sobota 29. decembra 2012

End of Year Books Survey 2012 aneb Rozjímame nad uplynulým rokomTento koncoročný dotazník je z dielne americkej blogerky Jamie a jeho originálnu verziu nájdete priamo na jej blogu The Perpetual Page-Turner. Ja som prebrala slovenskú verziu od našej blogerskej hviezdy Luu z Little Ramblings, kde nájdete kompletný sk dotazník. Ten môj je skrátený len na otázky týkajúce sa kníh, vyradila som časť týkajúcu sa blogovania, pretože mi to už aj bez toho prišlo veľmi dlhé. Ak máte chuť, neváhajte sa zapojiť aj vy (pýtala som sa Luu a že môžeme).

PS: Realizácia tohoto článku by nebola možná bez pomoci najlepšej stránky a knižnej databázy na svete - Goodreads. Budiš mu večná sláva.

NAJLEPŠIE KNIHY ROKU 2012

1. Najlepšia kniha, ktorú ste v roku 2012 čítali

Fantasy: Kristin Cashore - Bitterblue
YA Paranormal: Kresley Cole - Poison Princess
Dystópia: Neal Shusterman - Unwind
Contemporary: Sophie Kinsella - I've Got Your Number
Adult romanca: Judith McNaught - Paradise

2. Kniha, na ktorú ste sa najviac tešili, ale nakoniec sa vám až tak nepáčila

Ak hodnotím pomer tešenia sa a sklamania, tak asi Jessica Park - Flat Out Love. Ale je celá rada ďalších kníh, z ktorých som bola sklamaná ešte viac.

3. Najprekvapivejšia kniha tohto roka (v dobrom slova zmysle)

Alice Clayton - Wallbanger má úplne dementný názov ale dala som sa zlákať na vysoké hodnotenie a odporúčania. Na moje prekvapenie sa z toho vykľula veľmi vkusná a vtipná chick-lit.

4. Kniha, ktorú ste tento rok najviac odporúčali

Haha, toto je kategória ako mne vyšitá :D Nepoznám presný počet mojich odporúčaní takže neviem, ktorá kniha to vyhráva, ale bude to tesný zápas medzi Paullina Simons - Medený jazdec a Karen M. Moning - Darkfever (neboli Temná horečka)

5. Najlepšia séria, ktorú ste tento rok objavili

Omg nevieeem. Nejak som sa tento rok veľmi nepúšťala do sérií, skôr som vždy dala maximálne prvý diel, ale keď už musím povedať, tak asi Rachel Hawkins - Hex Hall 

6. Noví obľúbení autori, ktorých ste tento rok objavili

Prvé miesto jednoznačne Judith McNaught, ktorej romance som vždy považovala za sladké klišé, až kým som si jednu z nich neprečítala. Inak of course Rachel Hawkins, Susan Elizabeth Philips, Jennifer Estep, Krystyna Kuhn a Neal Shusterman.

7. Najlepšia kniha zo žánra, ktorý zvyčajne nečítate alebo ste sa s ním ešte nestretli

Nakoľko mám aj v rámci mojich "klasických" žánrov asi milión neprečítaných kníh, nechce sa mi veľmi experimentovať ešte aj pomimo. Takže toto je asi mierne podvádzanie, lebo sa nejedná o žáner, ale strašne sa snažím vyhýbať knihám so smutnou tématikou plných citového vydierania, takže John Green - The Fault In Our Stars boli dosť veľké vybočenie od toho, čo mám obvykle rada. Ale bolo to krásne.

8. Najstrhujúcejšia kniha, ktorá sa proste nedala odložiť

Ako inak, prvenstvo patrí najlepšej zombie sérii všetkých čias, konkrétne jej poslednému a záverečnému dielu, ktorý som dočítala len nedávno: Carrie Ryan - Temné diery

9. Kniha, ktorú ste čítali tento rok, a ktorú si najpravdepodobnejšie znovu prečítate ten ďalší

Re-reading určite dostane S.C.Stephens - Thoughtless. Túto knihu som počas prvého čítania neznášala, ale po prečítaní druhého dielu, kde hlavná hrdinka pokorne zjedla všetko, čo si v jednotke navarila, som pre sériu nadobudla nový rešpekt.

10. Obľúbená obálka knihy, ktorú ste čítali tento rok

Helloo sexy Jace!
11. Postava, ktorá sa vám najviac vryla do pamäti

Už si nespomínam. Haha, nene. Moja naj naj naj postava nielen tohto roku je jednoznačne Tatiana Metanova z Medeného jazdca a práve som zistila, že to môžem použiť, lebo posledný diel, The Summer Garden som dočítala prvý januárový týždeň. Chvalabohu, lebo neviem, koho iného by som vymýšľala. 

12. Najkrajšie napísaná kniha, ktorú ste tento rok čítali

Teraz mám nutkanie všade písať The Summer Garden, ale za zmienku určite stojí aj fenomenálne The Raven Boys od Maggie Stiefvater.

13. Kniha, ktorá na vás mala najväčší dosah

Ak tým myslia knihu, pri ktorej som sa skoro zadusila vlastnými sopľami, tak John Green - The Fault in Our Stars. Ale tak všeobecne asi Neal Shusterman - Unwind. Bože, normálne som zo seba zošokovaná, že som aj také "hlboké" knihy tento rok čítala.

14. Kniha, pri ktorej neveríte, že ste s čítaním čakali až do tohto roka

Najdlhšiu čakaciu dobu prekonala Bitterblue od Kristine Cashore, ale to nebolo vôbec dobrovoľné. Inak dlho som sa odhodlávala k Rachel Hawkins - Hex Hall a Tera Lynn Childs - Forgive My Fins a obidve knihy boli nakoniec super.


15. Obľúbená pasáž/citát z knihy, ktorú ste tento rok čítali.

Dobre, dohodnime sa, že nebude citovať celú The Summer Garden. Na Silvestra pre vás ale pripravujem vtipné výroky z kníh, ktoré som čítala v roku 2012, takže vytrimce.

16. Najkratšia a najdlhšia kniha, ktorú ste tento rok čítali

Prosím, nehnevajte sa na mňa, ale stráášne sa mi to nechce zisťovať :D

17. Kniha so scénou, ktorá vás úplne dostala a pri ktorej ste umierali túžbou sa o nej s niekým porozprávať. (WTF moment, veľké odhalenie, vášnivý bozk etc - pozor na spoilery!)

Toto, že tento rok som čítala málo takých kníh, ktoré by ma zodvihli zo stoličky. U The Summer Garden som počas jednej scény skoro hodila Kindle o zem a zošokovaná som ostala aj z konca knihy Pandemonium od Lauren Oliver (Delírium #2). Melina Marchetta - Jellicoe Road malo strašne veľa nečakaných odhalení a jedna konkrétna scéna z Unwind je totálny masaker. Och a ešte keď ste nečítali Rezistenciu od Veronici Roth, tak budete na konci tiež pravdepodobne veľmi prekvapení.

18. Obľúbený vzťah z knihy, ktorú ste tento rok čítali

Matt a Meredith z Paradise od Judith McNaught si odžili svoje a ako by povedala Dara Rolins, hrozne ma bavili. A ak máte radi naťahovačky medzi dvoma hlavnými postavami, nenechajte si ujsť Lorda Maccona a Alexiu Tarabotti z knihy Soulless od Gail Carriger.

19. Obľúbená kniha kniha, ktorú ste tento rok čítali od autora, ktorého knihy ste už čítali v minulosti.

Ako prvé mi napadá Poison Princess od Kresley Cole, ale takých kníh by sa určite našlo viac. Väčšinou ma moji obľúbení autori nezvyknú sklamať...

20. Najlepšia kniha, ktorú ste čítali LEN kvôli tomu, že vám ju niekto odporučil. 

Unwind od Neala Shustermana by som si nebyť drahého Erika nikdy neprečítala, za čo mu budem vďačná do konca svojho života. Triss ma zasa dokopala k On The Jellicoe Road. Thank you, my dear.

VÝHĽAD VPRED

1. Kniha, ku ktorej ste sa tento rok nedostali, no v roku 2013 bude prvá na zozname. 

Iced od K.M.Moning. Sľubujem, Triss a Saška.

2. Budúcoročná kniha, ktorú najviac očakávate.

Na Lover at Last od J.R.Ward mám nastavené aj odpočítavanie na mobile. Ale teším sa asi na milión kníh.

3. Jeden cieľ, ktorý by ste v čítaní/blogovaní radi dosiahli v roku 2013

Moje jediné predsavzatie je napísať čo najviac recenzií aj na anglické knihy, ktoré čítam len tak pre radosť a nie na zrecenzovanie (nieže by som tie na zrecenzovanie nečítala pre radosť :D). Ale radšej ani nechcite vedieť, ako je to so mnou a mojimi predsavzatiami...


Tak teda hor sa do ďalšieho roku!

10 komentárov:

 1. Juditenka moja zlatá tomu ver že ICED tento rok prečítaš... o to sa postaráme:D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. 13. Kniha, ktorá na vás mala najväčší dosah

  Ak tým myslia knihu, pri ktorej som sa skoro zadusila vlastnými sopľami, tak John Green - The Fault in Our Stars. -> Umieram smiechom :D :D Ale ešte že si sa nám nezadusila, čo by sme bez teba robili, prepána?! :-O ;D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pekný článok. Držím palce pri predsavzatiach v ďalšom roku. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Od Judit McNaught jsem četla jednu skvělou povídku, ale její jiné knihy mi vždycky přišly tak hrozně tlusté... Že bych to ještě zkusila? Jakou bys doporučila? :)
  Ke kategorii 4. ... Díky za doporučení obou :)
  Nevím, jak je to na Slovensku, ale dneska jsem se po dlouhé době koukla do kalendáře a u nás má svátek Judita, takže všechno nejlepší k českému svátku :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ja by som doporučila začať práve s Paradise, to je prvý diel takej voľnej série, kde sú stále iné dve hlavné postavy. Čítala som prvý aj druhý diel, obidve sú super a čítajú sa rýchlo na to, že sú také bichle :D
   A na Slovensku mám sviatok 19.12 ale ďakujem :D

   Odstrániť
  2. Tak to mám jenom 10 dní spoždění :D
   A Paradise přidávám do to-read...

   Odstrániť
 5. Hex Hall je skvelé! ja som veľmi rada, že som sériu objavila! včera som dočítala záverečný diel 8_)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Tyhle věci jsou výborné, mimochodem děkuji za zmínění Wallbager, hned jsem si to musela najít a teď tu zmírám smíchy :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ten, kto dnes číta toto svedectvo, by mal osláviť so mnou a mojou rodinou, pretože to všetko začalo ako vtip pre niektorých ľudí a iní hovorili, že to nie je možné. Volám sa Juraj Kamensky a som z Bratislavy, ale s manželkou sa sťahujem do Chicaga. Som šťastne ženatý s dvoma deťmi a krásnou ženou. Niečo hrozné sa stalo mojej rodine, stratil som prácu a moja žena opustila dom, pretože som sa nemohla starať o seba a o potreby rodiny. a jej deti v tomto konkrétnom okamihu. Podarilo sa mi deväť rokov, žiadna žena, ktorá by ma podporovala, aby som sa o deti starala. Snažím sa poslať testovaciu správu mojej žene, ale ona blokovať ma z rozprávania s ňou sa snažím hovoriť so svojím priateľom a jej rodinnými príslušníkmi, ale stále viem, že by mi mohol pomôcť a ja som bol podanie žiadosti neskôr toľko spoločnosti, ale stále to urobili Nevolajte ma, kým neprišiel verný deň, že nikdy nezabudnem v mojom živote. Keď som sa stretol so starým priateľom môjho, ktorému som vysvetlil všetky moje ťažkosti a povedal mi o skvelom mužovi, ktorý mu pomohol získať dobrú prácu v Coca cola spoločnosť a on mi povedal, že jeho kúzlo koliesko, ale ja som človek, ktorý nikdy neverí v kolieskach kúzla, ale ja som sa rozhodol dať mu vyskúšať a jeho meno je Drosagiede on ma poučil a ukázal mi, čo mám robiť v týchto troch dňoch obed spell.I sledovať všetky pokyny a robiť to, čo ma požiadal, aby som sa dobre. uistil sa, že všetko šlo dobre a moja žena ma opäť uvidí po skvelej práci Drosagiede. Moja žena mi zavolala s nevedomým číslom a ospravedlnila sa mi a povedala mi, že mi naozaj chýba a naše deti a moja žena sa vracajú domov.a po dvoch dňoch Spoločnosť, ktorej som poslala svoj uznávací list, teraz som manažérom spoločnosť Paragon tu v USA. Odporúčam vám, ak máte nejaké problémy, pošlite správu na tento e-mail: {doctorosagiede75@gmail.com} alebo čo mu dáte na +2349014523836 a dostanete najlepší výsledok. Vezmite veci za samozrejmosť a bude vám odobraté. Prajem Vám to najlepšie.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Žijem v Spojených štátoch. Pred dvoma rokmi som sa oženil s dámou menom Melena, mali sme spolu dve deti, boli sme veľmi šťastní, že sme manželia, takže keď cestujem na služobnú cestu do Brazílie, strávil som v Brazílii 1 rok. môj druh podnikania, ja a moja žena sme sa neustále rozprávali po telefóne, rozprávali sme sa na internete, nikdy som nevedel, že ma moja žena začala podvádzať tým, že som chodil so svojím priateľom zo starej školy menom Mark, nikdy som nevedel, že niečo ide zle, kým som sa nevrátil z mojej cesty, potom sme s manželkou začali mať problémy, chodí von a vracia sa neskoro v noci, zmenila sa zvláštnym spôsobom, ktorý som nevydržal, snažil som sa urobiť všetko pre to, aby som ju potešil, ale to zhoršilo sa, tak jedného dňa odišla z domu a už sa nevrátila, pokúsila som sa ju osloviť, ale nijako som sa k nej nedostala, nikdy som nevedela, že cestovala so svojím novým milencom, ktorým bol Mark, veľmi som ju chcela kvôli deťom, ktoré ona odišiel pre mňa a pretože som ju tiež tak veľmi miloval, kvôli zlomeniu srdca, do ktorého ma dala, som vošiel hľadanie skutočného čarodejníckeho kúzla Bol som dvakrát podvedený kúzelníckym čarodejníkom, ale nikdy som pri hľadaní neochabol, pretože chcem šťastný život so svojou ženou, takže jedného rána som videl svedectvo o čarodejníckom kúzle Dr. Adeleke, takže som ho kontaktoval cez whatsapp : (+27740386124) a na e-mail: (abba5019@gmail.com) na moje najväčšie prekvapenie urobil pre mňa život opäť mužným, moja žena sa vrátila ku mne, vzal som ju späť a ja som teraz s manželkou vyrovnaný kúzelníkom

  OdpovedaťOdstrániť