štvrtok 28. novembra 2013

Sarah Dessenová - Pravda o večnosti (RECENZIA)

Pôvodný názov: The Truth About Forever
Autor: Sarah Dessen
Vydavateľstvo: CooBoo, 2013
Hodnotenie na Goodreads: 4.18

Srandafaktor: 3/5
Nudafaktor: 2/5
Lovefaktor: 5/5
Plačfaktor: 4.5/5
Drámafaktor: 4/5








Anotácia

Macy má pred sebou celé leto, no takmer všetok čas strávi bez svojho priateľa Jamesona nudnou prácou v knižnici a učením sa na skúšky. Ale niekedy sa udejú neočakávané veci – ako napríklad stretnutie s Wesom a jeho zábavnou partiou priateľov. Alebo projekt jej sestry na renováciu zanedbaného plážového domu, ktorý v nej a v jej matke prebúdza hlboko pochované spomienky na bolestnú stratu Macinho otca. Keď Macy stretne niekoho ako je Wes – chalana s minulosťou a udivujúcim umeleckým talentom – jej život už nie je ako predtým. A tak začína uvažovať o tom, či je naozaj lepšie ostať uzavretá, tak ako si až doposiaľ myslela, alebo sa odhodlať vyjsť zo svojej ulity...

A by ste si dali na knižnom portáli Goodreads dali zoradiť všetky knihy od Sarah Dessenovej podľa ich hodnotenia, tak by ste Pravdu o večnosti našli na samom vrchu. Aj pri pohľade na prvé ohlasy od slovenských čitateľov to vyzerá tak, že príbeh Macy a Wesa zatiaľ zapôsobil zo všetkých najviac. A aj keď mojou úplne naj knihou od SD aj naďalej ostáva Len počúvaj, s Pravdou o večnosti mám špeciálny vzťah, nakoľko to bola pred pár rokmi moja prvá prečítaná dessenovka vôbec. (Predpokladám, že vám neušlo, že vrámci kníh od jedného autora si vždy vyberám tie najlepšie a postupne idem smerom dolu :D)

Na knihách od SD je dobré to, že po nich môžete siahnuť vždy, keď na ne máte náladu a nikdy vás nesklamú. V momente, keď otvoríte knihu, viete, že na vás čaká neobyčajný príbeh z pohľadu obyčajného dievčaťa, plný rodinnej drámy, klasických tínedžerských problémov a samozrejme: LÁÁÁÁSKY. K tomu ešte pridajte takmer 100% garanciu aspoň jednej vyronenej slzičky a nejaké to ponaučenie na záver v štýle seriálu V siedmom nebi a máte typické nedeľné popoludnie strávené s dessenovkou. Že je to zlé? Kdeže. Sarah Dessenová je majsterka svojho remesla a presvedčíte sa o tom aj v knihe Pravda o večnosti.

Ak by som knihu mala porovnať s knihou Len počúvaj, určite vám odporúčam pripraviť sa na väčší doják - už len preto, lebo jednou z centrálnych tém je vyrovnávanie sa so smrťou otca. Čo vás však dostane je to, že hoci je Pravda o večnosti písaná z pohľadu hlavnej hrdinky, Macy, vďaka výnimočnému a do dokonalosti vykryštalizovanému štýlu písania sa na vás budú hrnúť emócie zo všetkých strán, či už sa bude jednať o hlavnú postavu, alebo o ďalších zasiahnutých členov rodiny. Najviac ma fascinuje, ako jedna kniha dokáže byť na jednej strane ľahká a hravá, na druhej zasa tak trochu pochmúrna a hĺbavá, pričom si čitateľ dokáže užiť obidva aspekty úplne rovnako. 

Macy je zasa raz postava, s ktorou sa možno nedokážete kompletne stotožniť a miestami vám bude (ako sa na pravú hlavnú hrdinku patrí) liezť na nervy, avšak pri čítaní neraz pocítite, akoby boli niektoré jej myšlienky vytiahnuté priamo z vašej hlavy. Myslím si, že niekedy fakt nezáleží na tom, či bude hlavná hrdinka presne podľa vášho gusta - oveľa dôležitejšie je, či, ak bude plakať, budete plakať s ňou, ak sa bude smiať, budete sa smiať s ňou a ak sa zamiluje...zamilujete sa s ňou :) 

