Zobrazujú sa príspevky s označením Suzanne Collins. Zobraziť všetky príspevky
Zobrazujú sa príspevky s označením Suzanne Collins. Zobraziť všetky príspevky

štvrtok 18. novembra 2010

TOTO SI ZASLÚŽI POZRETIE. SKLÁŇAM SA HLBOKO

Ak ste už čítali Hry o život (minimálne prvý diel) pozrite si toto video. Ja nemám slov.
Ak ste sa k sérii ešte stále nedostali, video pre vás obsahuje spoiler. Odporúčam prečítať knihu a potom, keď už budete vedieť o čo sa jedná, si to bezpodmienečne pustiť. Je to amatérske (?) video zachytávajúce jednu z najsilnejších scén celej série a je N.E.U.V.E.R.I.T.E.Ľ.N.É. 
Hudba z druhej polovice videa je Iridescent od Linkin Park
Za tip vďačím Luu a aj keď od nej nerada beriem nápady, myslím si že niečo také si zaslúži byť šírené ďalej. 


pondelok 11. októbra 2010

Slovenský názov a dátum vydania poslednej knihy série Hry o život

Haló haló,na známosť sa dáva, že tretia a záverečná časť trilógie Hry o život od fenomenálnej Suzanne Collins bude mať názov DROZDAJKA a vyjsť by mala už v januári 2011. Za info ďakujem ako vždy jednej zo svojich verných informátoriek Luu :)
Seriózne, budem musieť začať sledovať edičné plány a knižné weby častejšie než raz do týždňa, lebo mi potom unikajú všetky podstatné veci...

streda 15. septembra 2010

Zoznámte sa s...HRY O ŽIVOT

Ako som pred pár dňami sľubovala, Hry o život sú druhou sériou, ktorú by som vám rada trochu priblížila, nakoľko v Amerike spôsobila akúsi obdobu Twilight mánie. Ako demonštráciu jej obrovskej popularity by som rada uviedla, že dokonca aj Slováci, s frekvenciou prekladu YA literatúry cca 6 kníh ročne, sa chopili šance a už rok po vydaní v USA uzrela svetlo sveta prvá kniha série s rovnomenným názvom Hry o život. Doposiaľ boli preložené 2 knihy, druhá pod názvom Skúška ohňom, ktorá vyšla začiatkom leta. Ak sa práve nachádzate v štádiu váhania, či si tieto knihy zakúpiť a na nasledujúci článok ste narazili v snahe získať čo najviac informácií, dúfam, že vám tieto riadky budú nápomocné a rozhodnete sa urobiť ten posledný krok - zájsť do kníhkupectva.
Pozn. ilustrácie v článku pozostávajú z oficiálnych obrázkov aj fan-artov (fanúšikovských kresieb)

Názov série: Hry o život
Autor: Suzanne Collinsová
Knihy v sérii: Hry o život(Hunger Games), Skúška ohňom(Catching Fire), Drozdajka?(Mockingjay)
Žáner: sci-fi, YA, dobrodružný

Prečo sa do knihy zamilujete:
Pretože cez deň nebudete môcť myslieť na nič iné a v noci kvôli nej nebudete môcť spať.

Obsah:

Kde bude tam bude, bude raz jedna krajina. Táto krajina bude mať 12 obvodov a jedno hlavné Sídlo. Krajina sa bude volať Panem. Ľudia v nej budú umierať hladom...

Nachádzame sa v budúcnosti. Nevieme, či prešli stovky alebo tisícky rokov. Nevieme dokonca ani to, čo všetko sa za ten čas udialo. Vieme len, že kdesi v určitom okamihu sa niečo strašne pokazilo.
Katniss je 16-ročné dievča z chudobnej rodiny. Ale kto v 12. Obvode vlastne nie je chudobný? Bohatstvo sa v tejto krajine nemeria podľa počtu rodinných šperkov alebo výšky bankového konta. Bohatý je ten kto sa nemusí báť, že nebude mať čo do úst. V prípade 12. Obvodu teda bohatý nie je takmer nikto.
Ako každý rok tak aj tento, Katniss s napätím očakáva veľké losovanie. Tento rok je však predsa len niečím odlišný. Jej malá sestra dovŕšila 12 rokov a tak sa dnes prvýkrát v lotérii objaví aj jej meno. Ale chvalabohu je ešte príliš mladá a tak do urny putoval len jeden jediný štítok nesúci meno Prim. To je šanca jedna k tisícom však? Tak prečo ju potom volajú na pódium?

