KNIHY, KNIHY, KNIHY...

Nasledujúce anotácie sú mojim amatérskym prekladom amerických alebo vlastné vymyslené obsahy. Prosím rešpektujte to a nekopírujte ich bez môjho vedomia.
!!!Táto stránka nepojednáva o tom, či daný titul vyjde alebo vyšiel v slovenskom/českom jazyku!!!
Je to len akési zhromaždisko anotácií, ktoré postupne dopĺňam o nové. Ak chcete informácie o tom čo kedy vyjde, musíte zamieriť SEM

Lauren Oliver - Delirium

Ak by vám niekto povedal že láska je choroba, chceli by ste sa nechať vyliečiť?

Pred tým, než vedci vynašli liek, ľudia si mysleli, že láska je dobrá vec. Nerozumeli, že keď raz láska - delírium - rozkvitne vo vašej krvi, niet už viac úniku. Veci sa teraz majú úplne inak. Vedci sú schopní vyhubiť lásku a vláda vyžaduje, aby všetci obyvatelia boli vyliečení vo chvíli, keď dosiahnu osemnásť rokov.
Lena Holoway sa vždy tešila na deň, keď bude vyliečená. Život bez lásky je ako život bez bolesti: bezpečný, pod kontrolou, predvídateľný a šťastný.
Ale 95 dní pred jej vyliečením sa stane niečo nepredstaviteľné. Lena sa zamiluje.

Maggie Stiefvater - Váhání

V Maggie Stiefvaterovej Mrazení/Triaške Grace a Sam našli jeden druhého. Tentokrát, v Linger, budú musieť bojovať aby ostali spolu. Pre Grace to znamené postaviť sa jej rodičom a udržať veľmi prísne strážené tajomstvo o jej vlastnom zdraví. Pre Sama to znamená zápasiť so svojou vlkolačou minulosťou...a prísť na spôsob ako prežiť ďalej. Priadjte k tomu ešte nového vlkolaka Colea, ktorého vlastná minulosť má predpoklad zničiť celú svorku a Isabelle, ktorá už stratila svojho brata vďaka vlkom...a napriek tomu je priťahovaná ku Coleovi.


Melissa de la Cruz - Modrá krev (Modrá krev #1)

Keď v roku 1620 vyplávala loď Mayflower, na svojej palube niesla mužov a ženy, ktorí vytvorili Ameriku: Milesa Standisha, Johna Aldena, Constance Hopkinsovú. No niektorí z Pilgrimov nemali čistú dušu a neutekali pred náboženským prenasledovaním. Dokonca ani neboli ľudia. Boli upíri. Upíri sa veľmi rýchlo prispôsobili novému svetu. Získavajúc stále väčšiu a väčšiu moc, bohatstvo a vplyv sa stali Modrou Krvou americkej spoločnosti.

Modrá Krv prisahala, že ich status nesmrteľných ostane navždy prísne stráženým tajomstvom. A tento sľub dodržiavali po stáročia. Ale teraz, v New York City, sa tajomstvo začína drať na povrch.
Schuyler Van Alen (čítaj Skajler) je druháčka na prestížnej súkromnej strednej škole. Uprednostňuje voľné klasické oblečenie pred Pradou a perlami, ktorými sa ovešiavajú jej spolužiačky a žije so svojou samotárskou starou mamou v ošarpanom dome. Schuyler je samotárka....a je takto šťastná. Odrazu, len čo dovŕši pätnásť rokov, spozoruje na svojom predlaktí mozaiku modrých žíl. Začne bažiť po surovom mäse a dostáva záblesky zo starodávnej minulosti. Na to je populárne dievča z ich školy nájdené mŕtve...bez kvapky krvi v sebe. Schuyler netuší, čo si o tom má myslieť, ale chce zistiť aké tajomstvo skrýva Modrá Krv. Ale čo ak je aj ona sama v nebezpečenstve? Mohli by byť všetky tie legendy o upíroch skutočné?
Ponorená do upírskych tradícií a zasadená na pozadí trblietajúceho sa pozlátka mesta New York, kniha Modrá Krev bude uctievaná fanúšikmi autorky Melissy de la Cruz.

Michelle Zinková - Proroctvo sestier

V debutovom románe Michelle Zinkovej sú osirelé sestry Lia a Alice spútané jedna k druhej starodávnym proroctvom, ktoré z nich urobí nepriateľky a môže ich obidve zničiť. Ak Lia dokáže zničiť túto rodinnú kliadbu, môže nielen zachrániť vzťah so svojim milovaným priateľom ale konečne môže vyriešiť aj záhadu obklopujúcu smrť ich rodičov.
Lauren Oliverová - Kým Dopadnem

Čo ak by vám ostával len jeden deň na život? Čo by ste robili? Koho by ste pobozkali? A ako ďaleko by ste zašli, aby ste si zachránili svoj život?
Samantha Kingstonová má všetko - vzhľad, popularitu, dokonalého chlapca. Piatok, 12. február by mal byť len ďalší deň jej kúzelného života. Namiesto toho je jej posledný. Má to však jeden zádrheľ: Samantha sa zakaždým ráno zobudí. Vlastne tak povediac znovu prežíva celý predchádzajúci deň dokopy 7-krát až kým si neuvedomí, že urobením hoci len maličkej zmeny môže mať v rukách väčšiu moc, než si kedy vedela predstaviť.