Čím sa dostávame k Wesovi! :D Pre mňa je síce ultimátny dessenovský boyfriend no.1 Dexter (z knihy This Lullaby - Ukolébavka), no sladký a extrémne talentovaný Wes za ním určite príliš nezaostáva. Pomalé vyvíjanie sa ich vzťahu som dokázala možno ešte viac oceniť teraz, ako keď som to čítala pred pár rokmi v angličtine. V čase, keď je čitateľ doslova presýtený instantnými romancami, je Wesovo a Macino najprv-priateľstvo-potom-láska hotovým balzamom na dušu. Naopak sa musím priznať, že pri druhom čítaní mi ich slávna HRA NA PRAVDU prišla tak trochu lacná a otrepaná, nakoľko som za tie roky stihla prečítať aspoň ďalších 10 kníh s podobnou tématikou, kde sa hlavní hrdinovia postupne spoznávajú na základe právd, ktoré nikdy pred tým nevyslovili - pričom tak nečakane spoznávajú hlavne sami seba, blablabla - vravela som, že je to tak trochu ako V siedmom nebi. Nuž faktom ale ostáva, že Dessenová s týmto prišla medzi prvými a všetci ostatní sa už iba opičili :)

Ak nebudem brať do úvahy spomínanú Hru na pravdu, s ktorou som pri prvom čítaní nemala najmenší problém, tak jediné skutočné negatívum, ktoré som na knihe našla, je podľa mňa trošku useknutý záver, ktorý vás nenechá úplne...uspokojených. Pri takýchto knihách, kde si v rozmedzí pár stoviek strán zamilujete takmer všetky postavy, sa vám doslova žiada nejaký krásny happy end pre každú jednu z nich. Ešte aj pre škrečka, ak tam nejaký je. Nevravím, že vás Pravda o večnosti nechá nejako dejovo visieť, ale predsa som na jej konci bola sklamaná, že...no proste že už je koniec. Chcelo by to nejakú dojazdovú dráhu, alebo čo.

Inak kritizovať štýl písania, postavy alebo dej je u Dessenovej úplný nonsens, tu sa už fakt jedná o extrémne kvalitné čítanie, za ktoré sa oplatí utratiť peniaze. Knihy od tejto autorky nemusíte čítať zaradom, ani ich nemusíte mať prečítané všetky, aj keď čítanie podľa amerických dátumov publikácie (Ukolébavka --> Pravda o večnosti --> Len počúvaj) vám zabezpečí full experience v podobe už hotových párikov zo starších kníh objavujúcich sa (väčšinou len na malý zlatučký okamih) v novších knihách. A ak ešte máte záujem o nejaké praktické rady, pozrite sa, aké ďalšie knihy vám odporúčam, ak sa vám Pravda o večnosti zapáči :)



Ak vás ale zaujala hlavne táto kniha, môžete si ju zakúpiť priamo v e-shope spoločnosti Albatros Media na TOMTO MIESTE

Ak sa vám páčilo, bude sa vám páčiť:

Deb Caletti píše podobný typ kníh, ako Sarah Dessenová s tým, že využíva trochu zaujímavejšie a variabilnejšie zápletky. Konkrétne kniha Stay je o dievčati, ktoré uteká pred svojim bývalým priateľom, ktorý je ňou doslova posadnutý.








Opäť raz pomerne ľahké contemporary čítanie, ktoré rieši viac, než len lásku medzi hl. hrdinkou a hl. hrdinom. Kniha má aj napriek svojej jednoduchosti hĺbku a zameriava sa na rozličné vzťahy medzi postavami, či už sú hlavné alebo vedľajšie.








Chcela som vybrať ešte jednu knihu, ktorá by bola dosť podobná dessenovkám, ale tými ostatnými, čo som čítala, som nebola zvlášť nadšená a nemám chuť vám ich odporúčať (ak by ste ale veľmi chceli, môžete ešte čeknúť knihy od Elizabeth Scott a Susane Colasanti). Knihy od Elizabeth Chandler sú trošku veselšie a viac romanco-centrické, ale ak ste v nálade na milé romantické contemporary, tak vám jednoducho musím odporučiť Love at First Click (po prípade ešte I Do). Hlavná hrdinka sa tu zamiluje do priateľa svojej dokonalej sestry ;) Priznám sa, že do dnes považujem Flynna za jednu z najlepších mužských postáv zo všetkých podobných knižných jednorázoviek a to ani nehovorím o strašne podarenom konci :)

pondelok 18. novembra 2013

HOSŤOVSKÁ RECENZIA: Cassandra Clare - Mesto popola (Nástroje smrteľníkov #2)

Názov knihy: Mesto popola (Nástroje smrteľníkov #2)
Pôvodný názov: City of Ashes (The Mortal Instruments #2)
Autor: Cassandra Clare
Vydavateľstvo: Slovart, 2013
Hodnotenie na Goodreads: 4.26




Autorka recenzie: Kristína Fulopová

Pozn. MAWOB: Obsahuje spoilery k prvému dielu!

Ak ste čítali prvý diel tejto trilógie a nevedeli ste túto knihu zložiť z ruky tak vám garantujem, že teraz už nestihnete ani spať, ani jesť . Prekvapí vás novými neočakávanými situáciami, zvratmi, postavami akou je napríklad Simon. 

