štvrtok 29. júla 2010

Reading, reading, reading...alebo prečo je dobré vedieť po anglicky


Keď sa začala moja čítacia mánia (asi tak rok a pol dozadu), zvykla som na internete tráviť obrovské množstvo času, hľadajúc nejaké informácie buď o knihe, ktorú som práve čítala alebo o ďalších podobných knihách, ktoré by ma mohli zaujímať keď dočítam aktuálnu.
No bola to sranda, čo vám budem hovoriť :)Slovensko v tú dobu čítalo tak maximálne Harryho Pottera a začínalo objavovať Twilight ságu. Takže som tak akosi preplávala najprv do českých vôd, kde to bolo o niečo lepšie a potom som skočila rovno do amerického oceánu. A to mi boli novinky, keď mi pri zadaní názvu jednej knihy vyhodilo desiatky ďalších. Dobre, uznávam, veľký podiel z nich boli braky, parazitujúce na jednom veľkom upírskom fenoméne. Lenže niekedy musíte pobozkať veľa slizkých žiab, aby ste konečne narazili na princa. A tak som začala čítať po anglicky. Najprv to bolo strašne vtipné. Kým som preložila jednu stranu zabudla som, čo bolo na tej predchádzajúcej. Bola to hanba. Angličtinu som sa učila od prvého ročníka základnej školy a celú strednú školu a keď som čítala, pripadala som si ako idiot. Dnes som schopná prečítať jednu knihu za jeden deň (ak je to taký napínavý brutus ako Vampýrska akadémia) pričom ešte vediem v celku normálny súkromný a sociálny život.
Preto vám chcem povedať, že ak viete čo i len trochu po anglicky a milujete čítanie tak ako ja, dajte sa do toho. Otvoria sa vám úplne nové dvere a rozšírite si obzory, až sa vám z toho hlava bude krútiť.
Že ako sa prepánajána dostanete k americkým knihám? Ha, toť otázka! Ja poznám niekoľko možností:

1. www.bookdepository.co.uk
- toto je asi to najlepšie, čo vám môžem ponúknuť. Internetový obchod, kde zoženiete takmer každú knihu vydanú v Amerike alebo UK a čo je úplne svetové je, že cena za dovoz až priamo k dverám vášho bytu je 0,00 = ZADARMO = jeeej!
Jediná chybička krásy je, že na knihu si počkáte priemerne 3 týždne....guhmgf

2. Amazon, Barnes and Nobles
a iné fajnové online kníhkupectvá, kde vám vypadnú oči z jamôk keď vám vyúčtujú cenu za dobierku. Ako dlho budete čakať za svojou knihou, to neviem, ja som tento druh sado-maso nakupovania ešte neskúšala

3. Vydumané kníhkupectvá v SR a ČR
niektoré z nich (tie väčšie) mávajú celú sekciu alebo aspoň niekoľko regálov vyhradených pre zahraničné knihy. Pre mňa je to miesto, kde pravidelne chodím meditovať. Najlepšie je, ak je blízko sedačka. To si tam potom sadnete a čumíte na všetky tie knihy a rozmýšľate, čo si kúpite ak znovu naškrabete nejaké tie eurá.

4. Ebooky aka elektronické knihy aka zlatá baňa všetkých oftalmológov
- to je tiež fajn, lebo narozdiel od hmatných kníh, na ktoré sa načakáte, tieto vám pristanú priamo do vášho pc ihneď po zaplatení a stiahnutí príslušného softwaru.Plus je tiež, že ak máte doma elektronickú čítačku (nesmejte sa, Amíci ich nakupujú ako zľavnené banány) môžete ich čítať kedykoľvek a kdekoľvek.Prvou nevýhodou je, že tak v 7 z 10 prípadov keď som si skúšala kúpiť knihu týmto spôsobom mi bolo povedané, že do krajiny, v ktorej sa práve nachádzam danú knihu neposielajú. Ďalší problém je, že po prečítaní niekoľkých kníh si budete musieť zvýšiť svoje dioptrie min. o polku.

4 a pol
Ešte jedna alternatíva týkajúca sa elektronických kníh je sťahovanie zdarma
Niektoré knihy, väčšinou tie, ktorých autori už nežijú sa dajú na internete legálne stiahnuť zadarmo. na to je ako vyšitá stránka www.gutenberg.org
Nebudeme sa tváriť, že neexistuje aj nelegálne sťahovanie. Takmer každá kniha sa v dnešnej dobe dá zohnať na internete. Stiahnuť ju je protizákonné rovnako ako sťahovanie filmov a hudby. Mám na to svoj názor a možno sa k tomu ešte niekedy vrátim, pretože je to veľmi zaujímavá téma. Zatiaľ je na každého vedomí a svedomí, ako sa k svojej knihe dostane. Ako vidíte, možností je pomerne dosť a určite ešte nejaké existujú. Ak o nich viete, môžete mi dať vedieť.

Ďalšie zaujímavé weby v angličtine:

www.amazon.com (výborné recenzie a hodnotenie kníh s ponukou ďalších, ktoré by vás mohli zaujímať)
www.goodreads.com (tu sa stretávajú čitatelia z rôznych kútov zeme aby sa podelili o svoje postrehy a zážitky z čítania, pridávajú sa do skupín, hodnotia knihy, zúčastňujú sa ankiet a pod.)
www.whatshouldireadnext.com (veľmi zaujímavá aplikácia, kde zadáte názov knihy a vyhodí vám množstvo ďalších, ktoré by sa vám na základe vášho vkusu mohli páčiť)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára