáva prototyp nerozhodnej chuderky, ktorá už ďalej nedokáže odolávať Christianovmu šarmu a ich nadpozemskému putu a začne tak z nič netušiaceho až po uši zamilovaného Tuckera robiť idiota. A nemá to konca kraja.

Zdá sa, že pôvodným úmyslom bolo postaviť Claru medzi dvoch chlapcov - jeden je jej súdený a zároveň je s ňou prepojený hneď na niekoľkých úrovniach a jeden tam medzi nimi pôvodne vôbec nemal čo robiť, no znenazdajky sa objavil a ukradol Clarino srdce tomu druhému priamo spred nosa. V druhej časti série sa to však autorke začína celkom slušne vymykať spod kontroly a je z toho jeden obrovský a čitateľom young adult kníh dôverne známy mišung. Aby som to skrátila, nepáčilo sa mi, ako bola v druhom dieli zvládnutá romantická zápletka, rozčuľovalo ma, ako sa Clara správala k Tuckerovi, do ktorého sme sa v prvom dieli určite všetci rad radom zamilovali a dvojka Clara+Christian, ktorej tam bolo požehnane, ma absolútne nezaujímala. Ale poďme ďalej.


Akou-takou náplasťou na moju frustráciu s Clarou bol opäť raz skutočne výborný štýl, akým bola kniha napísaná. V porovnaní s predchádzajúcim dielom nedochádza k žiadnemu poklesu kvality a opäť ma bavilo aj množstvo vtipných hlášok, ktoré vychádzali z úst hlavne našej hriešnice Clary. Cynthia si pre nás pripravila ďalšie nové anjelské zápletky, na scénu prichádzajú postavy, ktoré by sme vôbec nečakali a zároveň nás opustia niektorí kľúčoví hráči z prvého dielu. Podaktorí si možno aj poplačete, iní si zasa aspoň pomädlíte ruky, že sa otvárajú dvere k novým miestam, kam by sa celý príbeh mohol pobrať. A potom je tu ešte pohreb...

Vedľajšie postavy ostali doslova vedľajšími, dokonca miestami stáli až tak bokom, že ich nezachytilo ani moje periférne videnie. Postihlo to najmä Tuckerovu sestru a Clarinu najlepšiu kamarátku Wendy, ktorá sa tam naozaj len tak mihá ako svätojánska muška na nočnej lúke a Clarinho brata Jeffreyho, pre ktorého si autorka očividne aj niečo vymyslela, ale potom si to aj rýchlo rozmyslela a nakoniec to ostalo pri niekoľkých zmätených výstupoch, zaoberajúcich sa jeho existenčnou krízou. Vôbec by som sa však nečudovala, keby na neho mala Cynthia niečo nachystané v záverečnej časti. 

Keď odhliadneme od toho, ako ma rozčuľovala celá tá záležitosť s Christianom a Tuckerom, čítanie som si celkom užívala. Od nudy som skapínala maximálne vrámci pasáží s Anjelským klubom, čoby mládežníckou skupinkou pozostávajúcou z Angely, Christiana a ďalších okrídlencov. Za celý čas pôsobenia klubu sa nevyriešila jediná podstatná vec, ale aspoň poskytol priestor pre Claru a Christiana, aby sa navzájom mohli roztúžene očumovať bez toho, aby sa im Tucker plietol do cesty. Ups, zasa som sa dostala k trojuholníku? Ako sa to len mohlo stať...

Zasvätená u mňa po celý čas balansovala na hranici medzi knihami, ktoré ma navnadili na ďalší diel a knihami, ktoré mi zničili akúkoľvek chuť pokračovať v čítaní. Nakoniec však rozhodol záver, ktorý šmahom ruky ukončil moje trápenie s ľúbostným trojuholníkom (aj keď nie zrovna tak, ako by som chcela ja) a v podstate mi dal malý dôvod tešiť sa na záver trilógie. Vravím si, že to najhoršie už mám snáď za sebou v podobe takmer vždy nešťastnej dvojky a teraz to bude už len lepšie a lepšie. Však? VŠAK?!

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatros Media. Knihu si môžete zakúpiť aj priamo prostredníctvom ich internetového kníhkupectva na TOMTO MIESTE