Bree Despain - The Dark Divine (The Dark Divine #1)

Zhýralý syn.
Nebezpečná láska
Smrtiace tajomstvo

Grace Divine - dcéra miestneho pastora - vždy vedela, že v tú noc keď Daniel Kalbi zmizol a jej brat Jude prišiel domov celý zakrvavený sa muselo stať niečo strašné.
Teraz, keď sa Daniel vrátil späť, Grace si musí vybrať medzi jej stále rastúcim pocitom príťažlivosti k Danielovi a lojálnosti k jej bratovi.
Ako sa Grace zbližuje s Danielom, dozvedá sa pravdu o tej záhadnej noci a spôsobe, ako zachrániť tých, ktorých miluje ale môže ju to stáť jednu vec, ktorú si cení najviac: jej dušu.

Bree Despain - The Lost Saint

Grace Divine uskutočnila obrovskú obetu, keď vyliečila Daniela Calbiho. Bola infikovaná vlkodlačou kliatbou keď sa ho snažila zachrániť a v procese stratila svojho milovaného brata.
V zúfalej snahe nájsť Juda, Grace sa spriatelí s Talbotom, novým chlapcom v meste. Ale ako sa postupne zbližujú, Gracin vzťah s Danielom sa dostáva do ohrozenia. A to nielen v jednom smere.
Neuvedomujúc si, po akej temnej ceste kráča, Grace sa začne poddávať svojmu vlčiemu ja pričom netuší, že nepriateľ sa vrátil a číha na ňu smrtiaca pasca.
Bree Despain pre nás prichastala horúcu romancu a napínavú akciu v pokračovaní knihy The Dark Divine, ktoré vám všetkým rozbúši srdce.

Pittacus Lore - Som číslo štyri

Na začiatku bola deväťčlenná skupina. Deväť mimozemšťanov, ktorí opustili svoju domovskú planétu Lorien keď sa dostala na mušku nepriateľským Mogadorianom. Deväť mimozemšťanov, ktorí sa roztrúsili po zemi. Deväť mimozemšťanov, ktorí vyzerajú ako obyčajní teenageri žijúci obyčajným životom ale majúci neobyčajné, paranormálne schopnosti. Deväť mimozemšťanov, ktorí práve môžu sedieť vedľa vás.
Deviatka sa musela rozísť a ukryť sa. Mogadoriani chytili Číslo Jedna v Malajzii, Číslo Dva v Anglicku, Číslo Tri v Kenyi. Všetci boli zabití. John Smith z Paradise v Ohiu je Číslo Štyri. Vie, že je na rade.
I Am Number Four je napínavý začiatok série o výnimočnej skupine teenagerov, ktorí bojujú aby prekonali svoju minulosť, objavili svoju budúcnosť - a mohli žiť normálnym životom na Zemi.

Carrie Jones - Need (Need #1)

Zara White má podozrenie, že ju nejaký šibnutý chalan tak trochu špehuje. Tiež je úplne posadnutá fóbiami. A je pravda, že od kedy jej otec zomrel, nebola úplne vo svojej koži. Ale odpraviť ju do mrazivého Maine aby žila so svojou starou mamou? To sa zdá byť už trochu moc. Sťahovanie jej má pomôcť ostať pri zmysloch...ale Zara je presvedčená, že jej mama sa s ňou proste teraz nemá chuť zaoberať.

Nemohla sa však viac mýliť. Ukáže sa, že Zarin prenasledovateľ nie je výplodom jej fantázie. Vlastne ju stále prenasleduje, nechávajúc za sebou tajomné stopy zo zlatého prachu. Niečo v tomto ospalom mestečku nie je úplne v poriadku, nie úplne ľudské a všetky stopy ukazujú na Zaru.

V tejto strach naháňajúcej pôsobivej knihe nám Carrie Jones ponúka romantiku, napätie a bytosti, o ktorých ste si nikdy nemysleli, že sa ich budete báť.

Laurie Faria Stolarz - Deadly Little Secret

Niektoré tajomstvá by sa nemali udržiavať...

Až do predchádzajúcich troch mesiacov bolo všetko v živote 16-ročnej Camelie celkom obyčajné: uspokojivé známky, celkom fajn vzťah s jej rodičmi a dosť dobrá brigáda v umeleckom štúdiu v meste. Ale keď Ben, mysteriózny nový chlapec nastúpi do jej ročníka, Cameliin život sa stane všetkým, len nie obyčajným.

Nakoľko o ňom všetci rozprávajú, že je akýmsi spôsobom zodpovedný za smrť jeho bývalej priateľky, automaticky sa pre každého stáva vyvrheľom. Okrem Camelie. Tá odmieta veriť rečiam, aj keď sa ju jej priatelia snažia presvedčiť o opaku. Niečo ju nevysvetliteľne priťahuje k Benovi - a k jeho dotyku. Ale čoskoro začne Camelie dostávať tajomné telefonáty a zvláštne balíčky so zastrašujúcimi odkazmi. Ben trvá na tom, že je v nebezpečenstve a že on jej vie pomôcť - ale môže mu Camelie dôverovať? Vie, že niečo skrýva...ale Ben nie je jediný s tajomstvom.

Rachel Hawkins - Hex Hall

Pred tromi rokmi, Sophie Mercerová zistila, že je čarodejnica. Tento fakt ju hneď dostal do niekoľkých problémov. Jej "nenadaná" matka ju podporovala ako sa len dalo, konzultujúc Sophiinho odcudzeného otca - neustále sa niečomu vyhýbajúceho európskeho čarodejníka - len ak už nebola žiadna iná možnosť. Ale keď Sophie začne priťahovať príliš veľa ľudskej pozornosti keď sa jej absolútne nepodarí jedno kúzlo uskutočnené na školskom plese, je to práve jej otec, ktorý rozhodne o jej treste: vyhnanie do Hex Hall, izolovanej polepšovne pre rozmarných Prodígiov - čiže čarodejnice, víly a meničov podôb.
Po uplynutí prvého školského dňa medzi šibnutými rovesníkmi, Sophie má na svojom konte obdivuhodné skóre: tri vplyvné nepriateľky, ktoré vyzerajú ako supermodelky, márny objekt jej záujmu - nádherného čarodejníka, strach naháňajúceho ducha, ktorý je jej stále v pätách a novú spolubývajúcu, ktorá je, zdá sa, tou najviac nenávidenou osobou a jediným upírom na škole v jednom. Aby toho nebolo dosť, Sophie čoskoro zistí, že záhadný predátor napadá študentov a jej jediná priateľka je podozrivá osoba číslo jedna.
Ako sa postupne začína vyskytovať séria záhad z ktorých tuhne krv v žilách, Sophie sa musí pripraviť na najväčšiu hrozbu zo všetkých: starodávnu tajnú spoločnosťodhodlanú zničiť celé Prodígium a najmä Sophie samotnú.


Julie Kagawa - Iron King 


Meghan je obyčajná stredoškoláčka, ktorá sa jedného dňa dozvie, že je dcérou kráľa Oberona (áno, dobré čítate, TOHO kráľa Oberona zo Shakespearovho Sna noci Svätojánskej) tiež prezývaného Letný kráľ. Po tom, čo je Meghanin brat Ethan unesený samozvaným Železným kráľom do krajiny Nevernever, Megnah spolu s jej najlepším kamarátom Robbiem (aka Puck takisto zo Sna noci Svätojánskej) sa vyberá na strastiplnú záchrannú misiu. V Nevernever sa konečne stretáva so svojim otcom, rovnako spoznáva aj zákernú kráľovnu Titaniu, ukecaného a večne znudeného kocúra Grimalkina a krásneho, záhadného no citovo chladného Zimného princa Asha, ktorého rodina je nepriateľom Letného kráľovstva. Vitajte vo svete, kde si musíte dávať obrovský pozor na to, s kým uzatvárate dohodu.
Cassandra Clare - Clockwork Angel


Mágia je nebezpečná. No aj tak, láska je nebezpečná ešte viac.
Keď 16-ročná Tessa prichádza na druhú stranu oceánu aby našla svojho brata jej destinácia je Anglicko, jej časová éra je vláda Kráľovnej Viktórie a niečo skutočne hrozné na ňu čaká v Londýnskom Podsvetí, kde upíri, čarodeji a iné nadprirodzené bytosti brázdia ulice obkolesené plynovými lampami. Len Shadowhunteri, Lovci tieňov, bojovníci snažiaci sa zbaviť svet démonov udržiavajú poriadok uprostred chaosu.
Unesená záhadnými Temnými sestrami, členkami tajnej organizácie zvanej Klub Pandemónium, Tessa sa čoskoro dozvie, že ona sama je Downworlder ( vzdávam sa s prekladom) s nezvyčajnou schopnosťou: schopnosťou vlastnou vôľou sa zmeniť z jednej osoby na druhú. A čo viac, Magister, prízrak, ktorý vedie klub sa nezastaví pred ničím, keď ide o získanie Tessiných schopností pre seba.
Bez priateľov a štvaná, Tessa nájde útočisko u Shadowhunterov v Londýnskom inštitúte ktorí sa zaviažu, že nájdu jej brata, ak ona na oplátku použije svoju schopnosť, aby im pomohla. Čoskoro sa ocitne medzi dvoma najlepšími priateľmi, ktorými je očarená rovnakým dielom - Jemom, ktorého zraniteľná krása skrýva smrtiace tajomstvo a modrookým Willom, ktorého uštipačný humor a náladovosť držia každého v jeho živote  v istom odstupe. Teda každého, okrem Tessy.
Ako ich pátranie zavádza hlbšie do srdca tajomného spiknutia, ktoré hrozí zničením Shadowhunterov, Tessa si uvedomí, že si možno bude musieť vybrať medzi záchranou jej brata alebo podaním pomocnej ruky jej priateľom, aby spolu zachránili svet....a že láska môže byť to najväčšie nebezpečie zo všetkých...Kiersten White - Paranormalcy


Aj keď celkovo je dosť čudné pracovať pre Medzinárodnú Agentúru na Kontrolu Nadprirodzenosti, Evie sa vždy považovala za celkom normálnu. Je síce pravda, že jej najlepšia kamarátka je morská panna, bývalý priateľ víla a ona sa postupne zamilováva do meniča podôb (sorry, ak máte niekto lepší výraz pre shape-shifter sem s ním:D) pričom je jediný človek, ktorý je schopný vidieť cez závoj nadprirodzenosti, ale aj tak...Normálka. 
Lenže teraz začali nadprirodzené bytosti odrazu umierať, a Eviene sny sa zaplnili mátajúcimi hlasmi a mysterióznymi proroctvami. Čoskoro si začína uvedomovať, že môže existovať spojitosť medzi jej schopnosťami a náhlym návalom úmrtí. A nie len to. Je dosť možné, že sa nachádza v centre vílinho temného proroctva predpovedajúceho zničenie všetkých nadprirodzených bytostí. 

Alexandra Adornetto - Halo

V ospalom mestečku Venus Cove sa takmer nikdy nič nedeje. Všetko sa však zmení, keď sú traja anjeli poslaní z neba aby mesto ochránili pred zhromažďujúcimi sa temnými silami. Gabriel-bojovník, Ivy-liečiteľka a Bethany, mladá tínedžerka, ktorá je z celého tria najmenej skúsená. Tvrdo pracujú na tom, aby zamlčali svoju pravú identitu a hlavne skryli svoje krídla. Misia je však ohrozená, keď je najmladší anjel, Bethany, poslaná na strednú školu, kde sa zamiluje do pekného kapitána školského mužstva, Xaviera Woodsa. Vzoprie sa zákonom Neba tým, že ho bude milovať? Udalosti naberú spád, keď anjeli zistia, že nie sú jediná nadprirodzená sila vo Venus Cove. Do mesta prichádza nový chlapec, ktorý je očarujúci, pôvabný a smrteľne nebezpečný.A čo je najhoršie, vyhliadol si práve Beth. 

