sobota 28. decembra 2013

MAWOB-ské NAJ ROKU 2013: Ktorá kniha prekvapila, ktorá sklamala a ktorá je absolútnym víťazom?

Keďže sa blíži koniec roka, je čas na veľkú sumarizáciu. A keďže som lenivá, požičala som si kategórie od Luu z Little Ramblings :) Najlepšia kniha, WTF roka, najväčšie prekvapenie...veď to vlastne poznáte. 
A viete čo? Ani nie že som lenivá, ale Luu tie kategórie vymyslela oveľa skôr, než som sa do vymýšľania pustila ja a moje kategórie by boli aj tak veľmi podobné, tak načo to hrotiť. Veď obsah budeme mať aj tak obidve rozdielny :) 

1. Najlepšia postava v hlavnej úlohe: 


Už dlhšie mám teóriu, že väčšina hlavných hrdiniek trpí tzv. syndrómom hlavnej hrdinky, čo v podstate znamená, že paradoxne bývajú najmenej prepracovanými postavami v celej knihe - niečo na spôsob toho, že pod lampou býva najväčšia tma. Takže vždy sa mi jednoduchšie určí najobľúbenejšia vedľajšia postava, než tá hlavná. Zo všetkých hlavných hrdiniek, s ktorými som sa tento rok stretla a ktoré mi časom začali splývať jedna do druhej, mi utkvela v pamäti zmija Leah Smith, hlavná záporáčka série Opportunistka, ktorej autorka nečakane venovala celý jeden diel, Dirty Red. Ani zďaleka to síce nie je najobľúbenejšia postava, ale jej krutosť a zloba bola prepracovaná do najlepších detailov. A dokonca boli aj chvíle, malé a nepatrné, ale predsa, keď ste s ňou tak trošililililinku súcitili...Takže najlepšie vytvorená postava? Určite.

2. Postava, ktorá ukradla šou pre seba


Síce neukradla celú šou, pretože svoje si držali aj hlavní hrdinovia, Ruby a Liam, ale Vida, čoby vedľajšia postava z druhého dielu série The Darkest Minds - Never Fade, uradla minimálne všetky scény, v ktorých sa objavila. Podľa mňa to bola jedna z najosviežujúcejších postáv v YA knihe za veľmi dlhý čas a v kindli mám vyznačených aspoň 10 výrokov z jej úst plných sprostých slov a šibnutých hlášok. 


3. Najotravnejšia postava


No...tak tu som si musela doslova vyberať :D Nakoniec to dopadlo veľmi prekvapivo, nakoľko budete užasnutí z toho, že najotravnejšou postavou za rok 2013 pre mňa nebola ženská. Kedykoľvek sa Christian Prescott zo série Nadpozemská objavil v treťom dieli - v knihe Nespútaná - na scéne, mala som chuť zabiť toho pavúka, čo si chováme v našom kúpeľňovom rohu, lebo nám s mamou prirástol k srdcu. Christian tu, Christian tam, Christian je úžasný a z Christiana sa Clare rozbúchalo srdce a ja som mala chuť sa ísť niekam vygrcať. Takže Boh mu žehnaj, ale už nikdy viac...


4. Úžasný vzťah


Božeeee neviem :D Neviem sa rozhodnúť! :D A rátajú sa aj re-readingy, čo som robila tento rok? Ak áno, tak jednoznačne Jamie a Claire z Outlanderu, ale aby som bola originálna, tak dám Ruby a Liama z The Darkest Minds, pretože tí dvaja neboli žiadna insta-love a dokážu žiť, dýchať a celkovo fungovať aj jeden bez druhého, ale keď sú spolu, tak je to niečo úžasné :)


5. Najlepšie napísaná kniha


Práve som zistila, že výborne napísaných kníh mám vo svojom tohtoročnom zozname oveľa viac, než výborných kníh všeobecne. Asi to bude tým, že si väčšinou vyberám knihy od osvedčených autorov a až potom bývam niekedy dodatočne sklamaná z deja...Do užšieho výberu sa dostalo Just One Day (Iba jeden deň) od Gayle Formanovej, asi všetko od Susan Elizabeth Phillips, Mechanický princ aj princezná a The Darkest Minds, ale nakoniec som sa rozhodla pre moju drogu, Judith McNaughtovú, pretože z každej jednej knihy, ktorú som od nej čítala, som sa skoro pototo. Ona podľa mňa proste píše dokonalo, so všetkým sa piple, všetko má prepracované a zároveň prispôsobené tak, aby vás to ani na sekundu nenudilo. Whitney, My Love je podľa mňa jej vrcholové dielo, do dnes si niektoré scény z knihy prehrávam v hlave len tak pre radosť :D Dobre, ja viem že mi drbe, I don't care. 


