Neviem, mala som úplne inú predstavu o téme najbližšieho článku, ale pred pár dňami som si znovu prečítala jednu z mojich najobľúbenejších kníh a napadlo ma toto.
O čom hovorím budú zatiaľ vedieť tak maximálne tí, čo čítajú anglickú literatúru, ale už onedlho sa to bude dotýkať aj Slovákov a Čechov, lebo sa na nás rúti vlna self-publishingu. Čiže čítajte, robte poznámky a keď niečomu nebudete rozumieť, tak ma prerušte a zdvihnite ruku. Nakoľko to neuvidím, tak mi to nebude vadiť.
Dnešná téma: Self-published knihy aneb Urob si sám
Pred tým, než vyvolám nejakú paniku chcem upozorniť, že môj článok sa dotýka slovenského a českého self-publishingu len strašne okrajovo, nie je o tom, o čom si asi mnohí teraz myslíte že je a hlavne jeho odbornosť sa pohybuje na bode mrazu. Nemám túto problematiku naštudovanú takže všetko čo píšem sú len moje skúsenosti a názory okrem definície (tú som si vygooglila :D).
ČO SÚ INDIE KNIHY?
Indie je odvodené zo slova "independent", čo znamená nezávislý, samostatný. Sú to vlastne knihy, ktoré nie sú vydávané veľkými, dominantnými vydavateľstvami ale vydávajú ich alebo menšie nezávislé vydavateľstvá alebo nejaká univerzitná tlač, vydavateľstvá zamerané iba na ebooky a pod. V neposlednom rade sem patrí jedna veľká skupina kníh, ktoré sú vydávané na náklady samotného autora - self-published books (v skratke SP knihy).
ČIŽE JE TO RIADNY BLUD...ALEBO NIE?
No vlastne hej. Obrovské (a tým myslím OBROVSKÉ) množstvo kníh, ktoré si publikuje sám autor, je doslova odpad. Mnohí "autori" totiž neovládajú umenie sebareflexie, sebahodnotenia a sebakritiky, svoje prvodielo dajú prečítať tým najkritickejším ľuďom pod slnkom - vlastnej babke a dedkovi, zedituje im to najlepšia kamoška a kniha je pripravená vydať sa do sveta. Potom sa samozrejme hrozne divia vonkajšej kritike, bývajú z toho agresívni, niekedy začnú hrýzť ľudí naokolo a tak. Autori so zdemolovaným egom sú nebezpečnejší než dôchodcovia počas výpredaja banánov.
NO A POTOM SÚ TU TIE DOBRÉ KNIHY
Ja si celý proces self-publishingu predstavujem nejako takto:
Niekto niečo napíše a myslí si, že je to to najlepšie od čias Harryho Pottera. Je hrozne prekvapený, ak ho hneď prvé vydavateľstvo odmietne a nechápe, kde sa stala chyba. V presvedčení, že dotyčný, ktorý čítal a posudzoval jeho knihu mal pravdepodobne dyslexiu, osloví ďalšie vydavateľstvo. A ďalšie. A áno, ďalšie. No a keď už prakticky neexistuje žiadne ďalšie, tak si povie, že teda reku bude sa o tom musieť postarať sám. Celé zle? Nie nutne, pretože vďaka nezlomnosti niektorých autorov vznikli vynikajúce diela, ktoré vám v rýchlosti predstavím neskôr. Ale poviem vám, že aj taká Jeaniene Frost, autorka bestsellerov zo série Night Huntress, bola kedysi viacnásobne odmietnutá mnohými vydavateľstvami. A určite nie je jediná.
Samozrejme netvrdím, že to, čo som uviedla vyššie je jediný spôsob, ako vznikajú SP knihy. Niekedy autor siaha po tejto možnosti hneď na začiatku, bez prvotného oslovovania vydavateľstiev. Nie je totiž žiadnou výnimkou, že knihy, ktoré si takouto cestou získajú mnohých fanúšikov sú neskôr vďaka tomu vydané vydavateľstvom.
VÝHODY SP KNÍH
Teraz sa bavíme o DOBRÝCH SP knihách, ok? Lebo tie zlé neprajem ani svojmu najhoršiemu nepriateľovi.
Nechcem sa v tejto oblasti pohybovať veľmi dlho, lebo prd o nej viem, ale povedala by som, že hlavne tie americké vydavateľstvá majú v poslednej dobe strašnú úchylku pretvárať všetky nádejné YA knihy na svoj obraz podľa nejakej oficiálnej šablóny. Neviem, do akej mieri je to pravda, ale niekde som čítala článok písaný istou autorkou o tom, ako veľmi zvyknú editori vo vydavateľstve pozmeniť pôvodnú verziu knihy. Ak niekto napíše knihu o hrdinke, ktorá má 18 rokov tak mu to automaticky (veľmi jemne povedané) odporúčajú zmeniť na mladší vek, pretože "stará" hrdinka neosloví tínedžerov a tých starších už údajne YA až tak nezaujíma. A či už tomu verím alebo nie, čosi na tých dnešných knihách skutočne nehrá. Všetky majú milostný trojuholník, u všetkých začína akcia najskôr až od poslednej štvrtiny knihy, u žiadnej knihy sa hlavný pár nepobozká skôr, než po prekročení jej polovice, sex nie je NIKDY v prvej časti série, najskôr sa ho dočkáme v druhej a väčšinou až v tretej časti (teda nie že by som si na tom zakladala :D).