 „Byť, či nebyť človekom?“ To je otázka... Tým vám chcem naznačiť, že sa stane niečo, čo nik nebude čakať. Aj samotní hlavní hrdinovia vás určite niekoľkokrát prekvapia. V rebríčku tých najväčších prekvapení určite nezaostáva ani Valentine svojím “hitlerovským“ plánom o tieňoloveckej čistote. Apropo, aby som nezabudla, Valentine sa už stihol činiť a v knihe na vás čaká dokonca aj krvavý masaker. Jeho obeťou sa zatiaľ stali férske dieťa a bosorák a všetko nasvedčuje tomu, že za nimi bude nasledovať upír a vlkodlak. Podarí sa im zachrániť? 

V tejto druhej časti sa stretneme s novými postavami. Jednou z nich je aj Inkvizítorka - prísna, citovo prázdna žena zastupujúca zákon, so záhadným životným príbehom, pokrytým rúškom tajomstiev. Inkvizítorka je za každú cenu odhodlaná vziať spravodlivosť do svojich rúk a spraviť to, čo uzná za vhodné. Vďaka jej krutosti budú viacerí trpieť a nenávidieť ju. 

Medzi Clary a Jaceom je to zložité. Ich city im znemožňujú správať sa k sebe ako brat so sestrou. Neuľahčuje im to Simon, ani Sílijská kráľovná. Tá im dopraje pokojný odchod zo svojho dvora, len ak Clary niekoho pobozká. Nemá to však byť hocijaký bozk, ale taký, po ktorom najviac túžia obe osoby. Nechcem vám priamo prezradiť, koho tam má na výber, ale môžete si to domyslieť, či rovno prečítať knihu. 

Ako správny zloduch sa o akciu, napätie a všetko zlé, čo sa v knihe udeje, postará Valentine Morgenstern. Myslím, že ani jedného čitateľa nesklame - pravda za predpokladu, že máte radi zlé postavy. Ja osobne som ho mala chuť nakopať do jeho tieňoloveckého zadku. Je to rodený klamár, zlý otec a v tomto príbehu asi aj samotný Satan. Určite vás nepoteším, ale podarí sa mu zmocniť ďalšieho nástroja smrteľníkov a skoro mu vyjde aj jeho diabolský plán. Doslova rozpúta peklo aby dosiahol to, čo chce: Dostať Sesiu na kolená, zatlačiť ju do rohu a úplne ju zničiť. Vo svojom pláne má aj povolať tých najhorších démonov, aby mu to šialenstvo pomohli uskutočniť. Máme obrovské šťastie, že Clary má výnimočný talent a pravdaže ani Jace nezaostáva. Úprimne, je to niečo, čo vás celkom prekvapí , niečo, čo ani nebudete čakať. 

Môj konečný názor na tento diel je, že je rovnako úžasný ako jednotka. Príbeh vás pohltí, prekvapí novými zvratmi, situáciami a nedá vám pokoj, kým nedočítate poslednú stranu. Len čo dočítate dvojku budete chcieť začať čítať tretiu časť, rovnako ako ja. Stojí za to, knihu prečítať. 

P.S. milujem Jaceove ironické poznámky.

Ak si aj vy chcete vyskúšať napísať recenziu a zverejniť ju na mojom blogu, kontaktujte ma na mailovej adrese myalternativeworld@gmail.com

štvrtok 14. novembra 2013

FOTOSÚŤAŽ: Odfoť sa a vyhraj knihy Svůdné zlo a Moje sladké šestnáste storočie!

Musím uznať, že od poslednej súťaže na MAWOBE už prebehlo pekných pár týždňov, takže myslím, že je najvyšší čas, znovu si o niečo zaujímavé zasúťažiť :)

Tentokrát som sa rozhodla, že výhercu odmením ešte o niečo štedrejšie, ako inokedy, a to rovno DVOMA KNIŽNÝMI NOVINKAMI od vydavateľstva CooBoo, ktoré do súťaže venovala spoločnosť Albatros Media.



Wendy Higginsová - Svůdné zlo


Anna, šestnáctiletá středoškolačka z maloměsta v americké Georgii, má podobné starosti jako většina dívek jejího věku: příliš drobnou postavu, příliš starostlivou adoptivní matkou nebo to, že jako vzorná studentka a horlivá abstinentka není mezi spolužáky moc oblíbená. Má ale i starosti, se kterými se nikomu nesvěřuje. Například vnímá aury lidí, není nikdy nemocná, vidí a slyší na neobvykle velké vzdálenosti... Teprve když se na rockovém koncertě v klubu seznámí s atraktivním mladým bubeníkem Kaidanem, začíná krůček za krůčkem objevovat pravdu o sobě a o svém původu, ale i o světě skrytém před zraky obyčejných smrtelníků. O existenci rasy nefilů – potomků lidí a padlých andělů, do níž Anna i Kaidan patří. Bytostí s nadpřirozenými schopnostmi, které mají pod hrozbou trestu smrti od svých démonických otců nařízeno šířit mezi lidmi sedm smrtelných hříchů. Jak vzorně vychovanou a úzkostlivě slušnou Annu promění sblížení s otcem? A dokáže láska ke Kaidanovi něco změnit na jeho nezvratné příslušnosti ke straně Zla?



