sobota 28. decembra 2013

MAWOB-ské NAJ ROKU 2013: Ktorá kniha prekvapila, ktorá sklamala a ktorá je absolútnym víťazom?

Keďže sa blíži koniec roka, je čas na veľkú sumarizáciu. A keďže som lenivá, požičala som si kategórie od Luu z Little Ramblings :) Najlepšia kniha, WTF roka, najväčšie prekvapenie...veď to vlastne poznáte. 
A viete čo? Ani nie že som lenivá, ale Luu tie kategórie vymyslela oveľa skôr, než som sa do vymýšľania pustila ja a moje kategórie by boli aj tak veľmi podobné, tak načo to hrotiť. Veď obsah budeme mať aj tak obidve rozdielny :) 

1. Najlepšia postava v hlavnej úlohe: 


Už dlhšie mám teóriu, že väčšina hlavných hrdiniek trpí tzv. syndrómom hlavnej hrdinky, čo v podstate znamená, že paradoxne bývajú najmenej prepracovanými postavami v celej knihe - niečo na spôsob toho, že pod lampou býva najväčšia tma. Takže vždy sa mi jednoduchšie určí najobľúbenejšia vedľajšia postava, než tá hlavná. Zo všetkých hlavných hrdiniek, s ktorými som sa tento rok stretla a ktoré mi časom začali splývať jedna do druhej, mi utkvela v pamäti zmija Leah Smith, hlavná záporáčka série Opportunistka, ktorej autorka nečakane venovala celý jeden diel, Dirty Red. Ani zďaleka to síce nie je najobľúbenejšia postava, ale jej krutosť a zloba bola prepracovaná do najlepších detailov. A dokonca boli aj chvíle, malé a nepatrné, ale predsa, keď ste s ňou tak trošililililinku súcitili...Takže najlepšie vytvorená postava? Určite.

2. Postava, ktorá ukradla šou pre seba


Síce neukradla celú šou, pretože svoje si držali aj hlavní hrdinovia, Ruby a Liam, ale Vida, čoby vedľajšia postava z druhého dielu série The Darkest Minds - Never Fade, uradla minimálne všetky scény, v ktorých sa objavila. Podľa mňa to bola jedna z najosviežujúcejších postáv v YA knihe za veľmi dlhý čas a v kindli mám vyznačených aspoň 10 výrokov z jej úst plných sprostých slov a šibnutých hlášok. 


3. Najotravnejšia postava


No...tak tu som si musela doslova vyberať :D Nakoniec to dopadlo veľmi prekvapivo, nakoľko budete užasnutí z toho, že najotravnejšou postavou za rok 2013 pre mňa nebola ženská. Kedykoľvek sa Christian Prescott zo série Nadpozemská objavil v treťom dieli - v knihe Nespútaná - na scéne, mala som chuť zabiť toho pavúka, čo si chováme v našom kúpeľňovom rohu, lebo nám s mamou prirástol k srdcu. Christian tu, Christian tam, Christian je úžasný a z Christiana sa Clare rozbúchalo srdce a ja som mala chuť sa ísť niekam vygrcať. Takže Boh mu žehnaj, ale už nikdy viac...


4. Úžasný vzťah


Božeeee neviem :D Neviem sa rozhodnúť! :D A rátajú sa aj re-readingy, čo som robila tento rok? Ak áno, tak jednoznačne Jamie a Claire z Outlanderu, ale aby som bola originálna, tak dám Ruby a Liama z The Darkest Minds, pretože tí dvaja neboli žiadna insta-love a dokážu žiť, dýchať a celkovo fungovať aj jeden bez druhého, ale keď sú spolu, tak je to niečo úžasné :)