Hry o život sú zvrátená televízna šou, akási forma trestu pre 12 Obvodov, ktoré sa pre niekoľkými desaťročiami vzbúrili proti despotickej nadvláde Sídla. Ich povstanie bolo kruto potlačené a aby už nikdy viac nezabudli že Sídlo poraziť nemôžu, každoročne je z každého Obvodu vybraný jeden chlapec a jedno dievča vo veku od 12 do 18 rokov, aby medzi sebou bojovali v hre, na ktorej konci čaká len jeden víťaz a 23 mŕtvych tiel.
Tak ako kedysi Aténčania, ktorí boli nútení posielať svoje deti na Krétu, aby tam boli zožrané Minotaurom, aj obyvatelia Panemu dostali podobný odkaz: Robte ťažkosti, a mi urobíme niečo horšie než to, že vás zabijeme. Zabijeme vaše deti.
Katniss nemá čas zaváhať, keď dobrovoľne nastupuje na miesto svojej sestry a spolu s druhým súťažiacim, Peetom - pekárovym synom, ktorý jej raz dávno zachránil život darovaním bochníka chleba keď jej rodina hladovala, sa vydávajú na cestu do Sídla.
Dokáže Katniss vyhrať tohtoročné Hry o život a vybojovať si tak nielen svoj život ale aj lepšie podmienky pre svoju chudobnú rodinu? A čo je hlavné, dokáže zabiť svojho záchrancu, navyše ak práve pred všetkými obyvateľmi Panemu vyhlásli, že je do nej zamilovaný?

Postavy:


Katniss Everdeenová

Katniss v živote prežila mnoho útrap (smrť otca, matkina depresia, vyhladovanie sa takmer na smrť), ktoré ju donútili obrniť sa pred nepriazňou osudu a naučiť sa proti nemu bojovať svojimi vlastnými zbraňami. Dokázala, že vie brániť tých, ktorých miluje bez ohľadu na to, čo to znamená pre ňu samotnú. Keďže väčšinu času pred zahájením hier strávila snahou udržať svoju rodinu na žive, stala sa trochu ignorantkou v citovej oblasti, keď si za celý čas neuvedomila, že jej najlepší kamarát Gale je do nej beznádejne zamilovaný.
Katniss sa síce nevyzná v ľudských emóciách, no zato jej to náramne ide v streľbe z luku a v love ako takom- čosi, čo zdedila po svojom otcovi. Rovnako ako u jej otca, pri jej speve stíchnu všetci vtáci naokolo.

Peeta Mellark

Peeta tvorí mužskú časť súťažiacej dvojice z 12.Obvodu, ktorá odchádza do Sídla bojovať v Hrách o život.Pochádza z rodiny pekára, čo ho automaticky zaraďuje do tej bohatšej vrstvy v "Dvanástke".Peeta kedysi dávno zachránil život Katnissinej rodine tým, že jej daroval dva bochníky pripáleného chleba, za čo dostal náležitý výprask. Katniss s ním však od tejto udalosti až do začiatku Hier nikdy viac neprehovorila.
Peeta je bystrý, pohotový a výrečný mladý muž, ktorý síce rozhodne nebol nešikovný alebo zabebelý, no mať po svojom boku nebojácnu a neskutočne zručnú Katniss znamenalo nájsť si rýchlo niečo, v čom bude schopný vyniknúť. Tým sa stal jeho obrovský šarm a schopnosť získať na svoju stranu srdcia obyvateľov Panemu.
V začiatkoch knihy sa pred celým národom priznáva, že Katniss miluje už od detstva, no nikto nevie, či je to len súčasťou jeho stratégie upútať na seba pozornosť sponzorov alebo krutá realita(lebo ako inak by sa dala nazvať skutočnosť, že ste sa ocitli v hre, ktorá má len jedného víťaza s láskou svojho života).
Peeta je skutočne zložitá postava, ktorej úmysly sa veľmi ťažko odhadujú a nie ste si ním istí takmer do úplného záveru knihy a dokonca tak celkom nie ani potom.

