piatok 15. mája 2015

RECENZIA: Rainbow Rowellová - Fanúšička

Názov: Fanúšička
Pôvodný názov: Fangirl
Autor: Rainbow Rowellová
Vydavateľstvo: Ikar, 2015
Hodnotenie na Goodreads: 4.20
Väčšina ľudí rozlišuje knihy na dobré a zlé, ja ich občas ešte rozlišujem na tie, ktoré ma po dočítaní inšpirujú ihneď si sadnúť za notebook a písať recenziu a tie, ktoré so mnou zvlášť nepohnú ani napravo, ani naľavo. Fanúšička patrí medzi tie inšpiratívne. Síce ešte tuto na Slovensku iba vychádza, no v našich užších čitateľských kruhoch je už takmer chronicky známa ako jedna z TOP kníh pre mladých dospelých. Rainbow Rowellová tiež nie je zrovna neznáme meno, predsa len už u nás vyšla jedna jej veľmi úspešná kniha, Eleanor a Park.
Ktorú som ešte nečítala, takže sa ma...ehm...nepýtajte, či je dobrá:D

Aby som sa ale vrátila k Fanúšičke - roky som si ju odkladala ako čerešničku na torte, ktorú si prečítam, keď ju u nás konečne vydajú. A za tie roky som si ju v hlave vyniesla na tisíc piedestálov a odovzdala jej cenu Najlepšia kniha, ktorú som ešte nečítala. Logika nepustí a tak už možno tušíte, že niečo také speje skôr ku veľkej literárnej katastrofe, než k splneniu všetkých mojich tajných knižných túžob. Ale pekne poporiadku.

Viete čo vznikne, ak rozdelíte na polovicu meno Catherine (a veľmi veľmi prižmúrite oči)? Cather a Wren. To sú zhodou okolností mená dvoch hlavných predstaviteliek - dvojičiek. No, vlastne, ani nie tak zhodou okolností, ako celkom zámerne. Ich mama po pôrode nemala chuť/čas/náladu vymýšľať pre svoje dcéry dve mená a tak vymyslela jedno a presekla ho v strede. Potom vzala nohy na plecia a opustila ich životy. Cath a Wren tak vyrastali iba s trochu...svojským otcom ale zato s obrovským množstvom lásky. Sestry mali medzi sebou silné puto, aké prináleží len dvojici, ktorá spolu zdieľala jeden stiesnený priestor 9 mesiacov. Boli takmer nerozlučné a dokonca mali aj rovnakú záľubu - knižnú fantasy sériu Simon Snow. Cath sa dokonca preslávila fan fikciou, v ktorej sa do seba nechala zaľúbiť dvoch hlavných mužských protagonistov, Simona a Baza. Predstavte si preto ten šok, keď Cath zisila, že jej sestru už viac nebaví uzatvárať sa iba vo svete fantázie a chce si nový univerzitný život užívať naplno - a tak trochu bez svojho všadeprítomného dvojčaťa. Cath tak chtiac-nechtiac skončila s novou spolubývajúcou, ktorá ju evidentne neznáša a s profesorkou literatúry, pre ktorú sú fan fikcie skoro ako dielo Satanovo. To sa tá vysoká škola pekne začína...
Faktom je, že mi chvíľu trvalo, kým som vo Fanúšičke našla to čaro, ktoré v nej zjavne nemali problém nájsť iní. Ten hlavný a svojim spôsobom jediný problém, boli časté prerušovania deja úryvkami zo Simona Snowa a Cathinej fan fikcie. 
Ja. To. Proste. Nemám. Rada :D
Niekedy som si myslela, že ma v knihách iritujú iba časté flashbacky (úryvky z minulosti), ale skôr to asi bude hocičo, čo narúša plynulosť deja. Tieto úryvky z fiktívnych kníh síce nie sú príliš dlhé, no vadilo mi na nich aj to, že na seba nijako zvlášť nenadväzovali a nedá sa povedať, že by tvorili akúsi ucelenú dejovú zložku, boli skôr na okrasu (= totálne bezvýznamné a pre mňa minimálne zaujímavé). Čítala som to a nechápala to obrovské nadšenie Simonom Snowom. Takže čo som urobila? Všetky tieto úryvky som začala preskakovať :D Ja viem, neprofesionálne, ale viete, ako mi to pomohlo?