Alyson Noel - Radiance
Riley Bloom opustila svoju sestru, Ever, vo svete živých a prekročila most do "života po" - na miesto zvané Tu, kde čas je vždy Teraz. Riley a jej pes, Buttercup, sa znovu stretli so svojimi rodičmi a práve si zvykajú na svoju pokojnú, príjemnú smrť, keď je v tom Riley predvolaná pred Zhromaždenie. Tam ju zasvätia do tajomstva. Život po nie je len večnosť plná voľna a ničnerobenia. Riley musí pracovať. Bola jej pridelená práca Lapača duší a tiež aj učiteľ, Bodhi, zvedavý chlapec, ktorému nevie prísť na kĺb. 
Riley, Bodhi a Buttercup sa vracajú na zem, kde jej bola pridelená jej prvá úloha - Žiariaci chlapec, ktorý straší v zámku v Anglicku už storočia. Už veľa Lapačov duší sa ho snažilo prinútiť prekročiť most, no zlyhalo.  No Žiariaci chlapec ešte nikdy nestretol Riley...Kelly Creagh - Nevermore


Roztlieskavačka Isobel Lanley je zhrozená, keď je spárovaná s Varenom Nethersom na projekt na Angličtinu, ktorý musí byť hotový -hrozná nespravodlivosť-v deň veľkého medziškolského zápasu. Chladný a odmeraný, cynický s ostrým jazykom, Varen dá jasne najavo, že by s ňou tiež najradšej nemal nič spoločné. Ale keď Isobel objaví zvláštne zápisky v jeho denníku, nemôže si pomôcť a nehodiť po tomto enigmatickom chlapcovi s prenikavým pohľadom ešte raz očkom.
Čoskoro si Isobel uvedomí , že vždy hľadá nejakú zámienku, ako byť s Varenom. Čoraz viac sa odťahujúc od svojich kamarátov a majetníckeho priateľa, Isobel sa ponára hlbšie a hlbšie do sveta snov, ktorý Varen vytvoril cez stránky jeho zápisníku, do ríše, kde strašidelné príbehy Edgara Allana Poea ožívajú. Ako sa postupne svet okolo nej začína rozmotávať, Isobel objavuje že sny, rovnako ako slová, majú viac sily než si kedy vedela predstaviť a že najdesivejšie skutočnosti sú tie v mysli. Isobel musí nájsť spôsob ako sa dostať k Varenovi pred tým, než ho pohltia tiene jeho vlastný nočných môr.


Laura Whitcomb - A Certain Slant of Light


V triede stredoškolského učiteľa ktorého máta, Helen ich odrazu zacíti. Prvýkrát po 130tich rokoch sa na ňu upierajú ľudské oči. Patria chlapcovi, ktorý nikdy nebol nejako zvlášť nápadný. Až doteraz. A Helen - vystrašená ale zaujatá - je k nemu priťahovaná. Fakt, že on sa nachádza v tele a ona nie, poskytne tomuto páru prvú výzvu. Ale ako milenci bojujú o to, aby našli spôsob ako byť spolu, postupne začnú odkrývať tajomstvá ich minulých životov a mladých ľudí, ktorých posadli.


Môj obsah:


Helen sa po svojej smrti pred 130 rokmi z dôvodu, na ktorý si nemôže spomenúť, nedostala do neba. V forme ducha, ktorú nazýva Light blúdi po zemi a prechádza z jedného "hostiteľa" do druhého. Nie sú to však hostitelia v pravom slova zmysle. Helen neposadne ich telo, len ich sprevádza bez ich vedomia a viaže ju k ním akési zvláštne puto, ktoré sa doteraz porušilo až po smrti hostiteľa. Nachádzame sa v súčasnosti a Helen sa prechádza v triede svojho najnovšieho hostiteľa, stredoškolského učiteľa literatúry, keď si odrazu všimne, že jeden pár očí sa nepozerá cez ňu, ale priamo na ňu. Záhada je vyriešená, keď sa Helen dozvedá, že spomínaný chlapec je posadnutý (tentokrát doslova) duchom muža menom James. Ten sa tela zmocnil po tom, čo sa jeho majiteľ predávkoval drogami a jeho duša opustila telesnú schránku. Ako inak, Helen a James sa do seba zamilujú a James prehovorí Helen, aby aj ona posadla nejaké opustené telo. Šancu nájdu v mladučkej Jenny, ktorá sa v určitom bode svojej depresie vzdala a jej duša jednoducho opustila svoje telo. Zo začiatku to vyzerá tak, že na Jamesa a Helen konečne čaká šťastie v podobe spoločnej budúcnosti, no v knihách nikdy nie je nič jednoduché. Jenny je dcérou silne kresťansky založených rodičov, ktorí nechcú ani počuť o tom, aby ich 15-ročná dcéra randila. A to ešte nevedia, že láskou jej života je bývalý narkoman...