6. V tejto sérií cítim potenciál


Ja sa väčšinou snažím necítiť nič, lebo aj tak som potom v druhom dieli sklamaná keď príde na scénu ľúbostný trojuholník a iné sračky, ale čo sa týka tých novších sérii, najväčší potenciál podľa mňa razí z kníh Pivot Point od Kasie West a All Our Yesterdays od Cristin Terrill, pričom All Our Yesterdays malo o trochu viac masakrálnejší a na ďalšiu knihu navnadzujúcejší koniec, takže si vyberám práve to. 


7. Neverím, že som s čítaním čakala tak dlho


Tak toto je veľmi jednoduché. Najviac som tohto roku otáľala s knihou Brooklyn Girls od Gemmy Burgess a nebyť Triss, ktorá ma k čítaniu doslova dokopala, tak neviem neviem. Nakoniec to bola jedna z najlepších kníh, ktoré som tohto roku chytila do ruky a namojveru Neverím, že som s čítaním čakala tak dlho


8. Nový milovaný autor


Vždy, keď mám začať čítať niečo nové od autora, ktorého zatiaľ dobre nepoznám, tak má stiahnutý zadok. Mojim najcennejším objavom sa tohto roku stála Alexandra Bracken a že neuhádnete, čo napísala? Hej no...The Darkest Minds :D


9. Najlepšia absolútne príšerná kniha (alias Guilty Pleasure)


Bože, ja mám toľko Guilty Pleasures, že polovicu z nich sa hanbím vôbec zaznačiť na Goodreads :D Ale mojou najväčšou hanbou je asi Abbi Glin...- vlastne počkať! Mám ešte väčšiu :D Predstavujem vám Kristen Ashley, ktorá píše jednoducho príšerne, ale z nejakého dôvodu sa to proste nedá prestať čítať :D Sú to všetko self-published romance s hroznými gramatickými chybami a tými nasmiešnejšími dialógmi, aké ste edy čítali, ale predsa to má niečo do seba. Len som ešte neprišla na to, čo. Každopádne moja naj kniha od nej je Golden Dynasty, čo je tak trochu fanfikcia na Droga a Daenerys z GoT, len oveľa romantickejšie. A keďže si na začiatku hl. hrdinovia nerozumejú, tak sme ušetrení debilných dialógov. Čo viac si človek môže priať? 


10. Najlepší "Nikto o tom nikdy nepočul" skrytý pokladMáločo môžem označiť za "skrytý poklad", keďže vám väčšinou všetko dobré, čo nájdem, vytrúbim v momente, keď to dočítam, alebo aj skôr :D Aj Medený jazdec bol kedysi dávno pred 2 rokmi (asi na 5 minút) môj skrytý poklad, rovnako tak aj Fever séria alebo Cizinka....Ach, to boli časy :D Tohto roku som si viac-menej pre seba nechala knihu Sweet Gum Tree od Katherine Allerd, ktorá má príšernú obálku, ako vidíte a preto by človek vôbec nepredpokladal, že vnútri sa skrýva fakt veľmi pekný príbeh.


11: Najoriginálnejšie nápadyKniha Pivot Point od Kasie West je vlastne celá založená na jedno veľmi originálnom nápade - hlavná hrdinka totiž vidí dopredu dve alternatívne budúcnosti a môže si z nich zvoliť jednu. K tomu ešte pridajme pár malých, celkom nezvyčajných zápletiek, a môžete sa konečne tešiť na niečo, čo nie je tisíckrát otrepané a neuveriteľne únavné.


