sobota 28. decembra 2013

MAWOB-ské NAJ ROKU 2013: Ktorá kniha prekvapila, ktorá sklamala a ktorá je absolútnym víťazom?

Keďže sa blíži koniec roka, je čas na veľkú sumarizáciu. A keďže som lenivá, požičala som si kategórie od Luu z Little Ramblings :) Najlepšia kniha, WTF roka, najväčšie prekvapenie...veď to vlastne poznáte. 
A viete čo? Ani nie že som lenivá, ale Luu tie kategórie vymyslela oveľa skôr, než som sa do vymýšľania pustila ja a moje kategórie by boli aj tak veľmi podobné, tak načo to hrotiť. Veď obsah budeme mať aj tak obidve rozdielny :) 

1. Najlepšia postava v hlavnej úlohe: 


Už dlhšie mám teóriu, že väčšina hlavných hrdiniek trpí tzv. syndrómom hlavnej hrdinky, čo v podstate znamená, že paradoxne bývajú najmenej prepracovanými postavami v celej knihe - niečo na spôsob toho, že pod lampou býva najväčšia tma. Takže vždy sa mi jednoduchšie určí najobľúbenejšia vedľajšia postava, než tá hlavná. Zo všetkých hlavných hrdiniek, s ktorými som sa tento rok stretla a ktoré mi časom začali splývať jedna do druhej, mi utkvela v pamäti zmija Leah Smith, hlavná záporáčka série Opportunistka, ktorej autorka nečakane venovala celý jeden diel, Dirty Red. Ani zďaleka to síce nie je najobľúbenejšia postava, ale jej krutosť a zloba bola prepracovaná do najlepších detailov. A dokonca boli aj chvíle, malé a nepatrné, ale predsa, keď ste s ňou tak trošililililinku súcitili...Takže najlepšie vytvorená postava? Určite.

2. Postava, ktorá ukradla šou pre seba


Síce neukradla celú šou, pretože svoje si držali aj hlavní hrdinovia, Ruby a Liam, ale Vida, čoby vedľajšia postava z druhého dielu série The Darkest Minds - Never Fade, uradla minimálne všetky scény, v ktorých sa objavila. Podľa mňa to bola jedna z najosviežujúcejších postáv v YA knihe za veľmi dlhý čas a v kindli mám vyznačených aspoň 10 výrokov z jej úst plných sprostých slov a šibnutých hlášok. 


3. Najotravnejšia postava


No...tak tu som si musela doslova vyberať :D Nakoniec to dopadlo veľmi prekvapivo, nakoľko budete užasnutí z toho, že najotravnejšou postavou za rok 2013 pre mňa nebola ženská. Kedykoľvek sa Christian Prescott zo série Nadpozemská objavil v treťom dieli - v knihe Nespútaná - na scéne, mala som chuť zabiť toho pavúka, čo si chováme v našom kúpeľňovom rohu, lebo nám s mamou prirástol k srdcu. Christian tu, Christian tam, Christian je úžasný a z Christiana sa Clare rozbúchalo srdce a ja som mala chuť sa ísť niekam vygrcať. Takže Boh mu žehnaj, ale už nikdy viac...


4. Úžasný vzťah


Božeeee neviem :D Neviem sa rozhodnúť! :D A rátajú sa aj re-readingy, čo som robila tento rok? Ak áno, tak jednoznačne Jamie a Claire z Outlanderu, ale aby som bola originálna, tak dám Ruby a Liama z The Darkest Minds, pretože tí dvaja neboli žiadna insta-love a dokážu žiť, dýchať a celkovo fungovať aj jeden bez druhého, ale keď sú spolu, tak je to niečo úžasné :)


5. Najlepšie napísaná kniha


Práve som zistila, že výborne napísaných kníh mám vo svojom tohtoročnom zozname oveľa viac, než výborných kníh všeobecne. Asi to bude tým, že si väčšinou vyberám knihy od osvedčených autorov a až potom bývam niekedy dodatočne sklamaná z deja...Do užšieho výberu sa dostalo Just One Day (Iba jeden deň) od Gayle Formanovej, asi všetko od Susan Elizabeth Phillips, Mechanický princ aj princezná a The Darkest Minds, ale nakoniec som sa rozhodla pre moju drogu, Judith McNaughtovú, pretože z každej jednej knihy, ktorú som od nej čítala, som sa skoro pototo. Ona podľa mňa proste píše dokonalo, so všetkým sa piple, všetko má prepracované a zároveň prispôsobené tak, aby vás to ani na sekundu nenudilo. Whitney, My Love je podľa mňa jej vrcholové dielo, do dnes si niektoré scény z knihy prehrávam v hlave len tak pre radosť :D Dobre, ja viem že mi drbe, I don't care. 


6. V tejto sérií cítim potenciál


Ja sa väčšinou snažím necítiť nič, lebo aj tak som potom v druhom dieli sklamaná keď príde na scénu ľúbostný trojuholník a iné sračky, ale čo sa týka tých novších sérii, najväčší potenciál podľa mňa razí z kníh Pivot Point od Kasie West a All Our Yesterdays od Cristin Terrill, pričom All Our Yesterdays malo o trochu viac masakrálnejší a na ďalšiu knihu navnadzujúcejší koniec, takže si vyberám práve to. 


7. Neverím, že som s čítaním čakala tak dlho


Tak toto je veľmi jednoduché. Najviac som tohto roku otáľala s knihou Brooklyn Girls od Gemmy Burgess a nebyť Triss, ktorá ma k čítaniu doslova dokopala, tak neviem neviem. Nakoniec to bola jedna z najlepších kníh, ktoré som tohto roku chytila do ruky a namojveru Neverím, že som s čítaním čakala tak dlho


8. Nový milovaný autor


Vždy, keď mám začať čítať niečo nové od autora, ktorého zatiaľ dobre nepoznám, tak má stiahnutý zadok. Mojim najcennejším objavom sa tohto roku stála Alexandra Bracken a že neuhádnete, čo napísala? Hej no...The Darkest Minds :D


9. Najlepšia absolútne príšerná kniha (alias Guilty Pleasure)


Bože, ja mám toľko Guilty Pleasures, že polovicu z nich sa hanbím vôbec zaznačiť na Goodreads :D Ale mojou najväčšou hanbou je asi Abbi Glin...- vlastne počkať! Mám ešte väčšiu :D Predstavujem vám Kristen Ashley, ktorá píše jednoducho príšerne, ale z nejakého dôvodu sa to proste nedá prestať čítať :D Sú to všetko self-published romance s hroznými gramatickými chybami a tými nasmiešnejšími dialógmi, aké ste edy čítali, ale predsa to má niečo do seba. Len som ešte neprišla na to, čo. Každopádne moja naj kniha od nej je Golden Dynasty, čo je tak trochu fanfikcia na Droga a Daenerys z GoT, len oveľa romantickejšie. A keďže si na začiatku hl. hrdinovia nerozumejú, tak sme ušetrení debilných dialógov. Čo viac si človek môže priať? 


10. Najlepší "Nikto o tom nikdy nepočul" skrytý pokladMáločo môžem označiť za "skrytý poklad", keďže vám väčšinou všetko dobré, čo nájdem, vytrúbim v momente, keď to dočítam, alebo aj skôr :D Aj Medený jazdec bol kedysi dávno pred 2 rokmi (asi na 5 minút) môj skrytý poklad, rovnako tak aj Fever séria alebo Cizinka....Ach, to boli časy :D Tohto roku som si viac-menej pre seba nechala knihu Sweet Gum Tree od Katherine Allerd, ktorá má príšernú obálku, ako vidíte a preto by človek vôbec nepredpokladal, že vnútri sa skrýva fakt veľmi pekný príbeh.


11: Najoriginálnejšie nápadyKniha Pivot Point od Kasie West je vlastne celá založená na jedno veľmi originálnom nápade - hlavná hrdinka totiž vidí dopredu dve alternatívne budúcnosti a môže si z nich zvoliť jednu. K tomu ešte pridajme pár malých, celkom nezvyčajných zápletiek, a môžete sa konečne tešiť na niečo, čo nie je tisíckrát otrepané a neuveriteľne únavné.


12. Najväčší výbuch smiechuKeďže mávam výbuchy smiechu na tých najnevhodnejších miestach, neviem, či bude táto kategória pre vás veľmi informatívna. Keby som ale mala určiť všeobecne najvtipnejšiu knihu, tak jednoznačne Weird Things Customers Say Bookshops aneb Divné veci, ktoré hovoria zákazníci kníhkupectva. Vrelo odporúčam!


13. Najviac vyplakaných sĺzVäčšinou sa snažím vyhýbať knižným dojákom, vôbec ma nebaví plakať pri knihách, ale Mechanická princezná od Cassandry Clare proste prečítaná musela byť a nakoniec som si aj kvalitne porevala. Dalo sa čakať. 


14. Najväčšie sklamanieThe Indigo Spell od Richelle Mead. Lebo pri tejto knihe som si uvedomila, že nie som schopná ďalej v čítaní série pokračovať a to ma skoro zabilo. 


15. WTF roka


Twisted Perversion - eeee teda Perfection. Twisted Perfection od Abbi Glines. Tie erotické scény som proste nepochopila, a to už akože som čítala iné prasačiny. 


16. Najhoršia kniha rokaMnohé boli tak zlé, že som ich ani nedočítala, ale z tých dočítaných bola pre mňa najväčším utrpením Temná hrdinka od Abigail Gibbs. To je proste zmeska tých najhorších klišé pod slnkom a verte mi, to, že hlavnými postavami sú upíri nie je ani zďaleka to najhoršie.


17. Najväčšie prekvapenieTak si dajme znova Abbi Glines, tentokrát knihu Fallen Too Far. Pred jej prečítaním som totiž meno autorky nemohla ani cítiť - kniha Breath mi spôsobila doslova životnú traumu svojou príšernosťou. Každý ale odrazu básnil o jej novej new adult sérii a ja som nakoniec neodolala. Môj najväčší šok bol moment, keď som zistila, že Abbi dokáže napísať knihu ako Breathe a zároveň knihu ako Fallen Too Far. 