5. Najlepšie napísaná kniha


Práve som zistila, že výborne napísaných kníh mám vo svojom tohtoročnom zozname oveľa viac, než výborných kníh všeobecne. Asi to bude tým, že si väčšinou vyberám knihy od osvedčených autorov a až potom bývam niekedy dodatočne sklamaná z deja...Do užšieho výberu sa dostalo Just One Day (Iba jeden deň) od Gayle Formanovej, asi všetko od Susan Elizabeth Phillips, Mechanický princ aj princezná a The Darkest Minds, ale nakoniec som sa rozhodla pre moju drogu, Judith McNaughtovú, pretože z každej jednej knihy, ktorú som od nej čítala, som sa skoro pototo. Ona podľa mňa proste píše dokonalo, so všetkým sa piple, všetko má prepracované a zároveň prispôsobené tak, aby vás to ani na sekundu nenudilo. Whitney, My Love je podľa mňa jej vrcholové dielo, do dnes si niektoré scény z knihy prehrávam v hlave len tak pre radosť :D Dobre, ja viem že mi drbe, I don't care. 


6. V tejto sérií cítim potenciál


Ja sa väčšinou snažím necítiť nič, lebo aj tak som potom v druhom dieli sklamaná keď príde na scénu ľúbostný trojuholník a iné sračky, ale čo sa týka tých novších sérii, najväčší potenciál podľa mňa razí z kníh Pivot Point od Kasie West a All Our Yesterdays od Cristin Terrill, pričom All Our Yesterdays malo o trochu viac masakrálnejší a na ďalšiu knihu navnadzujúcejší koniec, takže si vyberám práve to. 


7. Neverím, že som s čítaním čakala tak dlho


Tak toto je veľmi jednoduché. Najviac som tohto roku otáľala s knihou Brooklyn Girls od Gemmy Burgess a nebyť Triss, ktorá ma k čítaniu doslova dokopala, tak neviem neviem. Nakoniec to bola jedna z najlepších kníh, ktoré som tohto roku chytila do ruky a namojveru Neverím, že som s čítaním čakala tak dlho


8. Nový milovaný autor


Vždy, keď mám začať čítať niečo nové od autora, ktorého zatiaľ dobre nepoznám, tak má stiahnutý zadok. Mojim najcennejším objavom sa tohto roku stála Alexandra Bracken a že neuhádnete, čo napísala? Hej no...The Darkest Minds :D


9. Najlepšia absolútne príšerná kniha (alias Guilty Pleasure)


Bože, ja mám toľko Guilty Pleasures, že polovicu z nich sa hanbím vôbec zaznačiť na Goodreads :D Ale mojou najväčšou hanbou je asi Abbi Glin...- vlastne počkať! Mám ešte väčšiu :D Predstavujem vám Kristen Ashley, ktorá píše jednoducho príšerne, ale z nejakého dôvodu sa to proste nedá prestať čítať :D Sú to všetko self-published romance s hroznými gramatickými chybami a tými nasmiešnejšími dialógmi, aké ste edy čítali, ale predsa to má niečo do seba. Len som ešte neprišla na to, čo. Každopádne moja naj kniha od nej je Golden Dynasty, čo je tak trochu fanfikcia na Droga a Daenerys z GoT, len oveľa romantickejšie. A keďže si na začiatku hl. hrdinovia nerozumejú, tak sme ušetrení debilných dialógov. Čo viac si človek môže priať? 


10. Najlepší "Nikto o tom nikdy nepočul" skrytý pokladMáločo môžem označiť za "skrytý poklad", keďže vám väčšinou všetko dobré, čo nájdem, vytrúbim v momente, keď to dočítam, alebo aj skôr :D Aj Medený jazdec bol kedysi dávno pred 2 rokmi (asi na 5 minút) môj skrytý poklad, rovnako tak aj Fever séria alebo Cizinka....Ach, to boli časy :D Tohto roku som si viac-menej pre seba nechala knihu Sweet Gum Tree od Katherine Allerd, ktorá má príšernú obálku, ako vidíte a preto by človek vôbec nepredpokladal, že vnútri sa skrýva fakt veľmi pekný príbeh.


11: Najoriginálnejšie nápadyKniha Pivot Point od Kasie West je vlastne celá založená na jedno veľmi originálnom nápade - hlavná hrdinka totiž vidí dopredu dve alternatívne budúcnosti a môže si z nich zvoliť jednu. K tomu ešte pridajme pár malých, celkom nezvyčajných zápletiek, a môžete sa konečne tešiť na niečo, čo nie je tisíckrát otrepané a neuveriteľne únavné.