Gale Hawthorne

Katnissin najlepší kamarát a partner na lov. Rovnako ako Katniss a väčšina obyvateľov Sloja má čierne vlasy, olivovú pokožku a šedé oči. Gale je akési Katnissino svedomie, ktoré ju neustále podpichuje v myšlienke utiecť, alebo vzbúriť sa proti chorému systému. Ako sa dozvedáme už v začiatkoch série, Katniss je pre neho viac než len kamarátka a je jej hlboko oddaný. Napriek tomu sa Gale v prvých dvoch dieloch objavuje len sporadicky a skutočné miesto na výslní dostane až v záverečnej časti trilógie kde *SPOILER* sa prezentuje ako mladý rebel a jeden z popredných vodcov povstania.


Haymitch Abernathy

Opilecký starý mládenec, ktorý sa stal v 50-tych Hrách o život doposiaľ jediným žijúcim víťazom, pochádzajúcim z 12. Obvodu (dohromady boli len dvaja), čo ho automaticky kvalifikovalo byť Katnissiným a Peetovym mentorom. Škoda len, že bol 90% času vymedzeného na tréning a dávanie cenných rád zdrúzganý pod obraz Boží.
Haymitch bol napriek (alebo vďaka?) svojej alkoholovej závislosti perfektným spestrením série a ja som doslova visela na každom slove, čo mu vyšlo z úst.
V 3. dieli sa dokonca dozviete, aká životná tragédia ho dohnala k alkoholu.

Moja mini recenzia:

Už je to dávno, čo som nejakú knihu vydržala čítať do rána tak, ako som vydržala čítať Hry o život. Viete, ako ste zvyknutí dokončiť nejakú kapitolu a ísť spať? Zabudnite na to. Suzanne Collinsová si dala záležať na tom, aby každú jednu kapitolu zakončila tak, aby ste knihu neboli schopní zatvoriť. Prvá kniha akejkoľvek série vždy nesie najťažšie bremeno. Ak neuspeje ona, len ťažko môžeme očakávať, že sa to nejakým zázrakom napraví po vydaní druhého dielu. Ten si už totižto kúpi len málokto. Hry o život nielen že zvládli túto obrovskú výzvu oni to doslova každému natreli. Máte radi napätie? Odporúčam Hry o život. Máte radi sci-fi? Odporúčam Hry o život. Máte radi romantiku? Určite by ste nemali vynechať...Hry o život.
Všetky tri knihy sú napísané ľahko a zrozumiteľne, nie sú preplnené zbytočnými opismi krajiny. Obsahujú len scény, ktoré sú dôležité pre vývoj príbehu. Ak sa v určitej chvíli ohlási že sa má niečo diať, môžete vziať jed na to, že sa to udeje v najbližších minútach, nie o 10 kapitol neskôr, pričom tých 10 kapitol bude obsahovať opis prípravy na danú udalosť. Collinsová sa s ničím nebaví a tak máte zaručené, že kniha, ktorá obsahuje 300 strán bude obsahovať 300 strán akcie a napätia.
Skúška ohňom sérii jednoznačne reputáciu neskazila, dokonca naopak - mnohí ľudia (vrátane mňa) ju považujú za lepšiu, než prvý diel. Collinsová nezabúda, čo prinieslo úspech prvej knihe a preto sa Skúška ohňom nesie v podobnom duchu. Záverečný tretí diel je vrcholom trilógie a napriek mnohým kritikám, ktoré kniha zožala (hlavne ohľadom jej konca)u mňa vyšvihla celú sériu na prvé miesto, čo sa týka obľúbenosti. Jediné čo si želám je, aby mala viac priaznivcov aj tu na Slovensku, nielen v zahraničí.



Obľúbené výroky:

"Tu je moja rada: Pokúste sa prežiť." -Haymitch (Hry o život)

"Strašne by som chcel vymyslieť spôsob, ako ukázať Sídlu, že mu nepatrím. Že som viac, než iba súčasť ich Hier." - Peeta (Hry o život)

"I always channel my emotions into my work. That way, I don't hurt anyone but myself." - Cinna (Skúška ohňom)
(voľný preklad: Svoje city vždy premietam do svojej práce. Takto nezraním nikoho iného, len seba.)