18. Najlepšia fantasy

Bože, však ja som ani nečítala žiadnu pravú fantasy :D Hanbím sa ako pes. Zato si ale pridám vlastnú kategóriu:


18 a 1/2. Najlepšia romanca


Whitney, My Love od Judith McNaught. No...čo už :D


19. Najlepšia paranormálka


The Darkest Minds od Alexandry Bracken. Prekvapuje to vôbec niekoho? Nie? Myslela som si :D


20: Najlepšia contemporary/historická fikcia


Keďže som to čítala do 5 hodiny rannej: Iba jeden deň od Gayle Forman (ale ja som to čítala v angličtine, takže za preklad neručím :D)

Kniha roka:


Finalistmi sú posledné tri menované knihy, ale suverénne najväčší dojem na mňa urobila.....tadáááá: séria The Darkest Minds. Okrem toho nebyť nej, tak si namojdušu myslím, že už ma nebaví čítať YA paranormal. 

116 komentárov:

 1. Jéé, to je moc pěkný shrnutí, to The Darkest Minds si fakt budu muset přečíst, když na to pěješ takové ódy ;) A Sweet Gum Tree by mě obálkou vážně odradilo, ale možná (jen možná, protože jsem hlava děravá a stejně na to nejspíš zapomenu) ser po něm poohlédnu :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Weird things som čítala, to bolo awesome! Inak, shame on me, ešte som o The Darkest Minds nepočula, ale zrejme by som sa mala na to pozrieť, keď ju tak chváliš.:D Jop a Temná hrdinka... To som plánovala čítať - radšej nemám?:D V čom je to taká katastrofa?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne sa nepáčilo, ako to bolo napísané. Myslím, že autorka je ešte len nejaká tínedžerka a je to na tej knihe strašne vidieť. Hlavný hrdina je úplne o ničom, strašne nesympatický a hl. hrdinka je typovo Bella Swanová. Osobne nemám nič proti knihám o upíroch, dokonca som nedávno čítala Coldest Girl in Coldtown a bolo to podľa mňa super, ale pri tejto knihe som doslova trpela.

   Odstrániť
  2. Eww, aha, no to neznie najlepšie teda.:D Coldest Girl in Coldtown mám tiež v to-read, tak som rada, že to bolo podľa teba super.:D

   Odstrániť
  3. Coldest girl je taka zvlastna kniha, neviem ci by sa pacila kazdemu ale mne sa pacila tak snad aj tebe bude :)

   Odstrániť
  4. Snáď, láka ma hlavne preto, lebo som si dlhšie chcela prečítať niečo od Holly aka kamarátky Cassie Clare.:D No a hento vyzeralo zaujímavo plus žiadne pokračovanie (tuším)...

   Odstrániť
 3. Christian prííííšerne rozčuloval aj mňa 8D Team Tucker forever 8P
  Pivot Point má veľmi originálny námet, to si idem bližšie pokukať na GR 8)
  Indigo spell sa mi celkom aj páčilo, ale mne sa celá VA séria veľmi páči a v spin-offe mám menší problém len so Sydney, nie je mi proste moc sympatická, ale Adrian a zvyšok postáv mi zaručia pekný príbeh aj humor, preto som veľmi zvedavá na FH 8)
  Ja som revala pri poslednom dieli Mariotových dedičov, to bolo neuveriteľné, z epilógu Mechanickej princeznej som bola skôr na rozpakoch a na hranici sklamania a lúbenia predchádzajúcej kapitoly 8D Ale kniha bola celkovo super, séria sa mi aj o niečo viac páčila ako pôvodná TMI.
  Temnú hrdinku plánujem už dlho čítať, ale zatiaľ ma odrádzajú všetky tie negatívne ohlasy. No ja upírov lúbim 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Delhi can turn your whole harsh life to stunning rush. 5 Star inns, Pubs, Night clubs and so forth make this city alive unequaled. In this manner, Delhi Desires brings polite agreeable Delhi escorts for you. There are young ladies in the heaven of Delhi shakes your night to perpetual erotic nature
  Delhi Escorts
  Delhi Escort
  Escort Service in Delhi
  Escorts Service in Delhi
  Escorts in Delhi
  Escort in Delhi
  Delhi Escort Service
  Delhi Escorts Service

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Whatever information you put on your site, the user is very much benefited by this, I give you a lot of money. Delhi Girls

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Bhawna Gupta Available For Everything that you want from a young girl. mumbai escorts agency

  OdpovedaťOdstrániť
 7. if you are handsome true fun time then allow us to understand. Our Escorts do have high ideas with a view to provide you with an unforgettable time.
  Delhi Escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 8. We don't give just girl, We will give the girl that you wish for. Our girls are attractive, seducing and you can treat them as you like. Once you book an escort from our Mumbai Escorts Service, you never go anywhere.