Rachel Harrisová - Moje sladké šestnáste storočie


Cat Crawfordová má o pár dní osláviť svoje sladké šestnáste narodeniny. Avšak to posledné, čo si Cat praje, je extravagantná narodeninová oslava organizovaná jej temperamentnou nevlastnou matkou. Aspoň malou útechou je pre ňu plánovaný rodinný výlet do magickej Florencie. A keď ju pri prehliadke tohto úžasného mesta zavedie zvedavosť do cigánskeho stanu, ocitne sa priamo… v renesančnej Florencii. Na tomto výlete do šestnásteho storočia, vyzbrojená len batohom plným vecí z budúcnosti, sa Cat stretne so svojimi predkami. A nie len s nimi, veď v tomto období je Florencia plná známych umelcov, ktorí práve tvoria svoje vrcholné diela. A samozrejme nie je núdza ani o zaujímavých ctiteľov… No podarí sa Cat nájsť cestu späť do modernej doby alebo jej talianske dobrodružstvo bude pokračovať navždy?


Nuž ale aby ste mali šancu stať sa majiteľmi týchto dvoch kníh, budete pre to musieť urobiť niečo netradičné :) Na začiatok vás možno poteší, že tentokrát nebude potrebné vyplniť žiaden súťažný formulár a splniť pri tom klasické úlohy ako nasledovanie a lajkovanie. Aj keď nasledovanie mojej FB stránky mi vždy urobí radosť ;)

Takže aké sú podmienky súťaže?

Na adresu myalternativeworld@gmail.com (predmet mailu: FOTOSÚŤAŽ) mi zašlete fotku. Tá musí byť urobená v hocijakom kníhkupectve (alebo niekde na verejnom mieste, kde sa predávajú knihy), môžete ale nemusíte na nej byť vy, ale musí na nej byť aspoň jedna kniha od vydavateľstva CooBoo

  • súťaž trvá od dnes (14.11.) do 15.12 --> výhercovi sa posnažím knihy doručiť do Vianoc :)
  • súťaže sa tentokrát môžu zúčastniť IBA SLOVÁCI! Mrzí ma to, ale na väčší balík do ČR nebudem mať pred Vianocami peniaze :(
  • do súťaže môžete zaslať LEN JEDNU fotku. Žiadne "Vyber si, Judit". Vybrať musíte vy.
  • k fotke môžete pridať krátky komentár
  • vaše fotografie budú priebežne zverejňované na FB stránke MAWOBu, kde ich môžete lajkovať a hodnotiť ALE:
  • výhercu budem vyberať ja a moji pomocníci, nebude určený na základe počtu lajkov. Necháme si však poradiť aj od vás :)
  • jeden výherca získa obidve knihy
  • vyhráva najvtipnejšia, najoriginálnejšia alebo najodvážnejšia fotografia...proste tá, ktorá nás najviac zaujme :)

A keďže dnes začína najväčší slovenský knižný veľtrh BIBLIOTÉKA, môžete navštíviť stánok spoločnosti Albatros Media a zhotoviť vašu foto práve tam :)
Ak si to chcete nejako šikovne naplánovať, môžete sa rovno zúčastniť aj besied s autormi Michalom Kšiňanom (14.11. o 13:00) alebo Zuzanou Csontosovou (15.11. o 14:00). Ale čo je aj tak úplne najlepšie? No predsa ako vždy, knihy so zľavou 20% - VŠETKY!





utorok 5. novembra 2013

YA špeciál: Výborne rozbehnuté série vs. série na odpis

Už to tak býva, že niektoré knihy vás vedia milo prekvapiť, iné zas sklamať. Ja som sa v priebehu posledných mesiacoch rozhodla seknúť s hneď niekoľkými sériami, ohľadom iných som zatiaľ ešte také radikálne rozhodnutie nerobila, ale ani sa do čítania ďalšieho dielu zvlášť nehrniem. Oproti tomu k niektorým sériám som sa dostala fakt len čistou náhodou a teda chvalabohu...

Keďže sme si už oficiálne ustanovili, že som sa posledné mesiace flákala, tak niet divu, že mnohí z vás nemajú absolútne prehľad v tom, čo som už stihla prečítať, čo z toho sa mi páčilo a čo nie. Teda nevravím, že kvôli tomu teraz v noci nemôžete spať, ale možno vás to aspoň toršilililinku zaujíma :)....Ehm. Ok. Poďme ďalej. 