12. Najväčší výbuch smiechuKeďže mávam výbuchy smiechu na tých najnevhodnejších miestach, neviem, či bude táto kategória pre vás veľmi informatívna. Keby som ale mala určiť všeobecne najvtipnejšiu knihu, tak jednoznačne Weird Things Customers Say Bookshops aneb Divné veci, ktoré hovoria zákazníci kníhkupectva. Vrelo odporúčam!


13. Najviac vyplakaných sĺzVäčšinou sa snažím vyhýbať knižným dojákom, vôbec ma nebaví plakať pri knihách, ale Mechanická princezná od Cassandry Clare proste prečítaná musela byť a nakoniec som si aj kvalitne porevala. Dalo sa čakať. 


14. Najväčšie sklamanieThe Indigo Spell od Richelle Mead. Lebo pri tejto knihe som si uvedomila, že nie som schopná ďalej v čítaní série pokračovať a to ma skoro zabilo. 


15. WTF roka


Twisted Perversion - eeee teda Perfection. Twisted Perfection od Abbi Glines. Tie erotické scény som proste nepochopila, a to už akože som čítala iné prasačiny. 


16. Najhoršia kniha rokaMnohé boli tak zlé, že som ich ani nedočítala, ale z tých dočítaných bola pre mňa najväčším utrpením Temná hrdinka od Abigail Gibbs. To je proste zmeska tých najhorších klišé pod slnkom a verte mi, to, že hlavnými postavami sú upíri nie je ani zďaleka to najhoršie.


17. Najväčšie prekvapenieTak si dajme znova Abbi Glines, tentokrát knihu Fallen Too Far. Pred jej prečítaním som totiž meno autorky nemohla ani cítiť - kniha Breath mi spôsobila doslova životnú traumu svojou príšernosťou. Každý ale odrazu básnil o jej novej new adult sérii a ja som nakoniec neodolala. Môj najväčší šok bol moment, keď som zistila, že Abbi dokáže napísať knihu ako Breathe a zároveň knihu ako Fallen Too Far. 


18. Najlepšia fantasy

Bože, však ja som ani nečítala žiadnu pravú fantasy :D Hanbím sa ako pes. Zato si ale pridám vlastnú kategóriu:


18 a 1/2. Najlepšia romanca


Whitney, My Love od Judith McNaught. No...čo už :D


19. Najlepšia paranormálka


The Darkest Minds od Alexandry Bracken. Prekvapuje to vôbec niekoho? Nie? Myslela som si :D


20: Najlepšia contemporary/historická fikcia


Keďže som to čítala do 5 hodiny rannej: Iba jeden deň od Gayle Forman (ale ja som to čítala v angličtine, takže za preklad neručím :D)

Kniha roka:


Finalistmi sú posledné tri menované knihy, ale suverénne najväčší dojem na mňa urobila.....tadáááá: séria The Darkest Minds. Okrem toho nebyť nej, tak si namojdušu myslím, že už ma nebaví čítať YA paranormal. 

66 komentárov:

 1. Jéé, to je moc pěkný shrnutí, to The Darkest Minds si fakt budu muset přečíst, když na to pěješ takové ódy ;) A Sweet Gum Tree by mě obálkou vážně odradilo, ale možná (jen možná, protože jsem hlava děravá a stejně na to nejspíš zapomenu) ser po něm poohlédnu :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Weird things som čítala, to bolo awesome! Inak, shame on me, ešte som o The Darkest Minds nepočula, ale zrejme by som sa mala na to pozrieť, keď ju tak chváliš.:D Jop a Temná hrdinka... To som plánovala čítať - radšej nemám?:D V čom je to taká katastrofa?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne sa nepáčilo, ako to bolo napísané. Myslím, že autorka je ešte len nejaká tínedžerka a je to na tej knihe strašne vidieť. Hlavný hrdina je úplne o ničom, strašne nesympatický a hl. hrdinka je typovo Bella Swanová. Osobne nemám nič proti knihám o upíroch, dokonca som nedávno čítala Coldest Girl in Coldtown a bolo to podľa mňa super, ale pri tejto knihe som doslova trpela.