  Escorts Service in Mumbai
  Mumbai Escorts
  Female Escorts in Mumbai
  Escorts in Mumbai

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Welcome to Independent Udaipur Escorts which the most trustworthy and fashionable feminine companion service agency. Our organization is the only place recognized to make available gracious and luxurious girlfriend and friend that you can’t reject even in wonderful state. It is since the services of our sizzling babes are enormously heat, luxurious and just right in every intelligence. The moment will constantly be unforgettable and memorable. It will be so wonderful that a grin will blaze in your appearance detection the encounter.


  udaipur escorts | udaipur escort | udaipur escorts agency | udaipur escorts service | independent udaipur escorts | escorts in udaipur | escorts service in udaipur | udaipur independent escorts | independent escorts in udaipur | udaipur call girls | call girls in udaipur | independent call girls service in udaipur | udaipur female escorts | udaipur model escorts | escorts udaipur | Russian escorts in udaipur | Russian udaipur escorts | Female Escorts in Udaipur | Escorts Agency in Udaipur | Udaipur Call Girl Whatsapp Number | Call Girls Whatsapp Number Udaipur | Udaipur Call Girls Phone Number | Udaipur Airhostess Call Girls Escorts | Udaipur Airhostess Escorts | Udaipur Vip Escorts | Vip Udaipur Escorts | Escorts Service Udaipur | Vip Call Girls Udaipur

  OdpovedaťOdstrániť
 10. High class models are ready to spend time with you. what you imagination? what your choice about escorts girls? what your requirements? your answers of your all question will get at our escorts agency. our service all over india and we can arrange for you according your choice. so why you are waiting just dial our phone number and lets have some fun with call girls. juhu escorts agency | andheri escorts service | independent vashi escorts | escorts in colaba | escorts service in borivali | kandivali independent escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 11. My name is Neha Gupta. I run my independent Mumbai Escorts Service. I am an independent Mumbai escort girl. My service charge is low according the market price. My service is super, because I know very well the personal need of my each customer. I am comfortable to provide my Mumbai Escorts Service at your home or in Hotel. 24X7 I am available. Visit- http://www.nehagupta.biz/ Call- +91 9OO4458359
  Visit the Links Below and Have a Look At My Various Mumbai Escort Services-


  Mumbai Escorts
  escort-girl-in-mumbai

  Escort Service In Mumbai
  Mumbai Escort Service
  Andheri Escorts Service
  Mumbai Call Girls

  OdpovedaťOdstrániť
 12. I Saw Your Website Carefully. Thanks For Create Such Kind Of Informative Website. Your All Content Is Relevant To Your Subject. I Say Keep It Continue, Because Your Website And Subject Is Meaningful For The Users. I Have Recommended Your Website With My Friends Also. I Am Ritu Sharma. I Am An Independent Mumbai Escort Girl. I Deal In Mumbai Escorts service. I Am Very Hot And Sexy. Being A Mumbai Escort Girl I Have Five Years’ Experience. That’s Why I Understand The Each Personal Needs Of My Every Client. My Service Charge Is Low And Service Is Super. You Can Avail My VIP Mumbai Escorts Service At Your Home Or In Hotel. I Am Comfortable To Provide Mumbai Escorts Service In Local And Outside Also. Visit www.escortservicemumbai.net Call +91- 9OO4OO9481
  Visit The Links Below And Have A Look At My Various Mumbai Escort Services-
  Mumbai Escorts
  Mumbai Call Girls
  Mumbai Escorts In Vile
  Parle

  Bandra Escorts
  Juhu Escorts
  Andheri Escorts

  Mumbai Escorts In Colaba

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Guys, if you are in Delhi and want to enjoy all the erotic fun and enjoyment at your place then contact Delhi Escorts soon. They will fulfill all your dreams and desires at your place.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Welcome to Gurgaon Escorts Agency, we give you complete discount of receiving Russian and erotic call girls in Gurgaon, you can contact us on our website to get them. Call Girls In Gurgaon With Whatsapp Number

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Want to experiment pleasure and excitement in life? We have the perfect answer to your imagination! Enjoy the warm company of Call Girls in Delhi With Photo and take your senses to a new level of pleasure. When it comes to providing best Delhi girls, Mobile no one does it better than us. Delhi Escorts With Photos

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Are you looking for VIP escorts in Alwar? So spend time with your favorite call girls and hurry at cheap and good rates.Call Girls In Alwar

  OdpovedaťOdstrániť
 17. Independent escorts in Rewari and if you are looking for Rewari escorts and Russian call girl in Rewari, then you are in right place. We have available cheap and good call girls in Rewari.Call Girls In Rewari

  OdpovedaťOdstrániť
 18. Do you want the service of escorts service in Mussoorie, then we provide high class independent call girls to you and you can benefit by visiting our website.Independent Call Girls In Mussoorie

