piatok 20. februára 2015

RECENZIA: Jasinda Wilderová - Alfa


Pôvodný názov:Alpha
Autor: Jasinda Wilderová
Vydavateľstvo: Ikar, 2015
Hodnotenie na Goodreads: 3,76
Keď sa to stalo prvý raz, pripadalo mi to ako zázrak. Účty sa mi kopili a dosahovali takú výšku, akú by sa mi nikdy nepodarilo splatiť. Za mamu v sanatóriu, bratovo školné, moje školné, nájomné, elektrina. Všetko ležalo na mojich pleciach. A okrem toho som práve prišla o prácu. Nemala som nádej, na účte mi nezostali žiadne peniaze, nebola šanca, že by som si našla ďalšiu prácu. A potom odrazu, keď som stratila už aj poslednú nádej, našla som v schránke obálku. Bez spiatočnej adresy. Vpredu bolo napísané moje meno a vnútri bol šek na desaťtisíc dolárov. Stačili by na zaplatenie všetkých mojich účtov a niečo by mi ešte aj zostalo, kým si nájdem prácu. Mohla by som sa sústrediť len na školu. 
Keby ste dostali taký záhadný šek, ktorý by postačil na všetky vaše výdavky, nedali by ste si ho vyplatiť? 
Ja som to urobila. 
Po roku mi ktosi zaklopal na dvere. Pred domom stála dlhá čierna limuzína, pri dverách šofér a povedal len toľko: „Nadišiel čas splatiť dlh.“ 
Nastúpili by ste? 
Ja som nastúpila. 
Ukázalo sa, že niekomu dlhujem stodvadsaťtisíc dolárov.


Ja viem, tiež si vravím, že mi už treba začať čítať nejakú polnohodnotnú umeleckú literatúru a nie stále len tú erotiku a romantiku, ale proste stále neviem nájsť tú správnu motiváciu :D Takže som zasa raz skončila u "Ak sa vám páčilo Päťdesiat odtieňov sivej, toto budete MILOVAŤ" a nehanbím sa za to. Možno trošku...

Podstatné je, že ak sa vám páčilo Päťdesiat odtieňov sivej, tak toto fakt budete milovať. Alebo aspoň mať radi. Ikar normálne skúpil celú Jasindu Wilderovú dobré že nie ešte aj s jej slohom z 5. ročníka, ale myslím si, že urobil fakt dobre. V čom táto autorka skutočne vyniká sú jej New Adult knihy (Strácam sa v tebe vychádza na SK už v máji), ale nemôžem povedať, že by jej erotika vôbec nešla. Jej obrovskou prednosťou je, že dokáže napísať bohovské sexy scény a nielen to, ale ešte ich aj dokáže použiť na tom správno mieste a v správnom množstve (aspoň teda v správnom množstve pre MŇA! :D). Už toto človeku tak z jednej tretiny stačí na to, aby dokázal vyhlásiť, že kniha bude lepšia než iba nejaký žánrový priemer.

K hlavnej hrdinke si síce budete pestovať náklonnosť o čosi dlhšie než vplyvný milionár Roth, ale ja osobne som si k nej nakoniec našla cestu, dokonca som ju ani nejako veľmi nechcela prizabiť. Mám rada trochu skúsenejšie hrdinky ošľahané životom a v tom sa Kyrie chvalabohu viac podobala na Evu zo série Obnažená, než na nevinnú Anastasiu Steelovú. 10 bodov pre Wilderovú!

Dejovo je kniha tak nejako v strede. Game of Thrones to teda nie je, ale mala celkom zaujímavú zápletku, pri čítaní som sa nenudila. Už ten začiatok je celkom dobre vymyslený, aj keď teda nieže by som sa neťukala po čele, že kto v dnešnej dobe vezme od cudzieho človeka také prachy a nečaká, že z toho ešte bude mať poriadny prúser. Haló, o mafii ešte drahá Kyrie asi v živote nepočula, čo? Proste veľakrát je to dosť nereálne až pritiahnuté za vlasy (najmä zo začiatku), no na druhej strane sa autorke v mnohých prípadoch podarilo obhájiť aj tie extrémnejšie činy, čo hodnotím ako úctyhodný výsledok.

Kniha postupne graduje, medzi sex sa zamieša láska až vám v určitú chvíľu pripadá, že je to celé až príliš ideálne, aby to tak vydržalo. Jasné, že to nevydrží. Ale to je na tom super, pretože som sa zo začiatku seriózne bála, že zápletka s tajomnými mysterióznymi peniazmi a tajomným mysterióznym mužom bude zároveň aj vrchol celého diela. Takže nemusíte sa báť, stále sa máte na čo tešiť, stále vás ešte čakajú nejaké parádne odhalenia. 

Vravím si, že je vlastne aj dobre, že Alfa vychádza na Slovensku ako prvá kniha od tejto autorky, pretože v USA bola táto kniha doslova šok pre všetkých fanúšikov zvyknutých na jej melodramatické newadultky. A nie vždy príjemný. 
Skôr, než asi aj u nás Wilderová upevní postavenie medzi NA autorkami ako Colleen Hooverová a Jamie McGuireová, prečítajte si najprv jej pikantný, erotický experiment, po ktorom vám bude ešte dlho schádzať červeň z líc :)

 
Alfa je momentálne na stránke bux.sk 4. najpredávanejšia kniha. Kúpiť si ju môžete TU

3 komentáre:

  1. Kniha ma zaujímavú anotáciu ale čaká ma doma Hotel v Paríži takže asi dám najprv tomu prednosť keďže som na Hotel počula negatívne recenzie ale rozhodne si to chcem aj toto prečítať :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Anotka znie dobre, celkom ma to zaujalo 8) Neviem, či by som si ju kúpila teraz, ale možno neskôr, vyzerá fajnovo 8)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Taky čtu samé romanťáky, bohužel ve většině z toho je i ta erotika. :D I když mi to nijak nevadí, pokud to není přehnaný. Taky si říkám, že bych měla začít číst něco plnohodnotnějšího, ale mně se většnou nechce u knih přemýšlet, mám to jako relaxaci a vím, že u něčeho náročnějšího bych si asi zase tolik neodpočinula. :D Takže se za to svým způsobem taky nestydím. Díky za tip, vypadá to dobře. :)

    OdpovedaťOdstrániť