streda 23. októbra 2013

Dlhokánske vyhodnotenie augustového dotazníku (ale dúfam, že bude stáť za to :))

Načakali ste sa dlho, ja viem, ale nezabudla som: Je tu vyhodnotenie dotazníka, ktorý ste vypĺňali počas súťaženia v narodeninovej súťaži MAWOB-u. Pri niektorých otázkach som kvôli zložitému vyhodnocovaniu nerobila presnú štatistiku, ale skúsim to nejako okecať, aby ste z toho mali niečo aj vy aj ja :) Takže poďme pekne otázku po otázke:

Dohromady sa mi podarilo zozbierať úžasných 186 vyplnených dotazníkov, čo je viac, než sa mala ktorákoľvek moja spolužiačka vyzbieraných vrámci diplomky :D

1. Zloženie podľa veku a pohlavia

Ženy na celej čiare prevalcovali mužov, čo sa aj dalo čakať: Dotazník vyplnilo 180 žien a 6 chlapov :)
Vyzerá to tak, že najviac čitateľov blogu patrí do kategórie 15-18 rokov (84), druhá najpočetnejšia skupina bola 19-25 rokov (62). Do mojej vekovej kategórie čuduj sa svete (alebo ani nie? :D) patrí iba 12 čitateľov, nie je to ani len tretia najväčšia skupina, pretože ju ešte predbehlo 19 ľudí z kategórie do 15 rokov :) Viac než 30 rokov malo 9 respondentov.


2. Národnosť

Utvrdila som sa v tom, že podstatne väčšia časť čitateľov môjho blogu je Slovákov (145 SK, 37 CZ a 3 maďarskej národnosti). Čo som tak prebehla, veľká väčšina Čechov patrí medzi blogerov, takže toto je vlastne zároveň aj moje odôvodnenie toho, prečo sa na blogu veľmi nevenujem českým knihám a knižným informáciám. Písaním o novinkách na českom knižnom trhu by som v podstate dávala veľké fuck off všetkým šikovným českým blogerom, ktorí spolupracujú s množstvom vydavateľstiev a majú preto lepšie, aktuálnejšie a zaručenejšie informácie. Radšej sa preto sústreďujem na slovenskú knižnú scénu ;)


3. Blogovanie

Otázku o blogovaní som položila preto, pretože blogerov a neblogerov považujem za trochu odlišné cieľové skupiny - blogeri nechodia na iné stránky len kvôli informáciám, ale aj za inšpiráciou, trochu prejaviť podporu svojim spolublogerom, možno trochu zo zvedavosti a s cieľom omrknúť "konkurenciu" :) Blogeri (ale samozrejme nie výlučne len oni!) vytvárajú všade takú pohodovú, až rodinnú atmosféru, že človek sa tým niekedy nechá strhnúť a začne byť na blogu príliš osobný, začne riešiť rôzne blogerské aféry, ktorým bežní čitatelia nerozumejú, a tak všeobecne pozabudne na to, že jeho kolegovia a časť verných čitateľov síce tvoria gro psychickej podpory, no zároveň tvoria len zlomok všetkých návštev.
V dotazníku 100 z vás uviedlo, že nikdy žiaden blog nemalo. Zo zvyšných 86 respondentov má "len" 51 knižný blog, čo je menej než tretina z celku. Zvyšok má iné blogy, ako knižné, alebo kedysi blogovalo, ale už prestalo a pod. Týmto si tak nejak stále pripomínam, že blogujem pre každého, aj pre tých, ktorí o sebe nedali ešte nikdy vedieť ani prostredníctvom komentárov, ani mailov....:)