  OdpovedaťOdstrániť
 19. Jaipur Escorts services gives organization to folks and people groups of office might want it. Locales help you to appear for your chose of women, there a great deal of will acknowledge gigantic and huge sort of radiant Escorts by Jaipur model services.
  Jaipur Escorts
  Agra Escorts
  Patna Escorts
  Faridabad Escorts
  Surat Escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 20. For absolutely hassle free escort services choose our Dehradun escorts agency. All our escorts are pre-screened for your safety. Our Dehradun escorts will arrive at the appointed time without any confusion or delay. We do not let down our customers in the last moment. If you have any questions or if you have any doubts regarding our Dehradun escort services, you can contact us right away and we will be happy to answer all your queries and concerns. We take pride in being the most preferred escort agency in Dehradun.
  Dehradun Escorts
  Udaipur escorts
  Ahmedabad Escorts
  Jodhpur escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 21. Friends Nainital city is situated in the Northern part of India and the climate of Nainital is quite different from other part of India, so if you are in Nainital for any reason then you surely join the company of beautiful Model call girls in Nainital.
  Nainital escorts
  Haldwani Escorts
  Ramnagar Escorts
  Rudrapur Escorts
  Dehradun Escorts
  Haridwar Escorts
  Rishikesh Escorts
  Mussooire Escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 22. We have set a standard of excellence for the Mumbai Call Girls business in India, and we have made significant contributions to make these adult entertainment services universal, and accessible to men from all walks of life.

  * Call Girls Mumbai
  * thane call girls
  * andheri call girls
  * juhu call girls
  * goregaon call girls
  * bandra call girls

  OdpovedaťOdstrániť
 23. High Profiel Call Girl in Bangalore | Bangalore Escorts
  Contributing vitality with exquisite High Profiel Call Girl in Bangalore can revive your life considering how nowadays' life is stacked with weight and slowness.

  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 24. High Profile | Bangalore Escorts | Call Girls in bangalore.
  High Profile If you aspire to make a hand-on experience about that excitement, you need to hire our travel Bangalore Escorts.What if you get a beautiful female companion to accompany you in your business or leisure trips.

  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts
  bangalore escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 25. High Profile Will Find The Best Russian Escorts Bandra 24/7.
  High Profile One of the key factors beyond our massive popularity as provider of Russian escorts Bandra is that we have such profiles in our pool, that you would never ever find, dealing with other ordinary agencies.

  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra
  independent escorts in bandra

  OdpovedaťOdstrániť
 26. Escorts in Hyderabad VIP model Hyderabad call Girls
  VIP Model Escorts Hyderabad providing high profile fascinating Independent Escorts services in Hyderabad. Get ready for lovely adorable pleasing Call Girls.

  hyderabad call girls
  hyderabad call girls
  hyderabad call girls
  hyderabad call girls

  OdpovedaťOdstrániť
 27. High Profile Call Girls Ahmedabad | , Call Girls In Ahmedabad.
  For our elite High Profile Call Girls Ahmedabad, nothing is more important than the satisfaction and happiness of the clients. They can handle your emotions and passions in the right manner, and it is never a challenge for our escorts to satisfy your kinks and fetishes.

  ahmedabad escorts
  ahmedabad escorts
  ahmedabad escorts
  ahmedabad escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 28. delhi Call Girls Whatsapp Number delhi escorts Real .
  Need delhi Call girls whatsapp number for sex chat with delhi escorts RituparnaDas avail on whatsapp 24hours and shared delhi escorts .

  independent escorts in delhi #
  independent call girls in delhi #
  russian escorts in delhi #
  russian call girls in delhi #
  high profile call girls in delhi #
  high profile escorts service in delhi #
  delhi escorts #
  escorts in delhi #
  delhi call girls #
  call girls in delhi #

  OdpovedaťOdstrániť
 29. Select sexy and naught fun loving Hyderabad Call Girls in Escorts Service. Our Hyderabad call girls offering elite escorts service in Hyderabad in professional manner and...

  Hyderabad Escorts
  Escorts in Hyderabad
  Hyderabad Escorts Services
  Hyderabad Call Girls
  Hyderabad Female Escorts

  OdpovedaťOdstrániť

 30. There are so many young ladies that are stepping up to work for Independent Escorts Noida. None of their customers is ever likely to go home unsatisfied.Going out of their way to do the needful while pleasing their clients.
  mehrauli escorts ####
  ghaziabad escorts ####
  greater noida escorts ####
  noida extension escorts ####
  delhi escorts ####
  east of kailash escorts ####
  cr park escorts ####
  chattarpur escorts ####
  green park escorts ####

  OdpovedaťOdstrániť
 31. This difference can involve the physical features or the profile of the call girl. The point is, irrespective of your specifications in this regard.If you have to reap the desired satisfaction of enjoying the company of the independent escorts Noida, it is important that you get to meet the profile of your choice.
  hari nagar escorts ##
  hauz khas escorts ##
  pari chowk escorts ##
  atta market escorts ##
  noida new ashok nagar escorts ##
  noida sector 93 escorts ##
  noida sector 137 escorts ##
  botanical garden escorts ##
  noida film city escorts ##
  gaur city escorts ##

  OdpovedaťOdstrániť
 32. Get Your Love Back in Few Hours Solution Your All Love Problem Expert in Love Back. अपना खोया प्यार 3 घंटे में वापस उसे ऊपर 1 सेकेंड भी नहीं लगएगी. Best Result. Guaranteed Result. Minimum Price. Astrology Services.Swami Sonu Shrama Ji is the love marriage specialist.He is the extremely accessed person of his successful and distinguished services by the clients.

  love marriage specialist in surat ###
  vashikaran specialist in delhi ###
  vashikaran specialist in noida ###
  https://dashburst.com/lostsloveback ###
  https://www.godry.co.uk/profile/SwamiSonuShramaJi ###
  https://www.webtoolhub.com/profile.aspx?user=42234925 ###

  OdpovedaťOdstrániť
 33. Due to the high demand of service from our clients, Delhi Escorts offer the best call girls services in Noida and its environs. It is an appreciation to our customers for the top reviews received in the recent past. We are therefore delighted to offer more offers to our customers.