V self-published knihách toto nemáte.
Vážne nie. Práve naopak, tieto knihy sa vyznačujú hrozným freestylom. Žiadnu schému v nich nenájdete, ak sa na to autor cíti, tak sa jeho hrdinka vydá na 20. strane za hlavného hrdinu a hlavnú akciu knihy napchá ešte do prvej polovice. Napriek tomu majú aj tieto knihy nejaké spoločné...znaky (aj keď neviem, či sa tento výraz úplne hodí), ktoré som sa všimla takmer u každej, ktorú som prečítala:
1. Sú romantickejšie
Postavy si oveľa častejšie vyznávajú lásku, niekedy až príliš často. Tie dobré knihy to však majú vynikajúco spracované, že vám to vlastne ani nevadí. Niektorí autori majú takú zvláštnu moc presvedčiť vás, že je to presne to, čo ste potrebovali :) Celkovo sa vzťahy v týchto knihách riešia oveľa viac a oveľa dôkladnejšie, dosť dobre je tu vykreslená psychológia postáv.
2. Obsahujú viac akcie
Prekvapivo, množstvo knižnej romantiky nie je navýšené na úkor knižnej akcie. Mnoho SP kníh naopak častokrát obsahuje viac napínavých momentov rozložených na celú dĺžku knihy. Akurát, že tieto napínavé momenty sa väčšinou vzťahujú práve k romantickej stránke knihy (hádky, rozchody, nehoda...)
3. Sú dlhšie
Nie vždy, ale často. Je to svojim spôsobom reakcia na prvé dva body vyššie - aby sa do knihy napchala všetká akcia aj romantika, potrebuje byť dlhšia. Keď si všimnete, máloktoré knihy majú menej než 400 strán. Potom je tu ešte fakt, že chýba profesionálny editor, ktorý by to chudákovi autorovi všetko pekne okresal :)
4. Majú vekovo rozmanitejšie hlavné hrdinky a hrdinov
Častokrát ide o knihy z prostredia vysokej školy, nie strednej, ktoré sú v "normálnych" knihách zastúpené veľmi ojedinele. Ženské hrdinky nemajú vždy buď 16 alebo 26 rokov (podľa toho či sa jedná o young adult alebo adult knihu) ale zaberajú aj inak zanedbanú skupinu 19-22 ročných hrdiniek.
K nevýhodám SP kníh sa už veľmi vyjadrovať nebudem, tie sú podľa mňa viac než očividné. Odporúčam každému prečítať si v živote aspoň jednu a vytvoriť si vlastný názor. Prílišné predsudky nie sú na mieste, ak siahnete po overenej knihe. Doporučujem prezrieť si rebríčky Indie a SP kníh na Goodreads a vybrať si tie s vysokým hodnotením. Väčšinou sa jedná o spoľahlivý indikátor.
Tu sú spomínané rebríčky:
Self Published Young Adults Books
Best Kindle Romance Books
Best Indie Books/Authors
Moje odporúčania:
Jamie McGuire - Beautiful Disaster
Jednoznačne prvé miesto a jedna z mojich najobľúbenejších kníh vôbec. Odohráva sa na vysokej škole a rieši deštruktívny a šialený vzťah krásnej Abby a bitkára Travisa.
Katie Klein - Cross My Heart
Nádherná kniha, o ktorej som sa až teraz dozvedela, že bola self-published :D
Tina Reber - Love Unscripted
Kniha o láske medzi majiteľkou baru a filmovou hviezdou. Jedna z tých kníh prudko orientovaných na psychológiu postáv a vzťahu.
E.L.James - Fifty Shades séria
Len pre dospelých! (aj keď vyzerá to horšie než v skutočnosti je :)) Veľmi romantické, niekedy až príliš, ale zároveň krásne vtipné a výborne sa číta. Vyšli už všetky 3 diely v sérii. Kniha bola dokonca nominovaná v Goodreads Choice Awards. (A v tejto chvíli je už dokonca publikovaná aj skutočným vydavateľstvom)
Ďalšie knihy, ktoré som nečítala ale určite budem:
Ja viem, že vám musí pripadať, že vás strašne neznášam, keď vás trápim takýmito dlhými článkami, ale nie je to pravda :D To ja všetko z lásky :) Teším sa na vaše komenty!
Otázky na popudenie:
- Čítali ste už niekedy SP knihu? Páčila sa vám?
- Uvažovali ste už niekedy, že vydáte knihu takýmto spôsobom?
- Aký vek hlavnej hrdinky/hrdinu uprednostňujete?
- Existuje niečo, čo vás na dnešných young adult knihách otravuje?
PS: Ak vás téma zaujala, ešte viac si o nej budete môcť prečítať už v marci na blogu
Little Ramblings!