12. Najväčší výbuch smiechuKeďže mávam výbuchy smiechu na tých najnevhodnejších miestach, neviem, či bude táto kategória pre vás veľmi informatívna. Keby som ale mala určiť všeobecne najvtipnejšiu knihu, tak jednoznačne Weird Things Customers Say Bookshops aneb Divné veci, ktoré hovoria zákazníci kníhkupectva. Vrelo odporúčam!


13. Najviac vyplakaných sĺzVäčšinou sa snažím vyhýbať knižným dojákom, vôbec ma nebaví plakať pri knihách, ale Mechanická princezná od Cassandry Clare proste prečítaná musela byť a nakoniec som si aj kvalitne porevala. Dalo sa čakať. 


14. Najväčšie sklamanieThe Indigo Spell od Richelle Mead. Lebo pri tejto knihe som si uvedomila, že nie som schopná ďalej v čítaní série pokračovať a to ma skoro zabilo. 


15. WTF roka


Twisted Perversion - eeee teda Perfection. Twisted Perfection od Abbi Glines. Tie erotické scény som proste nepochopila, a to už akože som čítala iné prasačiny. 


16. Najhoršia kniha rokaMnohé boli tak zlé, že som ich ani nedočítala, ale z tých dočítaných bola pre mňa najväčším utrpením Temná hrdinka od Abigail Gibbs. To je proste zmeska tých najhorších klišé pod slnkom a verte mi, to, že hlavnými postavami sú upíri nie je ani zďaleka to najhoršie.


17. Najväčšie prekvapenieTak si dajme znova Abbi Glines, tentokrát knihu Fallen Too Far. Pred jej prečítaním som totiž meno autorky nemohla ani cítiť - kniha Breath mi spôsobila doslova životnú traumu svojou príšernosťou. Každý ale odrazu básnil o jej novej new adult sérii a ja som nakoniec neodolala. Môj najväčší šok bol moment, keď som zistila, že Abbi dokáže napísať knihu ako Breathe a zároveň knihu ako Fallen Too Far. 


18. Najlepšia fantasy

Bože, však ja som ani nečítala žiadnu pravú fantasy :D Hanbím sa ako pes. Zato si ale pridám vlastnú kategóriu:


18 a 1/2. Najlepšia romanca


Whitney, My Love od Judith McNaught. No...čo už :D


19. Najlepšia paranormálka


The Darkest Minds od Alexandry Bracken. Prekvapuje to vôbec niekoho? Nie? Myslela som si :D


20: Najlepšia contemporary/historická fikcia


Keďže som to čítala do 5 hodiny rannej: Iba jeden deň od Gayle Forman (ale ja som to čítala v angličtine, takže za preklad neručím :D)

Kniha roka:


Finalistmi sú posledné tri menované knihy, ale suverénne najväčší dojem na mňa urobila.....tadáááá: séria The Darkest Minds. Okrem toho nebyť nej, tak si namojdušu myslím, že už ma nebaví čítať YA paranormal. 

79 komentárov:

 1. Jéé, to je moc pěkný shrnutí, to The Darkest Minds si fakt budu muset přečíst, když na to pěješ takové ódy ;) A Sweet Gum Tree by mě obálkou vážně odradilo, ale možná (jen možná, protože jsem hlava děravá a stejně na to nejspíš zapomenu) ser po něm poohlédnu :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Weird things som čítala, to bolo awesome! Inak, shame on me, ešte som o The Darkest Minds nepočula, ale zrejme by som sa mala na to pozrieť, keď ju tak chváliš.:D Jop a Temná hrdinka... To som plánovala čítať - radšej nemám?:D V čom je to taká katastrofa?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne sa nepáčilo, ako to bolo napísané. Myslím, že autorka je ešte len nejaká tínedžerka a je to na tej knihe strašne vidieť. Hlavný hrdina je úplne o ničom, strašne nesympatický a hl. hrdinka je typovo Bella Swanová. Osobne nemám nič proti knihám o upíroch, dokonca som nedávno čítala Coldest Girl in Coldtown a bolo to podľa mňa super, ale pri tejto knihe som doslova trpela.

   Odstrániť
  2. Eww, aha, no to neznie najlepšie teda.:D Coldest Girl in Coldtown mám tiež v to-read, tak som rada, že to bolo podľa teba super.:D

   Odstrániť
  3. Coldest girl je taka zvlastna kniha, neviem ci by sa pacila kazdemu ale mne sa pacila tak snad aj tebe bude :)

   Odstrániť
  4. Snáď, láka ma hlavne preto, lebo som si dlhšie chcela prečítať niečo od Holly aka kamarátky Cassie Clare.:D No a hento vyzeralo zaujímavo plus žiadne pokračovanie (tuším)...

   Odstrániť
 3. Christian prííííšerne rozčuloval aj mňa 8D Team Tucker forever 8P
  Pivot Point má veľmi originálny námet, to si idem bližšie pokukať na GR 8)
  Indigo spell sa mi celkom aj páčilo, ale mne sa celá VA séria veľmi páči a v spin-offe mám menší problém len so Sydney, nie je mi proste moc sympatická, ale Adrian a zvyšok postáv mi zaručia pekný príbeh aj humor, preto som veľmi zvedavá na FH 8)
  Ja som revala pri poslednom dieli Mariotových dedičov, to bolo neuveriteľné, z epilógu Mechanickej princeznej som bola skôr na rozpakoch a na hranici sklamania a lúbenia predchádzajúcej kapitoly 8D Ale kniha bola celkovo super, séria sa mi aj o niečo viac páčila ako pôvodná TMI.
  Temnú hrdinku plánujem už dlho čítať, ale zatiaľ ma odrádzajú všetky tie negatívne ohlasy. No ja upírov lúbim 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Delhi can turn your whole harsh life to stunning rush. 5 Star inns, Pubs, Night clubs and so forth make this city alive unequaled. In this manner, Delhi Desires brings polite agreeable Delhi escorts for you. There are young ladies in the heaven of Delhi shakes your night to perpetual erotic nature
  Delhi Escorts
  Delhi Escort
  Escort Service in Delhi
  Escorts Service in Delhi
  Escorts in Delhi
  Escort in Delhi
  Delhi Escort Service
  Delhi Escorts Service

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Bhawna Gupta Available For Everything that you want from a young girl. mumbai escorts agency

  OdpovedaťOdstrániť
 6. if you are handsome true fun time then allow us to understand. Our Escorts do have high ideas with a view to provide you with an unforgettable time.
  Delhi Escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Welcome to Independent Udaipur Escorts which the most trustworthy and fashionable feminine companion service agency. Our organization is the only place recognized to make available gracious and luxurious girlfriend and friend that you can’t reject even in wonderful state. It is since the services of our sizzling babes are enormously heat, luxurious and just right in every intelligence. The moment will constantly be unforgettable and memorable. It will be so wonderful that a grin will blaze in your appearance detection the encounter.


  udaipur escorts | udaipur escort | udaipur escorts agency | udaipur escorts service | independent udaipur escorts | escorts in udaipur | escorts service in udaipur | udaipur independent escorts | independent escorts in udaipur | udaipur call girls | call girls in udaipur | independent call girls service in udaipur | udaipur female escorts | udaipur model escorts | escorts udaipur | Russian escorts in udaipur | Russian udaipur escorts | Female Escorts in Udaipur | Escorts Agency in Udaipur | Udaipur Call Girl Whatsapp Number | Call Girls Whatsapp Number Udaipur | Udaipur Call Girls Phone Number | Udaipur Airhostess Call Girls Escorts | Udaipur Airhostess Escorts | Udaipur Vip Escorts | Vip Udaipur Escorts | Escorts Service Udaipur | Vip Call Girls Udaipur

  OdpovedaťOdstrániť
 8. High class models are ready to spend time with you. what you imagination? what your choice about escorts girls? what your requirements? your answers of your all question will get at our escorts agency. our service all over india and we can arrange for you according your choice. so why you are waiting just dial our phone number and lets have some fun with call girls. juhu escorts agency | andheri escorts service | independent vashi escorts | escorts in colaba | escorts service in borivali | kandivali independent escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Guys, if you are in Delhi and want to enjoy all the erotic fun and enjoyment at your place then contact Delhi Escorts soon. They will fulfill all your dreams and desires at your place.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. High Profiel Call Girl in Bangalore | Bangalore Escorts
  Contributing vitality with exquisite High Profiel Call Girl in Bangalore can revive your life considering how nowadays' life is stacked with weight and slowness.