  Call Girls in Noida
  Call Girls in Gurgaon
  Call Girls in Mahipalpur
  Call Girls in Saket
  Call Girls in Nehru Place

  OdpovedaťOdstrániť
 34. Hi! My name is Depika. I'm shocking high profile escorts in Delhi with an honest appeal to me and a characteristic attractive body. I keep keeping meeting more standards and new customers. Accessible to meet female or male customers, searching for the sake of entertainment and hot encounters. As should be obvious from my photographs I am a provocative Escort with common boobs, youthful with a lot of energy, and is liberal.

  Independent Escorts in Delhi
  Vip Escorts in Delhi
  VIP Escorts in Delhi
  VIP Escorts in Delhi
  High Profile Escorts in Delhi

  OdpovedaťOdstrániť
 35. Hi, I am a VIP escorts in Delhi. Youthful, sleek, and excellent, I have an ideal grin and bend figure, additionally, I offer a suggestive back rub for noblemen. I am knowledgeable with an agreeable character and is a fantastic buddy. Normally attractive and can visit you at your home or you can come to me! I'm remaining in a Tecom territory.

  Call Girls in Delhi
  Delhi Escorts
  VIP Escorts in Delhi
  Delhi Escorts
  Delhi Escorts
  Independent Escorts in Delhi

  OdpovedaťOdstrániť
 36. I have a pretty face call Girls in Delhi, slim figure, and delectable ideal chest to touch off your energy. I am a sentimental individual by heart and adores celebrating with you.

  Female Escorts in Delhi
  High Profile Escorts in Delhi
  High Profile Escorts in Delhi
  Call Girls in Mahipalpur
  Call Girls in Delhi

  OdpovedaťOdstrániť
 37. Delhi independent call girls and planning to enjoy your time with some friendly, adorable girls, you will have best escort girl at your service who can be with you and make your day more romantic

  karol bagh call girls
  vasant kunj call girls
  lajpat nagar call girls
  munirka call girls
  defence colony call girls
  east of kailash call girls
  hauz khas call girls
  pitampura call girls

  OdpovedaťOdstrániť

 38. You can Visualize Our Genuine Efforts In Every Turn Of The Service Of The Escorts In Aerocity Delhi. Nothing can come in comparison with the efforts that we make to satiate your sensual desires. You can connect with us for getting a high-class escort service that fulfills all your erotic needs.
  Dhaula Kuan Escorts Service #
  East Of Kailash Escorts Service #
  Greater Kailash Escorts Service #
  Indirapuram Escorts Service #
  Vasundhara Escorts Service #
  Janakpuri Escorts Service #
  Kalkaji Escorts Service #
  Kapashera Escorts Service #
  Lajpat Nagar Escorts Service #

  OdpovedaťOdstrániť
 39. The stunning call girls in Noida are decent in nature and have all the skills to deliver you the remarkable experience of adult enjoyment. Here you can have sexy teen college girls to spend romantic time. These ladies are highly glamorous and have attractive assets.

  noida escorts $$$
  call girls noida $$$
  call girls delhi $$$
  call girls udaipur $$$
  call girls jpdhpur $$$
  call girls indore $$$

  OdpovedaťOdstrániť


 40. Hyderabad call girls are trained professionals with a non-judgmental thought that makes them special from the others. You must be a bit concern about your look or the way you appear.
  Somajiguda Escorts ##
  Hitech City Escorts ##
  Dilsukhnagar Escorts ##
  Ameerpet Escorts ##
  Shamirpet Escorts ##
  Secunderabad Escorts ##
  Manikonda Escorts ##
  Nizampet Escorts ##
  Abids Escorts ##

  OdpovedaťOdstrániť
 41. Gurgaon is a famous place for receiving gurgaon call girls. Here call girls are categorized as many categories, you can contact us on our website to get them.Cheap Call Girls In Gurgaon

  OdpovedaťOdstrániť
 42. It's quite simple. The Ahmedabad Call Girls should not remain paid straight for his or her job. Or else, you all are associated with some restricted price or different.

  high profile call girls ahmedabad * *
  ahmedabad call girls * *
  ahmedabad escorts * *
  russian call girls ahmedabad * *
  independent call girls ahmedabad * *
  ahmedabad call girls * *
  ahmedabad escorts * *