   Odstrániť
  2. Eww, aha, no to neznie najlepšie teda.:D Coldest Girl in Coldtown mám tiež v to-read, tak som rada, že to bolo podľa teba super.:D

   Odstrániť
  3. Coldest girl je taka zvlastna kniha, neviem ci by sa pacila kazdemu ale mne sa pacila tak snad aj tebe bude :)

   Odstrániť
  4. Snáď, láka ma hlavne preto, lebo som si dlhšie chcela prečítať niečo od Holly aka kamarátky Cassie Clare.:D No a hento vyzeralo zaujímavo plus žiadne pokračovanie (tuším)...

   Odstrániť
 3. Christian prííííšerne rozčuloval aj mňa 8D Team Tucker forever 8P
  Pivot Point má veľmi originálny námet, to si idem bližšie pokukať na GR 8)
  Indigo spell sa mi celkom aj páčilo, ale mne sa celá VA séria veľmi páči a v spin-offe mám menší problém len so Sydney, nie je mi proste moc sympatická, ale Adrian a zvyšok postáv mi zaručia pekný príbeh aj humor, preto som veľmi zvedavá na FH 8)
  Ja som revala pri poslednom dieli Mariotových dedičov, to bolo neuveriteľné, z epilógu Mechanickej princeznej som bola skôr na rozpakoch a na hranici sklamania a lúbenia predchádzajúcej kapitoly 8D Ale kniha bola celkovo super, séria sa mi aj o niečo viac páčila ako pôvodná TMI.
  Temnú hrdinku plánujem už dlho čítať, ale zatiaľ ma odrádzajú všetky tie negatívne ohlasy. No ja upírov lúbim 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Escorts Services in Mumbai welcomes you all. Myself Priya Sharma, 23 years old Female Escorts working for
  Escorts service in Mumbai. I have much experienced and I know each and everything that how to satisfy. Mumbai Escorts


  Female Escorts in Mumbai


  Mumbai Escorts Services


  Escorts in Mumbai


  Call Girls in Mumbai


  Independent Escort Service in Mumbai

  OdpovedaťOdstrániť
 5. minnie is here the best modal and unmatched character of Delhi. I am working as Best Delhi Escorts. I always give my reactions on social media. I always read and learn those blogs which are really informational. I would like to say that your every post is enlightening. I love to read that. Thank you for giving. For more information, you can also visit my site.
  Delhi Escorts
  Delhi Escort
  Escort Service in Delhi
  Escorts Service in Delhi
  Escorts in Delhi
  Escort in Delhi
  Delhi Escort Service
  Delhi Escorts Service
  Delhi Escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Delhi can turn your whole harsh life to stunning rush. 5 Star inns, Pubs, Night clubs and so forth make this city alive unequaled. In this manner, Delhi Desires brings polite agreeable Delhi escorts for you. There are young ladies in the heaven of Delhi shakes your night to perpetual erotic nature
  Delhi Escorts
  Delhi Escort
  Escort Service in Delhi
  Escorts Service in Delhi
  Escorts in Delhi
  Escort in Delhi
  Delhi Escort Service
  Delhi Escorts Service

  OdpovedaťOdstrániť
 7. I have a great idea about the blog that I am thankful to the blog for you. Escort Service In Gurgaon

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Whatever information you put on your site, the user is very much benefited by this, I give you a lot of money. Delhi Girls

  OdpovedaťOdstrániť
 9. This post is very good for us. It has got a lot of benefit from us.I hope that you will be writing this post again My Porn Site

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Your site's information is very good I love a lot I thank you for it.Delhi Escort Service

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Your site is so good I love it very much I highly appreciate your site for thisCall Girls In Gurgaon

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Bhawna Gupta Available For Everything that you want from a young girl. mumbai escorts agency

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Call Girls In Gurgaon,Most of the individuals in Escorts Service In Gurgaon, Hotel Service work and spend more time 24Hrs Female Services.
  Gurgaon Female Escort

  OdpovedaťOdstrániť
 14. if you are handsome true fun time then allow us to understand. Our Escorts do have high ideas with a view to provide you with an unforgettable time.
  Delhi Escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 15. We don't give just girl, We will give the girl that you wish for. Our girls are attractive, seducing and you can treat them as you like. Once you book an escort from our Mumbai Escorts Service, you never go anywhere.