4. Návštevnosť

Podľa všetkého viac ako štvrtina z vás navštevuje MAWOB 1 a viackrát denne. Čo ma strašne prekvapilo a zároveň potešilo :) O to viac ma mrzí, že v porovnaní s mojimi začiatkami prispievam na blog stále menej a menej. Dôvodov je viac, výhovorka ani jedna. Vždy som si ale myslela, že to nikto nebude riešiť, blogov je predsa veľa a vždy je čo čítať. Je arogantné myslieť si, že všetci čítajú len a len môj blog a doma sedia a plačú, keď na neho nič nepribudne. Vždy, keď niekoho vidím oduševnene sa ospravedlňovať za to, že na blog už dlhšie nič nepridal, tak mám chuť napísať, aby to nebral tak tragicky, aby si písanie užíval a necítil sa byť do toho tlačený, keď nemá chuť alebo čas. Že dôležitejší je ten skutočný život, nie virtuálny. Že vás nikto nebude považovať za lenivých alebo neschopných, že to každý určite chápe a zatiaľ, čo sa všetci tešia na váš ďalší článok, zároveň čítajú a objavujú nové blogy, lebo tak to predsa má byť :) No...z praxe som sa už stihla nepekne presvedčiť o tom, že nie každý ma na to rovnaký názor, ale tak čo už :D Aj tak by ste sa mali vždy riadiť podľa seba a nepozerať na mienku ostatných :)

S týmto rovno súvisia aj odpovede na otázku: Vadí vám, ak blog neaktualizujem denne?

136 ľuďom v čase vypĺňania dotazníku vyhovovala frekvencia aktualizácii, ktorá bola v lete cca 1-2 články týždenne. 29 ľuďom je to jedno a len 21 ľudí je nervóznych, keď na môj blog dlho nič nepribudne :) A zatiaľ čo si nesmierne vážim (nielen) tých 21 ľudí, ktorí predpokladám majú radi moje články a nevedia sa dočkať ďalších, sami vidíte, že v reálnom živote čitatelia vášho blogu väčšinou nesedia za počítačom a neklikajú na vašej stránke zúfalo klávesu F5 každých 10 sekúnd. Takže klídek :)


5. MAWOB na internete

Ak sa snažíte presadiť s vašim blogom v blogosfére a chceli by ste, aby sa o ňom dozvedelo čo najviac ľudí tak vedzte, že takmer tretina mojich čitateľov sa o MAWOB-e dozvedela prostredníctvom odkazu na inom blogu. Takže snažte sa dostať na bočné lišty iných blogov, ale zároveň dajte pozor, aby ste neboli príliš dotieraví :) Mne Luu v dotazníku akurát pripomenula, ako som jej pred 3 rokmi suverénne hodila odkaz na môj blog do jej Odkazovača, že akože "Tu som, tu máš link na môj úžasný blog a očakávam, že ma budeš pravidelne čítať." Ach, tá moja raná doba spamovacia :D
Každopádne...chodia mi od vás pomerne dosť často žiadosti s tým, aby som váš nový blog zdieľala u seba na Facebooku. Rada by som vám pomohla, viem, že je veľmi ťažké rozbiehať blog a vybudovať si základňu stálych čitateľov - momentálne s tým sama bojujem, keďže som si pred pár týždňami založila nový blog o výžive a zdravom životnom štýle (všímate tú reklamu? :D). Keby som však vyhovela čoilen niekoľkým žiadostiam, chytili by sa toho ďalší a ďalší a ja by som nemala to srdce niekomu vyhovieť a niekoho odmietnuť a v podstate by to časom moji nasledovatelia mohli brať ako spamovanie ich nástenky odkazmi na iné blogy. Takže prosím, neberte moje odmietnutie v zlom. Rada si však vaše nové blogy (aspoň trošičku rozbehnuté s niekoľkými relevantnými článkami) hodím do zoznamu na bočnej lište MAWOB-u, takže mi keď tak napíšte správu a ja si vás pridám, ok? :) V zozname sa mi zobrazuje len 10 posledne aktualizovaných blogov, takže ak sa tam nevidíte a povedala som vám, že si vás pridám, tak to môže byť kvôli tomu.