  OdpovedaťOdstrániť
 43. Hello ! I am Diya Tripathi Those Cheap Call Girls in Mumbai are well experienced to provide services depending upon their client's need which made a large customer base from where they are repeatedly contacted for sessions.

  $$ Cheap Call Girls in Mumbai
  $$ Cheap Call Girls in Mumbai
  $$ Cheap Call Girls in Mumbai
  $$ Cheap Call Girls in Mumbai
  $$ Cheap Call Girls in Mumbai
  $$ Cheap Call Girls in Mumbai

  OdpovedaťOdstrániť
 44. It's nice to make some up yourself because you know what went in it! Thanks for the ideas. There's always something new to learn and improve on in this mad internet world. Uptime is surely something to keep an eye on. If you are interested to earn money online then don't worry. Satta King is one of the most popular games which helps you to earn money online. It's nice to make some up yourself because you know what went in it! Thanks for the ideas. There's always something new to learn and improve on in this mad internet world. Uptime is surely something to keep an eye on. If you are interested to earn money online then don't worry. Satta King is one of the most popular games which helps you to earn money online. Satta king is provided Satta King Result of January 2021 And Leak Numbers for Gali, Desawar, Ghaziabad, and Faridabad is provide Satta King Result of January 2021 And Leak Numbers for Gali, Desawar, Ghaziabad and Faridabad

  OdpovedaťOdstrániť
 45. Mumbai escorts this is one of the top leading escorts agency in India. Here Our escorts provide you high profile mumbai call girls at your own location this is the good opportunity for you. Get the each and every services at just rupees 5000.

  Mumbai escorts
  Mumbai call girls
  Andheri escorts
  Vashi call girls
  Navi mumbai call girls
  Nerul call girls
  call girl number

  OdpovedaťOdstrániť
 46. Satta King is one of the most popular games which helps you to earn money online. Just visit our website and fill up some formalities and start your game to earn lots of money. Those who want to earn money through games and become rich can come to us as well play with us. To know more about the game can visit our website Online SattaKing.

  OdpovedaťOdstrániť
 47. If you searching for high class independent call girls in Mumbai I and sure to full enjoy with Mumbai call girls top class Mumbai Escort Service.

  Read more details:- Mumbai Call Girls | Mumbai Escort Service | Call girls in Bangalore | Call Girls in Mumbai | Mumbai Call Girls

  OdpovedaťOdstrániť


 48. Mumbai escorts agency for making their outstanding sexual experiences. We offer high-status Mumbai Escorts Service to our user because our Independent girls are experts in providing the best adult service. So, whenever you feel lonely so that time you just want our Mumbai Call Girls which erase your loneliness and give you some amazing escorts services on the bed. Our Escorts in Mumbai girl know what the exact requirements of the user are and she gives outstanding service with their beauty.

  Mumbai Escorts
  Mumbai Call Girl
  Whatsapp Sex Chat in Mumbai
  Bollywood Escorts in Mumbai
  Mumbai Sexy Aunty Contact Number
  Muslim call girl in Mumbai
  Mumbai Call Girl Video
  Indian Call Girl
  Independent Call Girls in Mumbai

  OdpovedaťOdstrániť
 49. Delhi Escorts We provide Call Girl service by Independent College Girls, Models with a genuine photos & profiles. To book Call Girls In Delhi contact +91-9999965857.visit my blog:-
  Chandni Chowk Escorts &&
  Chattarpur Escorts &&
  Cr Park Escorts &&
  Civil Lines Escorts &&
  Connaught Place Escorts &&
  Daryaganj Escorts &&
  Defence Colony Escorts &&
  Russian Aerocity Escorts ##
  Russian Aerocity Escorts ##
  Russian Escorts Aerocity ##

  OdpovedaťOdstrániť
 50. Well the following step is to fine down your research for call girls in Ahmedabad to some honest qualities, Such as you may be observing for a high profile Ahmedabad escorts or a Sexy call girls in Ahmedabad, if you are a top businessman person you might be looking for in-call Hotel escorts in Ahmedabad or a celebrity escort in Ahmedabad.
  Escorts in Ahmedabad
  Call Girls in Ahmedabad
  Ahmedabad Escorts

  OdpovedaťOdstrániť
 51. Thank you for this great list of Blog Commenting Sites. This will surely help us to rank our blog high and increase our blog traffic.

  ____________________________________________________________________________________________________________________________________________
  https://callgirlaerocity.in/#rate

  https://callgirlaerocity.in/#about

  https://callgirlaerocity.in/#why-choose-us

  https://callgirlaerocity.in/#contact-us

  https://callgirlaerocity.in/index.html
  http://callgirlaerocity.in/
  https://aaliasharma.in
  https://aaliasharma.in/index.html
  https://aaliasharma.in/about-aaliya.html
  https://aaliasharma.in/delhi-escorts-call-girls-services.html
  https://aaliasharma.in/call-girls-escorts-services-in-delhi.html
  https://aaliasharma.in/cheap-escorts-call-girls-services-in-delhi.html
  https://aaliasharma.in/aalia-escorts-agency-call-girls-comapnay-in-delhi.html
  https://aaliasharma.in/south-indian-escorts-delhi-call-girls.html
  https://aaliasharma.in/north-indian-escorts-call-girls-delhi.html
  https://aaliasharma.in/punjabi-escorts-call-girls-delhi.html
  https://aaliasharma.in/cheap-delhi-escorts-call-girls.html
  https://aaliasharma.in/aerocity-escorts-services-call-girls-delhi.html
  https://aaliasharma.in/dwarka-escorts-services-call-girls-delhi.html
  https://aaliasharma.in/gurgaon-gurugram-escorts-services-call-girls-haryana.html
  https://aaliasharma.in/noida-escorts-services-call-girls-up.html
  https://online-free-dating-service.blogspot.com/2021/05/girl-nude-picture.html