Simone Elkeles - Perfect Chemistry


Keď Brittany Ellis vkráča na hodinu chémie prvý deň jej posledného ročníka v škole, nemá vôbec poňatia, že jej starostlivo vytvorený "perfektný" život sa o chvíľu rozpadne pred jej očami. Je prinútená byť partnerom na labáky s Alexom Fuentesom, členom gangu z predmestia, ktorý ohrozí všetko, na čom tak tvrdo pracovala - jej bezchybnú reputáciu, jej vzťah s priateľom a tajomstvo, že jej domov je všetko, len nie perfektný. 
Alex je problémový chlapec, čo si aj uvedomuje. Takže keď sa staví so svojim kamarátom, že naláka Brittany do svojho života, neprikladá tomu žiadnu váhu. No Alex si čoskoro uvedomí, že Brittany je skutočná osoba so skutočnými problémami a odrazu sa stávka, ktorú urobil z čírej arogantnosti premení v niečo viac.
Vo vášnivom ľúbostnom príbehu o hľadaní toho, čo sa nachádza pod povrchom, Simone Elkeles láme stereotypy a bariéry, ktoré hrozia držaním Brittany a Alexa od seba. Simone Elkeles - Rules of Attraction


Keď sa Carlos Fuentes vracia do Ameriky po tom, čo žil jeden rok v Mexiku , nechce mať nič spoločné so životom, ktorý pre neho prichystal jeho starší brat na strednej škole v Colorade. Carlosovi sa páči žiť svoj život na hrane a chce si zvoliť svoju vlastnú cestu presne tak, ako jeho brat. Stretáva však Kiaru Westford. Nenahovorí toho veľa a je totálne vystrašená Carlosovým divokým spôsobom života. Ako sa postupne spoznávajú Carlos usúdi, že Kiara sa považuje za príliš dobrú pre neho a odmieta si priznať, že sa mu začína dostávať pod kožu. Čoskoro si však uvedomí, že byť sám sebou je presne to, čo Kiara v tejto chvíli potrebuje. 


Simone Elkeles - Chain Reaction
Luis Fuentes je dobrý chlapec, ktorý nežije s pocitom úzkosti ako kedysi jeho dvaja starší bratia, Alex a Carlos. Lusi je inteligentný a vtipný, s veľkým snom stať sa astronautom. No keď sa zamiluje do nesprávneho dievčaťa, Lusi vstupuje do temného sveta, ktorý nikdy pred tým nepoznal a práve keď si myslí, že si dal život do poriadku, dozvie sa niekoľko znepokojujúcich správ o jeho rodine, ktoré zničia jeho pozitívny pohľad na svet. Prejaví sa nakoniec aj u neho Fuentesovská povaha zlého chlapca a naláka Lusia žiť na hrane rovnako ako žije jeho nové dievča a žil vlastný otec?


Sophie Jordan - Firelight


So svojou schopnosťou dýchať oheň, Jacinda je výnimočná dokonca aj medzi druhom draki - potomkami drakov ktorí sa vedia premeniť z ľudskej formy na dračiu. Keď Jacindina rebélia zavedie jej rodinu do ľudského sveta, Jacinda sa snaží pripôsobiť aj keď jej dračí duch vyhasieva. Jediný, kto ho dokáže oživiť je Will, ktorého rodina loví jej druh. Jacinda nedokáže odolať postupnému zbližovaniu aj keď si uvedomuje že riskuje nielen svoj život, ale aj najviac strážené tajomstvo druhu draki.


Cate Tiernan - Immortal Beloved


Nové meno, nové mesto, nový život. Nastasya to už zažila príliš veľa krát na to, aby to počítala. A koniec ešte nie je v dohľade. Nikdy nič tak celkom neskončí...ak ste nesmrteľný. Ale tentokrát je to inak: Nastasya vie, že v tomto novom meste nájde spásu - alebo svoju smrť.
Nastasya sa narodila do temnoty a tá sa stala súčasťou celého jej života. 400 rokov neskôr ju tragédia olúpi o jej dedičstvo a odvtedy žije len v lži. Teraz, 4 storočia odhaľovania hlbín a limitov temných síl zanechalo Nastasyu znechutenú na smrť. Ak bude pokračovať touto cestou skončí ako veľmi temná, zvrátená, zlá vec - s mocou akú si nikto ani len nevie predstaviť. Alebo môže začať dlhú s strastiplnú cestu za svetlom a znovu nadobudnúť osud, ktorí sa ostatní snažia zničiť.
Sú zriedkaví. Možno ste ešte nikdy žiadneho nestretli, nikdy pri žiadnom nesedeli v lietadle, nikdy so žiadnym nejedli v rovnakej reštaurácii. No nesmrteľní sú medzi nami. Vždy tu boli. Vždy tu budú. Pohybujúci sa medzi ľuďmi, snažiaci sa uhrať svoj vlastný prekliaty osud. Niekedy nepozorovane, niekedy s obrovskými ďalekosiahlými následkami pre ľudstvo. Ale nikto sa to nikdy nedozvie. Okrem vás.Kristin Cashore - Ohnivá


Prequel (pozn.druhá kniha odohrávajúca sa časovo ešte pred prvou) ku Výnimočnej sa odohráva naprieč horami smerom na východ siedmych kráľovstiev, v skalnatej, vojnou zničenej krajine nazývanej Dells. Žijú tam nádherné stvorenia nazývané príšery. Príšery majú podobu normálnych zvierat: horských levov, vážiek, rýb, koňov, ale ich srsť alebo perie sú väčšinou nádherne sfarbené - tyrkysové, trblietavo bronzové, perleťovo zelené - a ich mysle majú moc kontrolovať mysle ľudí. 
17- ročná Fire (Oheň) je posledná príšera s ľudskou podobou v Dells. Krásne príšerná telom aj mysľou, s ľudskou schopnosťou odhadnúť čo je správne a čo nie, je nenávidená a vzbudzuje nedôveru takmer u každého. Táto kniha je jej príbehom.
Rozmýšľate, prečo sa kniha označuje ako prequel? Ohnivá sa odohráva 30-niečo rokov pred Výnimočnou a má s ňou jednu spoločnú postavu - malého chlapca s dvojfarebnými očami, ktorý pochádza z nikto-nevie-odkiaľ a má zvláštnu schopnosť, ktorú čitatelia Výnimočnej budú považovať za povedomú a znepokojujúcu. Suzanne Collins - Mockingjay (Drozdajka)


Moje meno je Katniss Everdeenová. Prečo nie som mŕtva? Mala by som byť mŕtva.
Katniss Everdeenová - dievča v plameňoch prežilo, aj keď jej domov bol zničený. Gale ušiel. Katnissina rodina je v bezpečí. Peeta bol zajatý Sídlom. Trinásty obvod skutočne existuje. Máme tu rebelov. Máme tu nových vodcov. Črtá sa revolúcia.
Ako bolo plánované, Katniss je zachránená z arény počas krutých a mátajúcich Hier Štvrťstoročia a ako bolo plánované, už dlhú dobu bola súčasťou revolúcie bez toho, aby niečo tušila. Trinásty obvod sa vynoril z tieňov a plánuje zvrhnúť Sídlo. Zdá sa, že každý priložil ruku k dielu pri opatrnom vytváraním plánov - okrem Katniss.
Úspech rebélie závisí na Katnissinej ochote byť akousi figúrkou, prijať zodpovednosť za nespočetne veľa životov a zmeniť smer, ktorým sa uberá budúcnosť Panemu. Aby mohla uspieť, musí položiť bokom svoj hnev a nedôverčivosť. Musí sa stať Drozdajkou všetkých rebelov - bez ohľadu na jej osobné dôsledky. Becca Fitzpatrick - Hush-Hush (Zavrhnutý)


Nora Greyová je svedomitá, chytrá a rozhodne nemá rada riziko. Lenže sa zaľúbi do Patcha a to je jej prvá chyba. Patchova minulosť je totiž všetko, len nie nevinná. A najlepšie, čo kedy urobil, bolo, že sa zaľúbil do Nory. Zoznámili sa na hodine biológie a Nora chce jediné - držať sa od neho čo najďalej. Lenže, ako sa zdá, Patch je vždy o dva kroky napred. Dievčina na sebe cíti jeho pohľad, aj keď Patch nie je nablízku. Cíti jeho prítomnosť, aj keď je v izbe sama. A keď svoje očarenie nedokáže ďalej tajiť, vyjde najavo, kto Patch v skutočnosti je a prečo ju vyhľadal. A za všetkými otázkami, ktoré sa dotýkajú jeho minulosti, si Nora a Patch môžu navzájom položiť len jedinú: "Ako hlboko dokážeš padnúť?"


Becca Fitzpatrick - Crescendo


Nora mala tušiť, že jej život má ďaleko od dokonalého. Napriek začatiu vzťahu so svojim anjelom strážnym, Patchom (ktorý, ak si odmyslíme jeho titul, je všetko len nie anjelský) a prežitiu útoku na jej život, veci sa vôbec nezlepšujú. Patch sa začína odťahovať a Nora netuší, či je to v záujme jej dobra alebo sa jeho pozornosť presunula na jej úhlavnú nepriateľku, Marcie Millarovú. K tomu všetkému je ešte Nora prenasledovaná obrazmi jej otca a stane sa posadnutá myšlienkou prísť na to, čo sa s ním skutočne stalo v tú noc, keď odišiel do Portlandu a už sa nikdy nevrátil. 
Čím hlbšie sa Nora zavŕtava do záhady smrti jej otca, tým viac sa začína sama seba spytovať, či s tým má niečo spoločné jej Nephilimská krv a tiež prečo sa zdá, že sa ocitá v nebezpečenstve oveľa častejšie, než priemerné dievča. Keďže Patch jej neodpovedá na otázky a snaží sa jej staviať do cesty, musí sa pokúsiť nájsť odpovede sama. Príliš sa spoliehajúc na to, že má anjela strážneho, Nora sa dostáva do nebezpečenstva zas a znova. Ale môže sa naozaj spoliehať na Patcha, alebo skrýva ešte temnejšie tajomstvá, než si vie Nora vôbec predstaviť?


Andrea Cremer - Nightshade


Calla Thor vždy poznala svoj osud: Len čo zmaturuje na Mountain School, stane sa družkou sexy vodcu vlkov Rena Laroche a bude s ním bojovať bok po boku, viesť ich svorku a chrániť posvätné miesta pre Strážcov. Keď však poruší jedno z hlavných pravidiel zachránením krásneho ľudského chlapca ktorý sa vybral na túru, Calla sa začne zamýšľať nad svojim osudom, svojou existenciou a nad celou podstatou sveta, ktorý doteraz poznala. Nasledovaním svojho srdca môže stratiť všetko - vrátane jej vlastného života. Stojí zakázaná láska za najvyššiu obetu?


Ally Condie - Matched


V Spoločnosti rozhodujú tí Najvyšší. Koho miluješ. Kde pracuješ. Kedy zomrieš.
Cassia vždy dôverovala ich rozhodnutiam. Nie je to nič v porovnaní s dlhým životom, dokonalou prácou a ideálnym partnerom, ktoré dostane. Takže keď sa jej najlepší kamarát objaví na obrazovke počas priraďovania, Cassia si je úplne istá, že on je ten pravý...až kým sa na obrazovke nemihne ďalšia tvár tesne pred tým, než zhasne. Teraz Cassia čelí nemožným rozhodnutiam: Medzi Xanderom a Kyom, medzi jediným životom, ktorý kedy poznala a cestou, na ktorú sa ešte nikdy nikto nevybral - medzi dokonalosťou a vášňou.