Najprv by som začala so sériami, ktorým som definitívne dala červenú. Hneď prvá možno niekoho prekvapí, niekoho zasa nie...

Richelle Mead - Bloodlines

Po prečítaní troch dielov som sa rozhodla rozlúčiť s touto sériou, kým si Meadovej novú tvorbu totálne neznechutím. Už prvý diel ma zvlášť neoslnil, no pri čítaní dvojky som mala chvíľu pocit, že to snáď nakoniec nebude až taký trapas a že séria bude postupne naberať grády tak, ako tomu bolo u Upírskej akadémie. Lenže prišiel tretí diel a sním tuctová presladená YA bez nejakého poriadneho zvratu alebo dramatického deja. Nebaví ma, ako sa tam neustále čaruje, nebaví ma Sydney ako hlavná postava (hoci pôvodne som si myslela, že by ma mohla) a nebaví ma tento Adrian, ktorý má s Adrianom z UA spoločného len veľmi málo. A aby som nezabudla, tie knižné trailery na túto sériu sú podľa mňa niečo príšerné, herci sú akí sú, niekomu sa páčia, niekomu nie, no pre mňa je ten chalan čo hrá Adriana úplne asexuálny a pri čítaní Adrianových pasáží si jeho tvár neviem dostať preč z hlavy a proste zle. Celé zle. 

Kresley Cole - Arcana Chronicles


Z tejto knihy som bola prosím pekne úplne nadšená a niekoľko prvých mesiacov po jej dočítaní som s napätím čakala obálku, anotáciu, teaser, hocičo ohľadom druhého dielu. A keď to konečne prišlo, nasledovalo OBROVSKÉ sklamanie, pretože ako inak, ani ostrieľaná autorka s špecialistka na romantiku akou je Kresley Cole sa nedokáže vyhnúť trápnemu a idiotskému trendu v YA literatúre - milostnému trojuholníku. Takže akonáhle som vďaka dosť podrobnej anotácii zistila, že na scénu príde ďalší chlop a chudinka Evie si nebude vedieť vybrať - BYE BYE. Na svete je dosť kníh na to, aby som strácala čas s ďalšou tuctovkou. 




Sophie Jordanová - Draki

Táto séria nezačala vôbec zle, ale druhý diel bol bolestivo priemerný a neurobil na mňa dostatočný dojem potrebný na to, aby som mala motiváciu pokračovať v čítaní. Opäť raz debilný ľúbostný trojuholník a opäť raz od autorky, ktorá si svoju kariéru vybudovala na úspešných dospeláckych romancách - s jedným hlavným mužským hrdinom. Nie som si istá, či práve trojuholník je v tomto prípade dôvod, prečo so sériou sekám. Dalo by sa povedať, že som bola do istej miery zvedavá, ako to nakoniec Jordanová vyrieši, hoci samozrejme len idiot by pri týchto knihách nevedel, s kým hlavná hrdinka skončí. Na 100 sérií totiž v tomto ohľade pripadá max. jedna, ktorá vás na konci prekvapí. Verte mi. Čo však Drakii spečatilo osud bol dej, ktorý sa príliš nepohol, nevystupňoval, proste nedostala som žiaden náznak, že by som sa mala v treťom dieli tešiť na poriadnu jazdu. Takže opäť raz dávam prednosť niečomu zaujímavejšiemu a lákavejšiemu. 

Knihy, ktorým dávam pre túto chvíľu výstražnú oranžovú a jedno veľké  "MAYBE BABY". 

Veronica Roth - Divergencia

Nie, nie je to kvôli rôznorodým (a nie vždy lichotivým) recenziám, ktoré momentálne dostáva záverečný diel Divergencie. Viac-menej som to očakávala, pretože viete čo? Divergencia vôbec nie je taká úžasná séria, ako si z nejakého záhadného dôvodu ľudia myslia. Nevravím, že je to ZLÁ kniha, ani ja nie som tak blbá, aby som si niečo také dovolila tvrdiť, ale vec sa má tak, že Divergencia sa kvalitou absolútne nedoťahuje na série ako Hunger Games či Harry Potter, no napriek tomu ju ľudia posadili na piedestál hneď vedľa nich a teraz ju každý porovnáva a zisťuje, že to nie je nič iné, než úspešný a celkom dobre premyslený debut talentovanej autorky. Žiaden zázrak. Žiadny mindfuck. Normálna kniha, ktorá začína doplácať na obrovské a neprimerané očakávania od čitateľov. Prvý diel som hodnotila 3 hviezdičkami, od druhého som veľa neočakávala, ale milo ma prekvapil a bez výčitiek svedomia som mu dala 5 hviezd. Okolo posledného dielu sa však už mesiace robil obrovský cirkus a ja tuším, že ak by som sa do neho pustila teraz, horko by som zaplakala. Takže zatiaľ vyčkávam...