  https://online-free-dating-service.blogspot.com/2021/05/blog-post.html

  https://online-free-dating-service.blogspot.com/2021/05/5-rules-for-first-date-with-your.html
  https://neha-tips.blogspot.com/2021/05/sexy-cheap-girl-picther.html
  https://neha-tips.blogspot.com/2021/05/hot-sexy-girl.html
  https://neha-tips.blogspot.com/2021/05/sexy-hot-bhabhi-picther.html
  https://neha-tips.blogspot.com/2021/05/sexy-picture-ideas.html
  https://neha-tips.blogspot.com/2021/05/blog-post.html
  http://mahipalpurescortservice.in/call-girls-services-in-vasant-kunj-delhi

  OdpovedaťOdstrániť
 52. VERIFIED Stunning Chandigarh Escort Fulfill your Desires and Fantasies Calangute Escorts, · Extremely Gorgeous Independent Escort Chandigarh
  chandigarh escorts ||
  escort services in chandigarh
  chandigarh female escort service
  chandigarhescorts
  independent escorts girls in chandigarh

  OdpovedaťOdstrániť
 53. If you desire to grow your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent information posted here.카지노사이트프로

  OdpovedaťOdstrániť
 54. If you desire to grow your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent information posted here.카지노사이트원

  OdpovedaťOdstrániť
 55. If you desire to grow your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent information posted here.바카라사이트인포

  OdpovedaťOdstrániť
 56. If you desire to grow your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent information posted here.카지노사이트탑

  OdpovedaťOdstrániť
 57. If you desire to grow your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent information posted here.카지노사이트핫

  OdpovedaťOdstrániť
 58. If you desire to grow your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent information posted here.바둑이사이트넷

  OdpovedaťOdstrániť
 59. I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.홀덤

  OdpovedaťOdstrániť
 60. 파친코I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

  OdpovedaťOdstrániť
 61. I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.바카라사이트

  OdpovedaťOdstrániť
 62. I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.토토

  OdpovedaťOdstrániť
 63. webgirls.pl In terms of combating infections, sufferers often times have their job remove for these people. It is because candida albicans can readily grow to be chronic and continuing. Bearing that in mind, in the following paragraphs, we are going to present a wide range of some of the best confirmed candida therapy and prevention ideas around.

  OdpovedaťOdstrániť
 64. https://gameeffect.xyz A lot of people have adored this game of baseball for several years. There are actually supporters around the globe, from dedicated tiny-leaguers to pass away-challenging spectators. This information has tips to confirm how pleasant baseball actually is.

  OdpovedaťOdstrániť
 65. https://gameboot.xyz The truth is them on periodicals and on TV, people who seem like their hands and hip and legs will explode since their muscle tissues are incredibly big! There is not any require so that you can acquire the body for that degree if you don't wish to, as being the straightforward techniques in this article will help you to create muscle mass within a healthy method.

  OdpovedaťOdstrániť
 66. https://gamezoom.xyz Getting a exercise companion can substantially boost your muscle tissue-developing final results. Your lover can be a important way to obtain motivation for sticking with your training session program, and driving anyone to maximize your initiatives while you exercise. Using a dependable partner to sort out with can also help help keep you secure as you will usually have got a spotter.

  OdpovedaťOdstrániť
 67. Thanks for your publication; wild style. Many thanks sharing your article.


  스포츠토토
  토토사이트
  먹튀검증

  OdpovedaťOdstrániť
 68. 스포츠토토티비
  스포츠중계
  먹튀검증
  I feel like I’ve got useful information from your blog. I feel good. There are lots of useful information on my site. If you have time, please visit once.

  OdpovedaťOdstrániť
 69. Thanks for sharing this wise and mindful content. 토토

  OdpovedaťOdstrániť
 70. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to thisarticle. I want to read even more things about it! Feel free to visit my website; 한국야동


  OdpovedaťOdstrániť
 71. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you Also visit my site: Feel free to visit my website; 국산야동


  OdpovedaťOdstrániť
 72. It seems like I've never seen an article of a kind like . It literally means the best thorn. It seems to be a fantastic article. It is the best among articles related to 바카라사이트 . seems very easy, but it's a difficult kind of article, and it's perfect.

  OdpovedaťOdstrániť
 73. =I’m definitely loving the information.
  I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  온라인카지노

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger
  검증카지노

  OdpovedaťOdstrániť