pondelok 22. júna 2015

RECENZIA: Jennifer Probstová - Hľadanie dokonalej lásky

Pôvodný názov: Searching For Perfect (Searching For #2)
Autor: Jennifer Probstová
Vydavateľstvo: Ikar, 2015
Hodnotenie na Goodreads: 4.09
Hľadanie dokonalej lásky je druhá kniha druhej série od americkej spisovateľky Jennifer Probstovej. A ja som sa zamilovala. Nejdem sa chváliť, že som našla dobrú knihu, lebo očividne ju státisíce čitateľov po celom svete našli skôr, ako ja, ale aspoň vám o nej niečo poviem, keď ste aj vy takí nerozhodní ako ja a už dlhšiu dobu po Probstovej knihách poškuľujete.

Kennedy Ashová je jedna z trojice atraktívnych majiteliek zoznamovacej agentúry Kinnections sídliacej vo Verily neďaleko New Yorku a má na starosti marketing. V zabehanej práci jej chýbajú nové vzrušujúce podnety a ani v súkromnom živote to nie je nijaká sláva. Keď sa jej do cesty pripletie nový klient, letecký a kozmický inžinier Nathan Ellison Raymond Duncle, priam zajasá. Tomuto zanedbanému chlapovi v špinavom laboratórnom plášti, hrubých okuliaroch a s nemožnými spôsobmi chce nájsť dokonalú manželku. Najprv ho však treba pripraviť – naučiť ho správne konverzovať aj dbať o príťažlivý vzhľad. Kennedy postupne odhaľuje Natov skutočný charakter a pochopí, že po dlhom čase stretla človeka, ktorý jej skutočne rozumie. Rodiacej sa láske však bráni Kennedina profesionálna česť, záväzok nikdy sa nezapliesť s klientmi – ale dá sa srdcu rozkázať?

Táto séria mi v niečom veľmi pripomína knihy od Nory Robertsovej (hej, sem-tam čítam aj takúto drsnú romantickú klasiku :D). Ona totiž tiež napísala viacero knižných sérií, kde spolu majú 3 ženy nejaký biznis a postupne si každá skrz neho nájde svoju lásku. Knihy od Jennifer Probstovej však do čítania vnášajú svieži vzduch, sú také živšie, dynamickejšie a, čuduj sa svete, menej predvídateľné (aj keď samozrejme sa tu nikto nejde tváriť, že nevieme, ako knihy skončia).

Probstová sa vlastne so svojou prvou sériou (ktorá mimochodom tiež vyšla na Slovensku) tak trochu zviezla na post-fiftyshadesovskej ére, keď každá druhá žena trpela knižnou opicou zvanou Christian Grey a hľadala niečo podobné. Myslím, že knihy o tom, ako si chudobné žienky brali mladých a sexy miliardárov, sa dajú kvalifikovať ako "niečo podobné", čo myslíte? :D

Dlho, dlho som sa na Jennifer Probstovú pozerala ako na opakovacieho somára, ale teraz postupne začínam prichádzať na to, že jedná téma sa v knižnej branži môže prepierať hoci aj miliónkrát, dôležité je, ako sa táto téma spracuje a podá čitateľovi. Dôkazom sú, koniec-koncov, aj nespočetné re-tellingy pôvodných rozprávok, ktoré rozhodne nestrácajú na obľúbenosti. 

Ale späť k Hľadaniu dokonalej lásky. Celý príbeh je rozpovedaný v mojej obľúbenej forme - striedajúcich sa perspektívach dvoch hlavných postáv (aj vám poviem prečo mojej obľúbenej - lebo je tu extrémne nízka pravdepodobnosť, že si autorka o pol roka zmyslí vydanie tej istej knihy prerozprávanej z pohľadu hl. hrdinu :D). Zápletka je extrémne nenáročná, no silná stránka knihy tkvie vo vtipných a pohotových dialógoch medzi Nateom a Kennedy. Toto je presne ten typ situačnej komiky a lá My Fair Lady, ktorá plynie hlavne z nespočetných makeover scén a samozrejme nikdy by nebola taká úžasná, keby to medzi postavami dokonalo neiskrilo. 

Inak veľmi vítanou zmenou pre mňa bolo, že Nate nie je nejaký generický agresívny mačo s citlivou povahou = každý druhý mužský hrdina v romantických knihách (čo každý druhý, pomaly každý...). Nate je vlastne taký trtko so strašne dobrým šerdcom, ktorý nemá šajnu, ako sa správať v spoločnosti žien. Na druhej strane nie je ani zvlášť zakríknutý a hanblivý, práve naopak, jeho prístup je až trochu desivo priamočiary a úprimný. Má jednoducho svoju vlastnú, jedinečnú osobnosť, ktorá nie je skopírovaná z nespočetných romancí, ale prináša do tohto niekedy až tragicky "konzervatívneho" žánru niečo osviežujúco inovatívne. 

Idem sa priznať, že Hľadanie dokonalej lásky bola jedna z najlepších nevydumaných oddychových romantických kníh, aké som sa poslednú dobu čítala. Poslednou dobou môžeme kľudne rozumieť aj posledný polrok :D Dokonca priemerné hodnotenie na portáli Goodreads, ktoré je len niečo cez 4 hviezdičky, mi príde neférovo nízke, vzhľadom na to, že od tejto knihy sa strašne ťažko odtrháva. Ale že STRAŠNE ťažko. Asi jediným mínusovým bodom (ale nie pre mňa, skôr všeobecne) je tá spomínaná dejová nenáročnosť a absencia nejakej citlivej témy, ktoré sú v dnešnej dobe tak moderné. Inak naozaj nemám čo vyčítať. Nehovoriac o tom, že hneď po dočítaní knihy máte chuť na probstovský maráton všetkých doposiaľ vydaných sérií. Čo mimochodom idem hneď zrealizovať. Kto sa pridá? :)


PS: Kľudne to môžete čítať aj mimo poradia, tak ako ja, ale ak ste poriadkumilovní ľudia a máte radi nejaký systém aj v čítaní, tu je link na prvý diel v sérii - HĽADANIE VYTÚŽENÉHO DŇA.

HĽADANIE DOKONALEJ LÁSKY si môžete zakúpiť TU

5 komentárov:

 1. To vypadá jako super oddychovka na dovču někam k vodě, díky za tip:)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jej knihy mám fakt rada :) Také milučké oddychovky :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pri pohľade na obálku & anotáciu by som nepovedala, že je to také dobré.:D Skvelá recenzia.:)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Noru Roberts poznám úplne inak - ja som od nej čítala fantasy trilógiu Moriganin kríž a o rok či dva neskôr zase jej trilógiu o čarodejniciach a možno som z nich nebola paf, stále mám Noru v pamäti ako veľmi dobrú autorku. Od Probstovej som čítala manželský omyl a tvoja recenzia to pekne vystihla - možno nič výnimočné no oddychovka je to parádna a zaujímavá.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Som tak šťastná, zdieľať tento nádherný svedectvo ďakujem Dr Adeleke za pomoc, ktorú mi dal, budem navždy vďačný teraz môj ex Lover je späť ku mne a všetko je v poriadku, ak ste prechádzajúcej vzťah alebo manželstvo problém email ho cez (aoba5019@gmail.com) dostať ho na WhatsApp alebo volajte + 27740386124.  Dr Adeleke láska kúzlo vám pomôže vo vašom vzťahu alebo manželstva

  OdpovedaťOdstrániť