O aktualizáciách na mojom blogu sa drvivá väčšina z vás dozvedá cez stránku na Facebooku, takže určite nie je zlá vec jednu si zriadiť, ak ju ešte nemáte. Celkom obľúbený u čitateľov je aj Google Friend Connect (GFC), čo ma celkom prekvapilo, lebo som mala pocit, že táto služba už zakapáva (nevyhrážali sa náhodou pred nejakým rokom, že ju zrušia???). Každopádne, asi to ešte nie je úplne mŕtve, pretože tento týždeň dosiahol MAWOB 400 GFC nasledovateľov, čo je úplne super! :)

Čo sa týka aktualizácie Facebooku, 95 ľuďom vyhovuje, ako často zverejňujem nové statusy, fotky, či zdieľam rôzne články. 76 ľudí by dokonca ešte chcelo pridať :D 2 ľudia ma tuto cestou poprosili, aby som sa trochu miernila a nezasierala im celú nástenku (popravde, čakala som, že vás bude viac :D).


6. Súťaženie

76 ľudí sa súťaží na mojom blogu zúčastňuje vždy, 95 podľa toho, či má chuť, ale nezávisle na tom, či je cena anglická kniha, alebo slovenská. V podstate len 5 ľudí uviedlo, že im záleží na jazyku knihy, z čoho 4 súťažia iba o slovenské knihy a 1 iba o anglické :)
Ak sa rozhodnete súťaže nezúčastniť, najčastejšie je to preto, lebo sa vám nechce :) Bola som prekvapená, že len málokoho odrádza veľa podmienok, aj keď musíte uznať, že v mojich súťažiach zas až toľko podmienok nebýva, v porovnaní s inými súťažami (najmä tými zahraničnými) :) 6 z vás uviedlo, že sa bojí poskytovať osobné údaje, čo je úplne pochopiteľné, aj keď ja tie vaše nevyužívam na nič iné, než na záležitosti súvisiace s vašou výhrou a po ukončení súťaže všetko vymazujem.


7. Obsah blogu

Ešte viac, než súťaže, vás na mojom blogu zaujímajú články o pripravovaných slovenských a zahraničných vydaniach, takže sa pokúsim písať ich častejšie :) Recenzie majú u vás čuduj sa svete tiež veľký úspech, v dotazníku ich označilo až 148 z vás! Suverénne najmenej sa vo vašich odpovediach vyskytovali meme, ktoré označilo len 22 ľudí. Obľúbená je aj stránka Kedy to vychádza, čo mi pripomenulo, že ju nutne potrebujem aktualizovať :)

Na otázku, či vám niekedy moja recenzia alebo článok pomohli rozhodnúť sa o kúpe knihy, vás 142 odpovedalo "áno, už niekoľkokrát", z čoho som priam nadšená :) 32 ľudí už tiež dalo na moju radu, ale len málokrát. 9 ľudí odpovedalo "skôr nie" a 3 "nikdy", čo som teda ostala riadne zaskočená, že v podstate len 12 ľudí sa mojim odporúčaním nenechalo inšpirovať. To sa mi nejako nechce veriť :D

Medzi zmeny, ktoré by ste v mojich recenziách uvítali, patrilo najčastejšie znovuzavedenie hviezdičkovania, na čo som hneď reagovala a myslím, že v posledných 2 recenziách už tento systém znovu nájdete :) Viac ľudí navrhovalo trochu dlhšie recenzie, než kratšie - to akože neviem úplne, ako si mám vysvetliť, vám sa to fakt chce všetko čítať? :D Niekto sa ma v dotazníku pýtal, že kto už chce v recenzii spoilery - tak akože....11 ľuďom, by sa to očividne páčilo :D Plus ma prekvapilo, že veľa z vás by si prialo mať v recenzii opis deja, čo teda nie je veľmi môj štýl písania, ale beriem to do úvahy, budem na to pamätať a možno to skúsim časom nejako do recenzií zakomponovať. Aspoň teda aby tam bol čiastočne trošku opísaný dej....hmmm...musím ešte porozmýšľať :) Veľmi sa mi páčil jeden podnet, aby som do recenzií pridala niečo v štýle "ak sa vám páčilo toto, bude sa vám páčiť..." --> čo je podľa mňa super nápad a neviem, či to hneď pri najbližšej príležitosti nespojazdním :)


8. Komentovanie

Odpovede na otázku Čo býva najčastejší dôvod toho, že sa rozhodnete nekomentovať nejaký článok? ma veľmi zaujímali, nakoľko počet komentárov je pre mňa jeden z najdôležitejších ukazovateľov kvality blogovania. Zásadne o komentáre nežobrem, ale vnímam ich počet pod jednotlivými článkami a beriem ich tak trochu ako hodnotenie môjho výkonu.
Podľa výsledkov v dotazníku pre 95 z vás je hlavným dôvodom nekomentovania práve to, že vo vás článok nevzbudil potrebu komentovať, pretože vás ktovieako nezaujal. 39 ľudí by aj niečo napísalo, ale nechce sa im :) 19 ľudí sa hanbí. 1 z vás nekomentuje preto, lebo ho od toho odrádza moja povýšenosť a neprijímanie iných názorov. Paradoxne tento názor prijímam a uznávam, že častokrát si dosť razantne stojím za svojím. Nenapadlo ma, že to môže pôsobiť povýšenecky, ale zas 10 ľudí môže 10 rovnakých vecí vnímať úplne inak, takže ospravedlňujem sa, ak naozaj budím taký dojem a keď sa kvôli tomu necítite dostatočne pohodlne, aby ste mohli okomentovať nejaký článok. Budem sa pre vás snažiť byť lepším človekom :D

Na záver by som ešte chcela reagovať na niektoré vaše poznámky a pripomienky, ktoré ste do dotazníku vpísali:

"Mám pocit, že propaguješ knihy od Slovartu, lebo tam máš svojich ľudí a je to trochu neobjektívne."

Ja mám skôr pocit, že teraz s výnimkou recenzií "nepropagujem" absolútne žiadne slovenské knihy, čo ma veľmi mrzí. Je to hlavne tým, že počas prípravy na štátnice som stratila prehľad o pripravovaných vydaniach a odvtedy som na to nejako nenabehla. Čo sa týka Slovartu...Erik, cez ktorého s vydavateľstvom Slovart komunikujem, sa za tú dobu stal spolu s niektorými blogerkami jedným z mojich najlepších priateľov. Spolupráce s rôznymi vydavateľstvami majú rôzny charakter. Niektoré vydavateľstvá nám hromadne preposielajú katalógy, z ktorých si vyberieme, niekde spolu vždy prehodíme pár slov, odpovedajú nám na všelijaké otázky no a potom tu je Erik, s ktorým prežívam každé jedno editovanie, každé čítanie, každé vymýšľanie sloganov a každú frustráciu, keď sa mu niečo nedarí. Vo chvíli, kedy v Slovarte vychádza nová kniha, už do nej v podstate mám aj ja tak citovo zainvestované, že ju o dušu nepropagujem kvôli Erikovi a kvôli tomu, že je to môj kamarát, ale kvôli sebe, pretože mi cez neho prirástla k srdcu. Verte mi, nikdy by som vám popod nos nasilu nepchala niečo zlé len kvôli nejakému pocitu lojality (preto vám napríklad ani neodporúčam Osud od Noelovej :D). Len...keď je Erik z niečoho nadšený, tak to prenesie na mňa a ja to potom prenesiem na vás :) Ak vám to ale veľmi prekáža, tak si budem dávať väčší pozor :)

"Bolo by super, keby si blog aktualizovala častejšie. Akosi skoro všetky blogy pomaly ale isto upadajú a pritom boli v minulosti TAK úspešné!"

Niekedy by človek aj chcel, ale pripletie sa mu do cesty život :) Pretože niekedy v tom virtuálnom svete zabúdame na to, že po vypnutí počítača alebo notebooku na blogera čaká SVET, ktorý je plný nevyspytateľných situácií a zmien. Niekedy sa vám proste prehádžu priority, inokedy stačí, že dospejete, zmení sa vám vkus, zmení sa vám pohľad na život, či zistíte, že nemôžete mať skvelých kamarátov (fyzicky prítomných vo vašom živote, ktorých treba každý piatok večer venčiť), peknú vyšportovanú postavu, dobré vzťahy v rodine a zároveň vysedávať 8 hodín denne na blogeri a zverejniť počas toho 3 kvalitné články, z ktorých budú všetci vaši čitatelia namäkko. 
Na druhej strane však naozaj nechcem zanevrieť na tento blog. Nechcem, aby som ostala len nejakou spomienkou na "prvé knižné blogy", ktoré už dávno zapadli prachom. Neviem si predstaviť, že by som odrazu nemala knižný blog a nemohla písať o knihách. A verte mi, aj mne chýbajú rôzne vtipné články a zaujímavé akcie, ktoré ma nesmierne bavilo vymýšľať a spisovať. Budem sa snažiť nesklamať vás :)