  Escorts Service in Mumbai
  Mumbai Escorts
  Female Escorts in Mumbai
  Escorts in Mumbai

  OdpovedaťOdstrániť
 16. All the girls are very professional they never share any information the clients and do everything on the bed whatever you wish for the do everything to satisfy you. Once you book an escort from our Escorts Service in Mumbai. You never go anywhere.
  Mumbai Escorts
  Female Escorts in Mumbai
  Escorts in Mumbai

  OdpovedaťOdstrániť
 17. Welcome to Independent Udaipur Escorts which the most trustworthy and fashionable feminine companion service agency. Our organization is the only place recognized to make available gracious and luxurious girlfriend and friend that you can’t reject even in wonderful state. It is since the services of our sizzling babes are enormously heat, luxurious and just right in every intelligence. The moment will constantly be unforgettable and memorable. It will be so wonderful that a grin will blaze in your appearance detection the encounter.


  udaipur escorts | udaipur escort | udaipur escorts agency | udaipur escorts service | independent udaipur escorts | escorts in udaipur | escorts service in udaipur | udaipur independent escorts | independent escorts in udaipur | udaipur call girls | call girls in udaipur | independent call girls service in udaipur | udaipur female escorts | udaipur model escorts | escorts udaipur | Russian escorts in udaipur | Russian udaipur escorts | Female Escorts in Udaipur | Escorts Agency in Udaipur | Udaipur Call Girl Whatsapp Number | Call Girls Whatsapp Number Udaipur | Udaipur Call Girls Phone Number | Udaipur Airhostess Call Girls Escorts | Udaipur Airhostess Escorts | Udaipur Vip Escorts | Vip Udaipur Escorts | Escorts Service Udaipur | Vip Call Girls Udaipur

  OdpovedaťOdstrániť
 18. High class models are ready to spend time with you. what you imagination? what your choice about escorts girls? what your requirements? your answers of your all question will get at our escorts agency. our service all over india and we can arrange for you according your choice. so why you are waiting just dial our phone number and lets have some fun with call girls. juhu escorts agency | andheri escorts service | independent vashi escorts | escorts in colaba | escorts service in borivali | kandivali independent escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 19. My name is Neha Gupta. I run my independent Mumbai Escorts Service. I am an independent Mumbai escort girl. My service charge is low according the market price. My service is super, because I know very well the personal need of my each customer. I am comfortable to provide my Mumbai Escorts Service at your home or in Hotel. 24X7 I am available. Visit- http://www.nehagupta.biz/ Call- +91 9OO4458359
  Visit the Links Below and Have a Look At My Various Mumbai Escort Services-


  Mumbai Escorts
  escort-girl-in-mumbai

  Escort Service In Mumbai
  Mumbai Escort Service
  Andheri Escorts Service
  Mumbai Call Girls

  OdpovedaťOdstrániť
 20. I Saw Your Website Carefully. Thanks For Create Such Kind Of Informative Website. Your All Content Is Relevant To Your Subject. I Say Keep It Continue, Because Your Website And Subject Is Meaningful For The Users. I Have Recommended Your Website With My Friends Also. I Am Ritu Sharma. I Am An Independent Mumbai Escort Girl. I Deal In Mumbai Escorts service. I Am Very Hot And Sexy. Being A Mumbai Escort Girl I Have Five Years’ Experience. That’s Why I Understand The Each Personal Needs Of My Every Client. My Service Charge Is Low And Service Is Super. You Can Avail My VIP Mumbai Escorts Service At Your Home Or In Hotel. I Am Comfortable To Provide Mumbai Escorts Service In Local And Outside Also. Visit www.escortservicemumbai.net Call +91- 9OO4OO9481
  Visit The Links Below And Have A Look At My Various Mumbai Escort Services-
  Mumbai Escorts
  Mumbai Call Girls
  Mumbai Escorts In Vile
  Parle