Becca Fitzpatricková - Zavrhnutý

Túto sériu som bola veľmi ochotná dočítať, až kým z plánovaných dvoch kníh odrazu neboli tri a potom z ničoho nič štyri. Nič by mi tak nevadilo, ako tie kecy, ktorými nás Fitzpatrickova kŕmila, aby obhájila svoju nenásytnosť za peniazmi. Po vydaní (už chvalabohu) posledného dielu som si počkala na recenzie a v prípade, že by to bolo naozaj famózne finále, ktoré si nikto nesmie nechať ujsť, som už mala pripravené peniaze na objednanie knihy. Avšak ako som správne predpovedala, štvrtý diel možno nebol až taká katastrofa, ale bol ZBYTOČNÝ. A zbytočné knihy u mňa nasledujú hneď za zlými a trápnymi.
Každopádne....tri knihy mám doma a strašne ma štve, že nemám komplet sériu :D (oh, how I hate you, Becca). Takže ešte je dosť možné, že to predsa len dorazím, aby sa mi lepšie spalo :D


Ally Condie - Matched

Toto bola kedysi jedna z mojich naj naj kníh a do dnes mám na ňu krásne spomienky :) Prečo som sa teda ešte stále nedostala k ďalším dielom? Neviem...:D Tak nejako som sa dala ovplyvniť recezniami, ktoré k druhému dielu neboli veľmi zhovievavé, mnohí čitatelia ho zatratili kvôli pomalému spádu. Čo sa mi však u Matched vždy rátalo, bol krásny rozprávací štýl jeho autorky. Hoci sa jedná o prózu, miestami mi pripadalo, akoby som čítala kvalitnú poéziu. Možno by mi nedostatok kvalitného deja ďalej v sérii vadil, ale možno by som sa dokázala uspokojiť s krásne napísanou knihou. Takže ešte stále zvažujem a Matched rozhodne nezatracujem :)




No a nakoniec knihy, ktoré ma prekvapili a zároveň dokonalo navnadili na ďalší diel. I am sooo ready.

Maggie Stiefvater - The Raven Cycle

Nová séria Maggie Stiefvaterovej (autorka série Vlci z Mercy Falls) sa jednoznačne zaradila medzi tie najpríjemnejšie prekvapenia minulého roku a druhý diel už na mňa žmurká z poličky :) Stiefvaterová píše úžasne a má vždy skvelé nápady na knižný príbeh, no pri Havraních chlapcoch sa doslova prekonala a teda ja osobne som sa zložila už pri čítaní anotácie k prvému dielu. Druhý diel má zatiaľ výborné hodnotenia, čo je skvelé znamenie, nakoľko jej predchádzajúca séria mnohým nesadla a nikto sa neostýchal zvoziť ju vtedy pod čiernu zem. The Dream Thieves (Raven Boys #2) mám v pláne ešte tento rok (osobne dúfam, že ešte tento mesiac) a momentálne je to jedna z mála YA sérií, ktorá si bezvýhradne drží moju pozornosť.



Kasie West - Pivot Point


Ku knihe Pivot Point som sa dostala len náhodou a o to väčšie prekvapenie ma čakalo vo vnútri. Kasie West je síce zelenáčka, ale podľa jej písania by ste to spoznali len ťažko. A to nevravím o príbehu, ktorý je na debut poriadne premakaný a tak akurát zamotaný :) V knihe nájdete úplne nový druh "cestovania" v čase a ja teda autorke tlieskam za skvelý a dokonca aj veľmi slušne spracovaný nápad. Plus čo je na tom úplne najlepšie? Pivot Point sa končí takým akurátnym cliffhangerom, ktorý vás maximálne navnadí na ďalší diel. Ja sa už teda neviem dočkať februára.




Michelle Hodkin - Mara Dyerová

Mara Dyerová je jedna z najstarších sérií, s ktorými som to ešte nesekla :D Ovšem množstvo sérií "v jej veku" už dávno skončilo, len pani Hodkinová si akosi dáva na čas. Nič to nevadí, pretože Mara Dyer má od tuctovej trapošiny ďaleko a jediný dôvod, prečo som ešte nečítala ani druhý diel (ktorý už vyšiel v aj) je ten, že podľa overených informácií končí BRUTÁLNYM cliffhangerom , ktorý ma asi úplne zabije. Mara Dyer 2 už ale čoskoro vychádza aj v slovenčine a teda neviem s určitosťou povedať, či dokážem odolať, najmä ak to odrazu každý bude čítať a bude ochkať a achkať a tešiť sa a nadávať a ja mám strašne slabú vôľu. Môj plán je prečítať si dvojku a trojku naraz, možno spolu s re-readingom jednotky, ale človek mieni...

pondelok 4. novembra 2013

Gemma Burgess - Baby z Brooklynu (Pia): Povinné čítanie (nielen) pre všetky čerstvé absolventky

Názov: Baby z Brooklynu
Pôvodný Názov: Brooklyn Girls
Autor: Gemma Burgess
Vydavateľstvo: St. Martin's Griffin, 2013
Hodnotenie na Goodreads: 3.58 (akože úprimne nechápem)

Srandafaktor: 5/5
Nudafaktor: 1/5
Lovefaktor: 3/5
Plačfaktor: 3/5
Drámafaktor: 4/5









Anotácia:

Celý život majú pred sebou! Ale čo s ním? Pia - sexy dvadsiatka s panickým strachom z nových vzťahov je nezamestnaná, bezradná, s fotkou hore bez na facebooku. Nie, Pia Kellerová nežije svoj sen. Na facebook totiž niekto zavesil, ako tancuje na stole hore bez. Videli to jej rodičia, aj jej nový šéf. A tak prišla o svoj prvý džob. Býva v Brooklyne so svojimi štyrmi naj kamoškami, čo majú celý život pred sebou. Odvážne nápady a nový jedálenský karavan s prudko zdravou stravou, zlomené srdce, žúry i známosti na jednu noc, život plný problémov, z ktorých sa snaží vyhrabať, no namiesto toho sa dostáva ešte do väčších. Nič nejde ako po masle, všetko sa stále viac a viac komplikuje... 

 Kto mohol tušiť, že dospelosť je len začiatkom dospievania? 


Kniha Brooklyn Girls spadá už na prvý pohľad do populárnej a na tie najbizarnejšie témy bohatej skupiny literatúry pre ženy, v anglicky hovoriacich krajinách označovanej ako chick-lit. Tej momentálne už niekoľko rokov kraľuje anglická autorka Sophie Kinsella, ktorá sa vo svete preslávila pochabými knižnými hrdinkami s tendenciou zapliesť sa do svojich nespočetných klamstiev a skákať z jednej šlamastiky do druhej. 

Gemma Burgess sa na môj radar dostala už pred pár rokmi, keď do sveta vypustila svoje dve knihy, Dating Detox a A Girl Like You. Obidva tituly ležia na hranici medzi romancou a chick-lit a bez problémov ulahodia priaznivcom obidvoch kategórií. Jej najsilnejšiu stránku som však vždy videla vo vytváraní situácií, s ktorými sa mladé dievčatá a ženy dokážu stotožniť. Pripadá mi, akoby presne vedela o čom má písať, aby malo čo najviac čitateliek pocit, že príbeh je práve o nich a že ich život nie je až taký nezaujímavý, keď o ňom dokáže vyjsť taká perfektná a vtipná kniha. Zatiaľ čo Kinselline hrdinky má väčšina z nás chuť zahrdúsiť už po prvej kapitole, Burgessová vytvorila obyčajné dievčatá s navonok obyčajnými problémami, ktoré sa snažia riešiť tak trochu nekonvenčnými, ale veľmi inšpiratívnymi metódami. 

Brooklynské baby boli všetko, čo som si kedy priala, aby som v knihe našla. Je to príbeh o nových začiatkoch, o štarte do skutočného života a o všetkých úskaliach, ktoré v tomto období prekonáva každý mladý človek. Pre mňa, v mojom veku a v mojej životnej fáze to bol doslova manifest. Hlavnými hrdinkami knihy je 5 mladých báb po dvadsiatke, ktoré sa tak akosi ocitli v jednom byte a prischla im tak nálepka spolubývajúce. Nie je to o piatich najlepších kamarátkach z detstva, ktoré sa všetky navzájom poznajú, zverujú si navzájom svoje tajomstvá a jedna druhú bezvýhradne podporujú. Teda, aspoň nie na začiatku. Naša ústredná pätica je tak nejako pozliepaná pomocou už existujúcich krehkých vzťahov: Julia a Coco sú sestry, pričom Coco je taký naivný a nevinný benjamínko, ktorý sa na prvý pohľad iba „hrá“ s veľkými dievčatami. Julia je workoholička a najlepšia kamarátka hlavnej postavy našej knihy, exotickej Pie. Excentrická a nespútaná fashionistka Angie sa s Piou pozná od detstva, no zdá sa, že ani roky priateľstva nedokážu zabrániť chodiacej časovanej bombe s menovkou Angela pred detonáciou. Päticu uzatvára tajomná a do seba uzatvorená Madeline, ktorá, zdá sa, potrebuje pomoc najviac zo všetkých... 

Všetky naše hrdinky sú povahovo dokonalo odlišné, avšak jednu vec majú spoločnú – a to rovno s miliónmi ďalších žien po celom svete: Skončili vysokú školu, sú plné snov a ideálov...a tak akosi nič nejde podľa ich životného plánu. Pia dostala kvôli nevhodným fotkám na Facebooku padáka z firmy, do ktorej jej v prvom rade pomohli jej bohatí rodičia. Tí už majú dosť jej neschopnosti zamestnať sa a udržať si pracovné miesto a sú pripravení poslednýkrát zakročiť. Ak sa Pii nepodarí do niekoľkých týždňov rozbehnúť serióznu a sľubnú kariéru, bude musieť opustiť svoje mesto snov a odísť za rodičmi do Švajčiarska, kde už na ňu čaká ďalší oteckom vybavený a dokonalo nudný job. Pia tak konečne dostane nakopnutie, ktoré potrebovala a ak si niekto myslí, že v stánku s rýchlym občerstvením sa nedá popri zdravých koláčikoch upiecť kariéra, tak si nutne potrebuje prečítať Brooklyn Girls. 

Hoci sa na scénu momentálne rukami-nohami prebíja nový literárny žáner New Adult, ktorý je určený práve dievčatám vo veku 20 rokov a vyššie, až pri čítaní Brooklyn Girls som cítila, že to bolo písané pre mňa a pre moje rovesníčky. Pretože nie je dôležité iba pozmeniť vek hlavnej hrdinky a zasadiť dej na vysokú školu (alebo tesne po nej), ale oveľa dôležitejšie je vystihnúť všetky charakteristiky tejto významnej životnej fázy, kedy sa stávate súčasťou skutočného života a zisťujete, že nikto tu na vás nečaká s otvorenou náručou a pracovnou zmluvou v ruke, že každá pomoc od rodičov si vyžiada určitú daň, či už v podobe spľasnutej bubliny, podstatne zníženého ega, zvýšených nárokov na výkon či narušenia vzťahov, že dokázať niečo úplne sám je tou najťažšou úlohou a zároveň najlepším pocitom a že všetko ide ľahšie, ak ste obklopení skutočnými priateľmi. 
Kniha je doslova prepchatá životnými múdrosťami, ale veľké slová by ste v nej hľadali len ťažko. Jedná sa skôr o obyčajné, jednoduché a častokrát vtipne podané myšlienky, ktoré takmer vždy trafia úplne do čierneho a o ktorých ste si vždy mysleli, že sú bezvýznamné a nikto iný sa nimi nezapodieva. Ani nepočítam, koľkokrát som počas čítania mala chuť zvolať „Presne!“ alebo „Panebože, ja tiež!“. Odrazu niekto rozumie tomu, že si vo svojich dvadsiatich piatich rokoch pripadáte stará, neschopná a pre život totálne nepoužiteľná a v podobe svojej knihy vám dodá potrebnú motiváciu a nádej, že toto obdobie nepotrvá večne. 


Brooklynské baby sú inšpiratívne, vtipné a romantické. V tomto poradí. Gemma Burgess má veľmi svojský humor, ktorý by niektorí mohli označiť za mierne vulgárny, ale zas nikto túto knihu nevnucuje deťom a teenagerkám, práve naopak, niekedy stačí niekoľko sprostých slov, aby ste zabrnkali na strunu cieľovej skupine :) 
Láska je síce v tejto knihe odsunutá na vedľajšiu koľaj, no opačné pohlavie sa tu rieši pomerne často a intenzívne, takže nikto nebude o nič ochudobnený. Romantické scény sú strategicky rozmiestnené po celej knihe, čím sa udržiava pozornosť aj takých závislákoch na romantike, ako som napríklad ja. 

Čerešničkou na torte je dômyselne pripravený priestor pre ďalšie diely, ktoré majú byť o zvyšných štyroch babách. Už v tejto knihe postupne spoznávate všetky hrdinky, avšak vždy dostanete iba malú a nekompletnú ochutnávku toho, čo vás ešte len čaká. Kniha Brooklyn Girls nás zanecháva so znepokojujúcim nápisom „Škaredá, škaredá, škaredá“ na kúpeľňovom zrkadle, ešte znepokojujúcejšími reznými jazvami na rukách a jedným použitým tehotenským testom. Piine problémy sú už možno vyriešené, no ešte nás čaká Julia, Coco, Madeline a Angie a všetko naznačuje tomu, že to bude jedna šialená jazda. Alebo rovno štyri...



Ak sa vám páčilo, bude sa vám páčiť:


Kniha od rovnakej autorky, trochu viac romantická :) Hlavnej hrdinke pomáha so vzťahmi jej spolubývajúci-špecialista, pričom z nej tak trochu omylom vytvorí dievča svojich snov.






Podobný štýl písania a podobný humor, opäť trochu viac romantické.





Z kinselloviek má k Brooklyn Girls asi najbližšie táto kniha, pretože je zameraná viac na priateľstvo, než na romantiku (aj keď samozrejme ani tá tam nechýba :)). V češtine vyšla kniha pod názvom V rytmu charlestonu.