Na záver sa vám ešte chcem z celého srdca poďakovať za všetky komentáre, pripomienky či milé slová, ktoré ste mi do dotazníku kade-tade povkladali. Na mnohých som sa neuveriteľne zabavila, mnohé ma zasa inšpirovali, no hlavne som opäť dostala obrovskú chuť do blogovania, pretože som si vďaka vám uvedomila, že to nerobím zbytočne, že moje články čítate radi, že vám tu a tam pomáham nájsť nejakú super knihu alebo rozhodnúť sa, čo si kúpiť za svojich posledných 10 eur v peňaženke :) Ten pocit je na nezaplatenie, verte mi. 

ĎAKUJEM.

10 komentárov:

 1. Nech ti to aj naďalej pekne píše :)) Rád si vždy prečítam články na blogu, novinky na FB a kade kde inde a, pravdupovediac, aj vďaka tebe sa dozvedám o viacerých infoškách zo sveta kníh/filmu. :)
  Btw, gratulujem k 400 followerom. Akoby to bolo včera, keď som ti gratuloval ku 300tovke :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Žiadne prekrúcanie mojich slov! Ja som bola rada :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Super článok :D Vyčaril mi na tvári úsmev ako zvyčajne~~ <3

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Super článok! .D Ako vždy mi vyčaril úsmev na tvári~~ <3

  OdpovedaťOdstrániť
 5. mne to neprislo az take dlhe :D ked je clanok zaujimavy ( a clovek by mal miesto toho pracovat ale nechce sa mu) tak mu malokedy pride dlhy. Ja som skor na konci zostala prekvapena, ze to je vsetko!
  186 je velmi slusna statisticka vzorka :) gratulujem ku vsetkym vysokym cislam, lebo si ich ozaj zasluzis :) ale vsak to vies. Po kazdom clanku ti to opakujem, ze bol zase raz super... az mi to pride trapne a otrepane.
  tak ci tak, len tak dalej! dufam ze ta chut blogovat neprejde a ze nikdy nebudes mat tak malo casu ze by si nemohla dalej blogovat

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ty si bola 2. knižný blog, ktorý som na blogeri našla, inšpirovala si ma a odvtedy sledujem každý tvoj článok. Veľmi pekne dokážeš opisovať ako knihy, tak aj svoje myšlienky a články na tému strašne zbožňujem, bola by som rada za viac tvojich názorov, pretože nech je to hocako dlhé, vždy ma zaujmeš a ja si to rada celé prečítam 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Len pekne propaguj Slovart, ten má najlepšie knihy ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. To že nechceš ab tvoj blog patri iba do kategórie jeden z prvých a zapadol prachom si krásne vysthla. Aj ja som ho začala čítať ako jeden z prvých a neprestala :-) A tiež nechcem aby zanikol. A čo sa týka aktualizácií, tak ja ti nič nezazlievam. Lebo blogovanie nie je všetko a nie vždy je na také veci čas :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Tvoj blog podľa mňa nikdy nezapadne prachom, na to je príliš dobrý a aj keby si s ním sekla (čo ti asi nik nedovolí nikdy spraviť) chodili by sem ľudia. Tvoj blog bol prvý knižný čo som objavila, druhý bol Domčov a naozaj ma to chytilo.
  A mimochodom strašne krásne si opísala, ako s Erikom prežívaš všetky tie editorské záležitosti :D.
  Síce nepíšeš xy článok, ale každý má svoju kvalitu a je to super, ja si to veľmi vážim tak prosím, aj keď ti nevyjde veľa času možno keď napíšeš niečo krátke je to super.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. 스포츠토토티비
  스포츠토토
  해외스포츠중계

  Your article has proven very informative and very useful to me. It was very obvious that you are much knowledgeable in this area.

  OdpovedaťOdstrániť