Beth Revis - Across the Universe


Láska mimo času. Vesmírna loď postavená z tajomstiev a vraždy.
17 ročná Amy sprevádza svojich rodičov v zmrazenom stave na palube vesmírnej lode Godspeed a očakáva, že sa zobudí na novej planéte, 300 rokov v budúcnosti. Nikdy si ani nepredstavovala, že svoj zamrazený spánok ukončí o 50 rokov skôr a že bude sotená do úplne nového sveta vesmírnych lodí, ktoré si žijú podľa svojich vlastných pravidiel.
Amy si rýchlo uvedomí, že jej prebudenie nebola len obyčajná počítačová chyba. Niekto-jeden z niekoľkých tisíc obyvateľov vesmírnej lode sa ju pokúsil zabiť. A ak Amy včas niečo nevymyslí, jej rodičia sú na rade.
Teraz musí Amy rýchlo odhaliť skryté tajomstvá Godspeedu. Avšak z jej dlhého listu podozrivých je dôležitá len jedna osoba: Elder, budúci vodca vesmírnej lode a láska, o ktorej si nikdy nemyslela, že príde.

Jeri Smith-Ready - Shade

Láska ich spojí. Smrť ich nedokáže rozdeliť
Najlepšie. Narodeniny. Na svete. Aspoň mali byť. S Loganovou kapelou hrajúcou rozhodujúci koncert a Aurinými plánmi na intímnu after-party Aura vie, že toto bude najpamätnejšia noc v Loganovom živote. Nikdy by si nepomyslela, že bude jeho posledná.
Loganova náhla smrť zanecháva Auru zničenú. Je preč.
Alebo tak nejako.
Tak ako každý narodený po Odklone, Aura môže vidieť a počuť duchov. Táto záhadná schopnosť pre ňu vždy bola otravná a Aura si nepriala nič viac, než zistiť prečo sa Odklon stal aby sa toho mohla zbaviť. Ale nie teraz, s Loganovým fialovým duchom stále zotrvávajúcim na zemi. Pretože mŕtvy Logan je takmer taký skutočný, ako živý Logan. Takmer.
Vôbec nepomáha, že Aurin nový kamarát Zachary je tak chápajúci – a úplne živý. Jeho podpora znamená pre Auru viac, než si chce priznať. Ako sa Aurin vzťah s mŕtvymi a živými komplikuje, komplikujú sa aj jej city k Loganovi a Zacharymu. Každý drží kúsok Aurinho srdca...a stopu k tajomstvu Odklonu. 

Kersten Hamilton - Tyger Tyger

Najlepšiej kamarátke Teagan Wylltsonovej, Abby, sa sníva, že Teagan prenasledujú hrôzostrašné príšery - goblini (škriatkovia), meniči podôb a stvorenia nevýslovnej krásy ale s nepredstaviteľnou krutosťou. Abby vždy napadájú samé nezmysly, takže Teagan sa nejako zvlášť nestrachuje. Jej život nie je v ohrození. Náhodou, je dokonalý. Je na ceste k získaniu štipendia, má úžasný job. Je sútredená na školu, prácu a svoju budúcnosť. Žiadni chlapci, žiadne srdcabôle, žiadne problémy.
Až kým na scénu neprichádza Finn Mac Cumhaill. Finn je tiež tak trochu na strane nadpozemsky krásnych ľudí. Má parádny prízvuk a úsmev, pri ktorom sa vám podlamujú kolená. A alebo je šialený, alebo máta Abby v snoch, pretože tiež splieta o škriatkoch. A tiež ešte o tom, že je TEN Mac Cumhaill,ktorého osudom je bojovať proti všetkým goblinom. Teagan vie niečo málo o bojovaní. Čo je fajn, pretože Abby mala tentokrát pravdu.
Goblini prichádzajú.

Catherine Fisher - Incarceron

Incarceron je väzenie budúcnosti, ukryté pred zrakmi, kde v temnom svete plnom rivality a krutosti žijú potomkovia pôvodných väzňov. Je to desivá kombinácia vyspelej technológie - žijúca budova, ktorá stvárňuje novelitu, ako všetko vidiaca a pomstychtivá postava a typickej starodávnej mučiarne s reťazami a žalármi.
Mladý väzeň, Finn, má mátajúce vízie predchádzajúceho života a nechce sa mu veriť, že sa tu narodil a strávil tu celý život.
Vo vonkajšom svete, Claudia, dcéra správcu väzenia Incanceron je uväznená vo svojej vlastnej verzii žaláru - svete budúcnosti, krásne zostrojeného aby vyzeral ako éra minulosti a blížiacom sa manželstve, z ktorého má hrôzu. Nevie nič o Incancerone okrem toho, že existuje. V určitej chvíli však nastáva moment, keď Finn v útrobách Incanceronu a Claudia vonku súbežne nájdu prístroj - krištáľový kľúč, cez ktorý spolu môžu komunikovať. A tak sa zrodí plán pre Finnov útek. 

Lauren Kate - Fallen

Na Danielovi Grigorim je niečo až bolestne povedomé.
Záhadný a odmeraný, zaujme pozornosť Luce Priceovej od chvíle, keď ho zbadá v prvý školský deň na internátnej škole v horúcom Savannah v Georgii. On je jediný svetlý bod na mieste, kde sú mobily zakázané, všetci ostatní študenti sú samý problém a bezpečnostné kamery sledujú každý váš krok.
Aj keď Daniel očividne nechce mať s Luce nič spoločné a dá si záležať na tom, aby si to uvedomila, Luce ho nevie nechať na pokoji. Priťahovaná k nemu ako nočný motýľ k plameňu, musí zistiť, čo sa Daniel tak zúfalo snaží ukryť. Aj keď ju to zabije.