  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 11. High Profile | Bangalore Escorts | Call Girls in bangalore.
  High Profile If you aspire to make a hand-on experience about that excitement, you need to hire our travel Bangalore Escorts.What if you get a beautiful female companion to accompany you in your business or leisure trips.

  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 12. High Profile Will Find The Best Russian Escorts Bandra 24/7.
  High Profile One of the key factors beyond our massive popularity as provider of Russian escorts Bandra is that we have such profiles in our pool, that you would never ever find, dealing with other ordinary agencies.

  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Escorts in Hyderabad VIP model Hyderabad call Girls
  VIP Model Escorts Hyderabad providing high profile fascinating Independent Escorts services in Hyderabad. Get ready for lovely adorable pleasing Call Girls.

  hyderabad call girls
  hyderabad call girls
  hyderabad call girls
  hyderabad call girls

  OdpovedaťOdstrániť
 14. High Profile Call Girls Ahmedabad | , Call Girls In Ahmedabad.
  For our elite High Profile Call Girls Ahmedabad, nothing is more important than the satisfaction and happiness of the clients. They can handle your emotions and passions in the right manner, and it is never a challenge for our escorts to satisfy your kinks and fetishes.

  ahmedabad escorts
  ahmedabad escorts
  ahmedabad escorts
  ahmedabad escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 15. delhi Call Girls Whatsapp Number delhi escorts Real .
  Need delhi Call girls whatsapp number for sex chat with delhi escorts RituparnaDas avail on whatsapp 24hours and shared delhi escorts .

  independent escorts in delhi #
  independent call girls in delhi #
  russian escorts in delhi #
  russian call girls in delhi #
  high profile call girls in delhi #
  high profile escorts service in delhi #
  delhi escorts #
  escorts in delhi #
  delhi call girls #
  call girls in delhi #

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Select sexy and naught fun loving Hyderabad Call Girls in Escorts Service. Our Hyderabad call girls offering elite escorts service in Hyderabad in professional manner and...

  Hyderabad Escorts
  Escorts in Hyderabad
  Hyderabad Escorts Services
  Hyderabad Call Girls
  Hyderabad Female Escorts

  OdpovedaťOdstrániť

 17. There are so many young ladies that are stepping up to work for Independent Escorts Noida. None of their customers is ever likely to go home unsatisfied.Going out of their way to do the needful while pleasing their clients.
  mehrauli escorts ####
  ghaziabad escorts ####
  greater noida escorts ####
  noida extension escorts ####
  delhi escorts ####
  east of kailash escorts ####
  cr park escorts ####
  chattarpur escorts ####
  green park escorts ####

  OdpovedaťOdstrániť
 18. This difference can involve the physical features or the profile of the call girl. The point is, irrespective of your specifications in this regard.If you have to reap the desired satisfaction of enjoying the company of the independent escorts Noida, it is important that you get to meet the profile of your choice.
  hari nagar escorts ##
  hauz khas escorts ##
  pari chowk escorts ##
  atta market escorts ##
  noida new ashok nagar escorts ##
  noida sector 93 escorts ##
  noida sector 137 escorts ##
  botanical garden escorts ##
  noida film city escorts ##
  gaur city escorts ##

  OdpovedaťOdstrániť
 19. Get Your Love Back in Few Hours Solution Your All Love Problem Expert in Love Back. अपना खोया प्यार 3 घंटे में वापस उसे ऊपर 1 सेकेंड भी नहीं लगएगी. Best Result. Guaranteed Result. Minimum Price. Astrology Services.Swami Sonu Shrama Ji is the love marriage specialist.He is the extremely accessed person of his successful and distinguished services by the clients.

  love marriage specialist in surat ###
  vashikaran specialist in delhi ###
  vashikaran specialist in noida ###
  https://dashburst.com/lostsloveback ###
  https://www.godry.co.uk/profile/SwamiSonuShramaJi ###
  https://www.webtoolhub.com/profile.aspx?user=42234925 ###

  OdpovedaťOdstrániť
 20. Due to the high demand of service from our clients, Delhi Escorts offer the best call girls services in Noida and its environs. It is an appreciation to our customers for the top reviews received in the recent past. We are therefore delighted to offer more offers to our customers.