  Bandra Escorts
  Juhu Escorts
  Andheri Escorts

  Mumbai Escorts In Colaba

  OdpovedaťOdstrániť
 21. Thanks For Create Such Kind Of Informative Website. All Content Is Relevant To Your Subject. Keep It Continue, Because Your Website And Subject Is Meaningful For The Users. After See Your Niche I Have Recommended Your Website With My Friends Also.
  My Name Is Priya Singh. I Run My Own Mumbai Escorts Service. I Am An Independent Mumbai Escort Girl. I Am Beautiful And Hot. My Service Charge Is Low And Service Is Super. Being Professional I Have Seven Years’ Experience As An Escort Girl. So I Understand And Feel The Real Needs And Requirement Of My Each Client. You Can Taste Me Any Time. According The Convenience You Can Avail My VIP Escort Service At Your Home Or In Hotel Also. To Book My VIP Mumbai Escort Service Call +91 9987215552. Visit http://www.escortagencyinmumbai.com/
  Visit The Links Below And Have A Look At My Various Mumbai Escort Services-
  Andheri Escorts
  Mumbai Escorts In Colaba

  OdpovedaťOdstrániť
 22. I Am Thankful To You For Create Such Kind Of Informative Website. Really It Is Useful According Your Current Topic. I Suggest To Keep This Continue For Those People, Who Are Looking For Such Kind Of Niche. After See Your Niche I Have Recommended Your Website With My Friends Also.
  I am Arpita Jain. I run my own Mumbai Escort Service. We provide Mumbai Call Girls in low cost according the current market price. Our service is super, because we know very well the personal requirement of our each customer. We are comfortable to provide our Mumbai Call Girls Service at your home or in Hotel. Visit- http://www.arpitajain.org/mumbai-call-girls/ Call- +91 9OO4458359
  Visit The Links Below And Have A Look At My Various Escort Services-
  Mumbai Escorts
  Mumbai Call Girls
  Escort Service In Mumbai
  Mumbai Escort Girls
  Bandra Escorts
  Juhu Escorts
  Andheri Escorts
  OdpovedaťOdstrániť
 23. For any service to thrive and generate ROIs at an unprecedented level, the service provider must be providing a solution to the customers problem. The same is the case with escort service in Goa. When you have escort term on your lips and in your mind, the first thing you correlate with would be intercourse. escort Service In Goa

  OdpovedaťOdstrániť
 24. Guys, if you are in Delhi and want to enjoy all the erotic fun and enjoyment at your place then contact Delhi Escorts soon. They will fulfill all your dreams and desires at your place.

  OdpovedaťOdstrániť
 25. Welcome to Gurgaon Escorts Agency, we give you complete discount of receiving Russian and erotic call girls in Gurgaon, you can contact us on our website to get them. Call Girls In Gurgaon With Whatsapp Number

  OdpovedaťOdstrániť
 26. When it comes to dating professional Call Girls In Delhi With Photo and Mobile Number, there are many aspects which you should consider as escort dating is not as simple as it seems. Needless to mention, it is more about having erotic fun with the Cheap Girls.Female Escort in Delhi With Photo

  OdpovedaťOdstrániť
 27. Want to experiment pleasure and excitement in life? We have the perfect answer to your imagination! Enjoy the warm company of Call Girls in Delhi With Photo and take your senses to a new level of pleasure. When it comes to providing best Delhi girls, Mobile no one does it better than us. Delhi Escorts With Photos

  OdpovedaťOdstrániť
 28. Are you looking for VIP escorts in Alwar? So spend time with your favorite call girls and hurry at cheap and good rates.Call Girls In Alwar

  OdpovedaťOdstrániť
 29. Independent escorts in Rewari and if you are looking for Rewari escorts and Russian call girl in Rewari, then you are in right place. We have available cheap and good call girls in Rewari.Call Girls In Rewari

  OdpovedaťOdstrániť
 30. Do you want the service of escorts service in Mussoorie, then we provide high class independent call girls to you and you can benefit by visiting our website.Independent Call Girls In Mussoorie