Kami Garcia and Margaret Stohl - Beutiful Creatures

V GatlinCounty sa nediali nijaké prekvapenia.
Nachádzali sme sa tak povediac v epicentre stredu ničoho.
Aspoň to som si myslel.
Ukázalo sa, že som sa nemohol mýliť viac.
Bola raz jedna kliatba.
Bolo raz jedno dievča.
A nakoniec, bol raz jeden hrob.
Lena Duchannes je dievča, aké malé južanské mestečko Gatlin ešte nikdy nezažilo. Snaží sa skryť svoje schopnosti a kliatbu, ktorá sprevádza jej rodinu už od nepamäti. Ale ani v prerastených záhradách, temných bažinách a práchnivých cintorínoch, nemôžu tajomstvá ostať ukryté naveky.
Ethan Wate, ktorý počíta mesiace, kým bude môcť vypadnúť z Gatlinu je mátaný snami o nádhernom dievčati, ktoré nikdy pred tým nestretol. Keď sa Lena nasťahuje na najstaršiu a neslávne známu platnáž, Ethan je k nej nevysvetliteľne priťahovaný a odhodlaný odhaliť spojenie medzi nimi.
V meste so žiadnymi prekvapeniami by jedno tajomstvo mohlo všetko zmeniť.Eden Maguire - Krásni a mŕtvi

Niečo zvláštne sa deje v Ellerton High. Phoenix je už štvrtý tínedžer, ktorý tento rok zomrel. Jeho dobodanie pri pouličnej bitke nasleduje smrť Jonasa, Summer a Arizony, ktorí zomreli za rovnako podivných a náhlych okolností.
Chýry o duchoch a zvláštnych udalostiach sa preženú malou komunitou, zatiaľ čo sa spamätáva zo šoku a straty. Darina, Phoenixova užialená priateľka je na pokraji zrútenia. Nedokáže uniknúť svojmu silnému srdca bôľu ani zjaveniam tých, ktorí by už mali byť dávno mŕtvi. A po celý ten čas sa jej v hlave ozýva zvuk trepotajúcich sa krídiel!
Až sa jej napokon jedného dňa zjavuje sám Phoenix...
Nadšený z opätovného stretnutia, povie jej o Krásnych mŕtvych. O dušiach v tzv. limbe (miesto medzi nebom a zemou, pozn. preklad.), ktoré boli vybrané aby sa vrátili späť na svet a napravili krivdu, ktorá im bola spôsobená keď boli zabití a dosiahli spravodlivosť. Nádherní, nadľudskí a mocní, Krásni mŕtvi sú označení "Znamením smrti" - malým tetovaním anjelských krídiel. Phoenix povie Darine, že zvuk trepotajúcich sa krídiel sú vlastne milióny duší v limbe, zúfalo sa snažiace vrátiť na zem. Darinino poslanie je jasné: musí pomôcť Jonasovi, Summer, Arizone a pravdepodobne aj jej milovanému Phoenixovi napraviť krivdu ktorá im bola spôsobená, aby ich oslobodila a oni tak konečne mohli odpočívať v pokoji. Porazí láska smrť? A ak áno, dokáže sa jej Darina vzdať?

Cat Clarke - Entangled


Mysľou sa mi dookola preháňajú stále tie isté otázky:
Čo odo mňa chce?
Ako som mohla dopustiť, aby sa to stalo?
UMRIEM?

17-ročná Grace sa prebudí v bielej izbe so stolom, perom a papierom - a bez akejkoľvek šajny, ako sa tam dostala.
Ako si Grace postupne zaznamenáva svoj spletitý život na stránky papiera, je nútená spomenúť si na všetko, na čo sa snažila zabudnúť.
K tomu je tu ešte bezhlavé zamilovávanie sa do úžasného Nata a rozuzľovanie jej vzťahu so svojou najlepšou kamarátkou, Sal. Ale stále tu ešte niečo chýba. Nech sa snaží ako sa snaží spomenúť si, je tu ešte predsa len niečo, čo jednoducho nevidí?
Grace musí čeliť tej najťažšej otázke zo všetkých. Prečo je tu?
Príbeh temných tajomstiev, silného priateľstva a elektrizujúcej príťažlivosti.

Stephanie Perkins - Lola and the Boy Next Door

Začínajúca návrhárka kostýmov Lola Nolan má jedno pravidlo: Čím škandalóznejší - trblietajúcejší, veselejší, divokejší kúsok, tým lepšie.
Ale aj napriek tomu, že jej štýl je výstredný, Lola je oddanou dcérou a kamarátkou, s veľkými plánmi do budúcnosti. A všetko je tak povediac dokonalé (až po jej sexy rockerského priateľa), až kým sa obávané Bellove dvojičky nenasťahujú naspäť do susedského domu.
Keď sa rodina vráti a Cricket - nadaný vynálezca a konštruktér - vystúpi z tieňa svojej sestry naspäť do Lolinho života, Lola musí znovu zvážiť svoje dlhoročné city k susedovi.

Ally Condie - Crossed (Matched #2)


Z účelom nájsť budúcnosť, ktorá ani nemusí existovať a čeliac pri tom rozhodnutiu, s kým by ju mala zdieľať, Cassia sa vydáva na cestu do Vonkajších Provincií po stopách Kya, ktorý bol odvedený Spoločnosťou na miesto, kde ho čaká istá smrť. V zápätí však zisťuje, že Ky utiekol, nechávajúc za sebou sériu stôp ako vodidlo.
Cassiina výprava ju privádza až k otázke, na čom jej najviac záleží, zatiaľ čo pozoruje záblesky toho, aký odlišný j svet za hranicami. No ako sa Cassia blíži k odhodlaniu a istote ohľadom jej budúcnosti s Kyom, pozvánka k rebélii, nečakaná zrada a prekvapivá návšteva Xandera - ktorý môže vlastniť kľúč k povstaniu a dokonca aj ku jej srdcu - zvráti hru zas a znovu. Nič nie je také, ako sa zdá, na okraji Spoločnosti, kde križovatky vytvárajú cesty viac zamotané, než kedykoľvek pred tým.