  Call Girls in Noida
  Call Girls in Gurgaon
  Call Girls in Mahipalpur
  Call Girls in Saket
  Call Girls in Nehru Place

  OdpovedaťOdstrániť
 21. Hi! My name is Depika. I'm shocking high profile escorts in Delhi with an honest appeal to me and a characteristic attractive body. I keep keeping meeting more standards and new customers. Accessible to meet female or male customers, searching for the sake of entertainment and hot encounters. As should be obvious from my photographs I am a provocative Escort with common boobs, youthful with a lot of energy, and is liberal.

  Independent Escorts in Delhi
  Vip Escorts in Delhi
  VIP Escorts in Delhi
  VIP Escorts in Delhi
  High Profile Escorts in Delhi

  OdpovedaťOdstrániť
 22. Hi, I am a VIP escorts in Delhi. Youthful, sleek, and excellent, I have an ideal grin and bend figure, additionally, I offer a suggestive back rub for noblemen. I am knowledgeable with an agreeable character and is a fantastic buddy. Normally attractive and can visit you at your home or you can come to me! I'm remaining in a Tecom territory.

  Call Girls in Delhi
  Delhi Escorts
  VIP Escorts in Delhi
  Delhi Escorts
  Delhi Escorts
  Independent Escorts in Delhi

  OdpovedaťOdstrániť
 23. I have a pretty face call Girls in Delhi, slim figure, and delectable ideal chest to touch off your energy. I am a sentimental individual by heart and adores celebrating with you.

  Female Escorts in Delhi
  High Profile Escorts in Delhi
  High Profile Escorts in Delhi
  Call Girls in Mahipalpur
  Call Girls in Delhi

  OdpovedaťOdstrániť
 24. The stunning call girls in Noida are decent in nature and have all the skills to deliver you the remarkable experience of adult enjoyment. Here you can have sexy teen college girls to spend romantic time. These ladies are highly glamorous and have attractive assets.

  noida escorts $$$
  call girls noida $$$
  call girls delhi $$$
  call girls udaipur $$$
  call girls jpdhpur $$$
  call girls indore $$$

  OdpovedaťOdstrániť


 25. Hyderabad call girls are trained professionals with a non-judgmental thought that makes them special from the others. You must be a bit concern about your look or the way you appear.
  Somajiguda Escorts ##
  Hitech City Escorts ##
  Dilsukhnagar Escorts ##
  Ameerpet Escorts ##
  Shamirpet Escorts ##
  Secunderabad Escorts ##
  Manikonda Escorts ##
  Nizampet Escorts ##
  Abids Escorts ##

  OdpovedaťOdstrániť
 26. It's quite simple. The Ahmedabad Call Girls should not remain paid straight for his or her job. Or else, you all are associated with some restricted price or different.

  high profile call girls ahmedabad * *
  ahmedabad call girls * *
  ahmedabad escorts * *
  russian call girls ahmedabad * *
  independent call girls ahmedabad * *
  ahmedabad call girls * *
  ahmedabad escorts * *

  OdpovedaťOdstrániť
 27. Hello ! I am Diya Tripathi Those Cheap Call Girls in Mumbai are well experienced to provide services depending upon their client's need which made a large customer base from where they are repeatedly contacted for sessions.

  $$ Cheap Call Girls in Mumbai
  $$ Cheap Call Girls in Mumbai
  $$ Cheap Call Girls in Mumbai
  $$ Cheap Call Girls in Mumbai
  $$ Cheap Call Girls in Mumbai
  $$ Cheap Call Girls in Mumbai

  OdpovedaťOdstrániť
 28. Mumbai escorts this is one of the top leading escorts agency in India. Here Our escorts provide you high profile mumbai call girls at your own location this is the good opportunity for you. Get the each and every services at just rupees 5000.