Odrazu som sa KONEČNE mohla začať sústrediť na Cath, na vzájomnú dynamiku s jej sestrou a novou spolubývajúcou Raegan a uvedomila som si, že je tu ešte nejaký Levi, ktorý by si asi zaslúžil moju osobitnú pozornosť (a nemýlila som sa). Cath ma začala šialene baviť. Je to taká čistá tragédka, ktorú asi každá jedna z nás dokáže aspoň sčasti pochopiť. Cath rieši ABSOLÚTNE VŠETKO. Čítať jej myšlienkové pochody je ako čítať môj tajný denník existenčných problémov - "Keď vojdem do jedálne, ako nájdem, kde začína a kde končí rad? Keď vchádzam na prednášku, mám klopať alebo iba tak vtrhnúť dnu? A treba aj pozdraviť, či?" No nemilujte ju.

Leviho som dosť dlho prehliadala (a viním z toho Snowa). On je taký netradične tradičný mužský hrdina - žiaden svalnatý mačo s hranatou sánkou a lícnymi kosťami, s ktorými by si nakrájal chleba na raňajky. Rainbow Rowellová ho do príbehu zapájala pomaly a opatrne, ale o to viac vo mne zarezonoval jeho postupne sa vyvíjajúci vzťah s Cath. Ak sa bojíte insta lásky na YA spôsob, nebojte sa. 

Nápad s hlavnou hrdinkou, ktorá je obrovská nerdka s nulovým sociálnym životom a ktorá prevažnú časť dňa trávi vo svojej hlave, bol vynikajúci a nadmieru dobre spracovaný. Chápem, že sa autorka úryvkami zo Simona Snowa snažila príbeh ešte nejako obohatiť a pozdvihnúť ho na vyššiu úroveň, čo sa jej vo všeobecnosti aj podarilo a medzi čitateľmi to malo obrovský úspech. Mne sa však oveľa viac páčili tie úžasné realistické postavy, vzťahy medzi nimi a hlavne vtipné a duchaplné dialógy, ktoré sú ten pravý klenot Fanúšičky. Kniha dokonca zabŕdla aj do trochu ťažších a zamyslenia hodných tém, akou je napríklad mentálna choroba, či jednoduché a predsa tak zložité dospievanie. Nie je vyslovene tragická a smutná, ale nemôžem povedať, že by som miestami nemala aspoň knedľu v hrdle :)

Toto je kniha, ktorá má 400 strán, no nebudete mať ani najmenší problém čítať ju do rána bieleho. Pre účely tejto recenzie (aby sa nepovedalo), som si dodatočne prečítala aj ďalšie úryvky zo Simona Snowa a z fan fikcie a musím uznať, že takto po sebe sa mi to čítalo oveľa lepšie a dokonca ma to v určitých chvíľach celkom pohltilo :) Vyznačila som si v texte asi tisíc hlášok a zo záveru som bola úplne nadšená, aj keď to nebol taký ten klasický srdiečkovsko-kvietočkovský záver s dlhokánskym epilógom, na aký som zvyknutá z iných kníh. Škoda toho pomalého začiatku, kedy som bojovala s knižnými úryvkami a s trochu pomalším rozjazdom, no celkový dojem z čítania je skutočne výborný :)

Fanúšičke nikto neodoprie, že je jeden z (nie tak úplne) skrytých pokladov súčasnej young adult tvorby. Je to príbeh s mnohými vrstvami, ktoré postupne odkrývate a každá jedna spôsobí, že sa do knihy zamilujete viac a viac. Niekoho chytí úplne od začiatku, iní jej na chuť prídu až časom, no málokto ostáva po prevrátení posledného listu sklamaný. Takže...hor sa do májovej mega novinky! :)


Ak ste sa rozhodli, že idete do toho, môžete si Fanúšičku zakúpiť TU :)3 komentáre:

 1. Každý si tú knihu chváli - a ja si ju už musím konečne prečítať! :)
  Skvelá recenzia, mám chuť si tú knihu hneď teraz prečítať! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Presne včera som dostala 8D a som veeeľmi zvedavá. Dlho som ju prehliadala, nemala čas ani chuť a teraz nejako, keď som knihu už držala v ruke, ma prinútila nad ňou rozmýšľať a chcieť ju prečítať. Takže dúfam, že čoskoro 8)
  Pekná recenzia.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Moje oči sa rozšírili pri vete citujem: "Rainbow Rowellová tiež nie je zrovna neznáme meno, predsa len už u nás vyšla jedna jej veľmi úspešná kniha, Eleanor a Park."
  A potom táto veta, ktorá ma donútila vstať presjť sa po izbe a povedať si, že to je veľký hriech neprečítať takú dobrú knihu od Rowellovej, takže naspäť k vete , citujem: Ktorú som ešte nečítala, takže sa ma...ehm...nepýtajte, či je dobrá:D"


  Zlatíčko tá kniha je najlepšia ! Budem čakať na tvoju recenziu na túto knihu.

  Tak a ja sa vrátim k tvojej recenzii :)))

  OdpovedaťOdstrániť