  OdpovedaťOdstrániť
 31. Jaipur Escorts services gives organization to folks and people groups of office might want it. Locales help you to appear for your chose of women, there a great deal of will acknowledge gigantic and huge sort of radiant Escorts by Jaipur model services.
  Jaipur Escorts
  Agra Escorts
  Patna Escorts
  Faridabad Escorts
  Surat Escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 32. For absolutely hassle free escort services choose our Dehradun escorts agency. All our escorts are pre-screened for your safety. Our Dehradun escorts will arrive at the appointed time without any confusion or delay. We do not let down our customers in the last moment. If you have any questions or if you have any doubts regarding our Dehradun escort services, you can contact us right away and we will be happy to answer all your queries and concerns. We take pride in being the most preferred escort agency in Dehradun.
  Dehradun Escorts
  Udaipur escorts
  Ahmedabad Escorts
  Jodhpur escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 33. Friends Nainital city is situated in the Northern part of India and the climate of Nainital is quite different from other part of India, so if you are in Nainital for any reason then you surely join the company of beautiful Model call girls in Nainital.
  Nainital escorts
  Haldwani Escorts
  Ramnagar Escorts
  Rudrapur Escorts
  Dehradun Escorts
  Haridwar Escorts
  Rishikesh Escorts
  Mussooire Escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 34. In Jaipur call girls you can consider your spending when reserving us. Our services are supplied by reasonable cost and such a degree of value and fantastic cost is going to be found no place else. In the event you want to speak to our Jaipur independent escort providers, please put in our Jaipur escorts site in the very punctual.
  Jaipur Escorts
  Mumbai Escorts
  Goa Escorts
  Hyderabad Escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 35. We have set a standard of excellence for the Mumbai Call Girls business in India, and we have made significant contributions to make these adult entertainment services universal, and accessible to men from all walks of life.

  * Call Girls Mumbai
  * thane call girls
  * andheri call girls
  * juhu call girls
  * goregaon call girls
  * bandra call girls

  OdpovedaťOdstrániť
 36. High Profiel Call Girl in Bangalore | Bangalore Escorts
  Contributing vitality with exquisite High Profiel Call Girl in Bangalore can revive your life considering how nowadays' life is stacked with weight and slowness.

  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 37. High Profile | Bangalore Escorts | Call Girls in bangalore.
  High Profile If you aspire to make a hand-on experience about that excitement, you need to hire our travel Bangalore Escorts.What if you get a beautiful female companion to accompany you in your business or leisure trips.

  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 38. High Profile Will Find The Best Russian Escorts Bandra 24/7.
  High Profile One of the key factors beyond our massive popularity as provider of Russian escorts Bandra is that we have such profiles in our pool, that you would never ever find, dealing with other ordinary agencies.

  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra

  OdpovedaťOdstrániť
 39. Escorts in Hyderabad VIP model Hyderabad call Girls
  VIP Model Escorts Hyderabad providing high profile fascinating Independent Escorts services in Hyderabad. Get ready for lovely adorable pleasing Call Girls.

  hyderabad call girls
  hyderabad call girls
  hyderabad call girls
  hyderabad call girls

  OdpovedaťOdstrániť
 40. High Profile Call Girls Ahmedabad | , Call Girls In Ahmedabad.
  For our elite High Profile Call Girls Ahmedabad, nothing is more important than the satisfaction and happiness of the clients. They can handle your emotions and passions in the right manner, and it is never a challenge for our escorts to satisfy your kinks and fetishes.

  ahmedabad escorts
  ahmedabad escorts
  ahmedabad escorts
  ahmedabad escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 41. delhi Call Girls Whatsapp Number delhi escorts Real .
  Need delhi Call girls whatsapp number for sex chat with delhi escorts RituparnaDas avail on whatsapp 24hours and shared delhi escorts .

  independent escorts in delhi #
  independent call girls in delhi #
  russian escorts in delhi #
  russian call girls in delhi #
  high profile call girls in delhi #
  high profile escorts service in delhi #
  delhi escorts #
  escorts in delhi #
  delhi call girls #
  call girls in delhi #

  OdpovedaťOdstrániť