  Mumbai escorts
  Mumbai call girls
  Andheri escorts
  Vashi call girls
  Navi mumbai call girls
  Nerul call girls
  call girl number

  OdpovedaťOdstrániť
 29. Delhi Escorts We provide Call Girl service by Independent College Girls, Models with a genuine photos & profiles. To book Call Girls In Delhi contact +91-9999965857.visit my blog:-
  Chandni Chowk Escorts &&
  Chattarpur Escorts &&
  Cr Park Escorts &&
  Civil Lines Escorts &&
  Connaught Place Escorts &&
  Daryaganj Escorts &&
  Defence Colony Escorts &&
  Russian Aerocity Escorts ##
  Russian Aerocity Escorts ##
  Russian Escorts Aerocity ##

  OdpovedaťOdstrániť
 30. Well the following step is to fine down your research for call girls in Ahmedabad to some honest qualities, Such as you may be observing for a high profile Ahmedabad escorts or a Sexy call girls in Ahmedabad, if you are a top businessman person you might be looking for in-call Hotel escorts in Ahmedabad or a celebrity escort in Ahmedabad.
  Escorts in Ahmedabad
  Call Girls in Ahmedabad
  Ahmedabad Escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 31. VERIFIED Stunning Chandigarh Escort Fulfill your Desires and Fantasies Calangute Escorts, · Extremely Gorgeous Independent Escort Chandigarh
  chandigarh escorts ||
  escort services in chandigarh
  chandigarh female escort service
  chandigarhescorts
  independent escorts girls in chandigarh

  OdpovedaťOdstrániť
 32. If you desire to grow your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent information posted here.카지노사이트프로

  OdpovedaťOdstrániť
 33. If you desire to grow your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent information posted here.카지노사이트원

  OdpovedaťOdstrániť
 34. If you desire to grow your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent information posted here.바카라사이트인포

  OdpovedaťOdstrániť
 35. If you desire to grow your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent information posted here.카지노사이트탑

  OdpovedaťOdstrániť
 36. If you desire to grow your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent information posted here.카지노사이트핫

  OdpovedaťOdstrániť
 37. If you desire to grow your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent information posted here.바둑이사이트넷

  OdpovedaťOdstrániť
 38. I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.홀덤

  OdpovedaťOdstrániť
 39. 파친코I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

  OdpovedaťOdstrániť
 40. I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.바카라사이트

  OdpovedaťOdstrániť
 41. I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.토토

  OdpovedaťOdstrániť
 42. webgirls.pl In terms of combating infections, sufferers often times have their job remove for these people. It is because candida albicans can readily grow to be chronic and continuing. Bearing that in mind, in the following paragraphs, we are going to present a wide range of some of the best confirmed candida therapy and prevention ideas around.

  OdpovedaťOdstrániť
 43. https://gameeffect.xyz A lot of people have adored this game of baseball for several years. There are actually supporters around the globe, from dedicated tiny-leaguers to pass away-challenging spectators. This information has tips to confirm how pleasant baseball actually is.

  OdpovedaťOdstrániť
 44. https://gameboot.xyz The truth is them on periodicals and on TV, people who seem like their hands and hip and legs will explode since their muscle tissues are incredibly big! There is not any require so that you can acquire the body for that degree if you don't wish to, as being the straightforward techniques in this article will help you to create muscle mass within a healthy method.

  OdpovedaťOdstrániť
 45. https://gamezoom.xyz Getting a exercise companion can substantially boost your muscle tissue-developing final results. Your lover can be a important way to obtain motivation for sticking with your training session program, and driving anyone to maximize your initiatives while you exercise. Using a dependable partner to sort out with can also help help keep you secure as you will usually have got a spotter.

  OdpovedaťOdstrániť
 46. Thanks for your publication; wild style. Many thanks sharing your article.


  스포츠토토
  토토사이트
  먹튀검증

  OdpovedaťOdstrániť
 47. 스포츠토토티비
  스포츠중계
  먹튀검증
  I feel like I’ve got useful information from your blog. I feel good. There are lots of useful information on my site. If you have time, please visit once.

  OdpovedaťOdstrániť
 48. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to thisarticle. I want to read even more things about it! Feel free to visit my website; 한국야동


  OdpovedaťOdstrániť
 49. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you Also visit my site: Feel free to visit my website; 국산야동


  OdpovedaťOdstrániť
 50. =I’m definitely loving the information.
  I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  온라인카지노

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger
  검증카지노

  OdpovedaťOdstrániť