"I realize only one person will be damaged beyond repair if Peeta dies. Me." -Katniss (Skúška ohňom)
(voľný preklad: Uvedomila som si, že len jedna osoba bude nenávratne zničená, ak Peeta zomrie. Ja.")


Čo všetko v knihách nájdete:

- úplne nový pohľad na budúcnosť
- boj o prežitie
- napätie v každom slova zmysle
- lásku
- ľúbostný trojuholník
- vojnu
- obrovské množstvo zvratov
- silnú a odvážnu hrdinku
- niekoľko veľmi sympatických a dokonca aj vtipných postáv
- mnoho dojímavých scén

Čo by ste mali vedieť:

Hry o život boli sčasti inšpirované gréckou mytológiou, presnejšie bájou o Theseovi a Minotaurovi. (po tom, čo Kréta vyhrala vojnu s Aténami požadovala, aby v deväťročných intervaloch Atény poslali na Krétu 7 chlapcov a 7 dievčat, aby boli potravou pre Minotaura, spolovice muža, spolovice býka, ktorý žil v bludisku vytvorenom Dedalusom.)

Len v Severnej Amerike sa za prvých 14 mesiacov predalo 1,5 milióna kópií Hier o život a Skúšky ohňom.

Hry o život boli na zozname bestsellerov New York Times viac než 60 týždňov za sebou.

Lions Gate Entertainment zakúpil práva na sfilmovanie trilógie. Film je momentálne v štádiu výberu režiséra. Čoskoro po jeho oznámení by sme mohli očakávať môj obľúbený kasting :)


Zatiaľ sa mi ešte nepodarilo zistiť, kedy v slovenčine vychádza posledný diel trilógie so zatiaľ neoficiálnym názvom Drozdajka. Ak o tejto knihe máte nejaké informácie, napíšte mi na mail, uvedený v mojom profile. Akonáhle sa niečo dozviem, uverejním to.

Vrámci snahy poskytnúť vám čo najvyčerpávajúcejšie informácie o tejto sérii sem prikladám odkazy na recenzie k jednotlivým dielom uverejnené na spriatelených stránkach:

Luu z LITTLE RAMBLINGS uverejnila recenzie na všetky tri diely série a môžete si ich prečítať TU.

Pomerne dosť rozsiahly obsah Hier o život a Skúšky ohňom v češtine nájdete na stránkach BOOKS I'VE READ ktorých autorkou je Nicol.
Články sa nachádzajú TU a TU.
Pozor, každý jeden obsahuje spoilery :)

Na záver ešte jedna perlička - výborne prepracovaný trailer k Hrám o život ktorý určite stojí ta pozretie:

sobota 11. septembra 2010

RECENZIA: Suzanne Collins - Drozdajka

Tak a je to tu. Konečne som bola schopná poskladať svoje rozhádzané myšlienky do nejakých viet. Alebo lepšie povedané paviet, keďže veľký zmysel vám asi dávať nebudú. Každopádne robila som, čo sa dalo a keďže som si povedala, že sa nemôžem spamätávať z jednej knižky pol roka dala som sa do písania. A tu je výsledok.

Ešte predtým si však prečítajte niekoľko upozornení:

Hoci recenzia priamo neprezrádza nič konkrétne, nájde sa tam zopár vecí, ktoré si možno neprajete vedieť. Preto prosím poriadne zvážte, či chcete pokračovať v čítaní. Späť sa to už totiž nebude dať vrátiť a môžete to neskôr ľutovať. Tí z vás, ktorí ste ešte nečítali ani Hry o život a Skúšku ohňom by ste recenziu rozhodne čítať nemali, keďže prezrádza dôležité momenty ich deja. Počkajte si radšej na rubriku Zoznámte sa s..., kde sa dozviete niečo viac o predchádzajúcich dvoch dieloch a ktorú pripravujem poslať už čoskoro (ak všetko pôjde tak ako má tak možno aj zajtra).


Názov knihy: Drozdajka
Originálny názov knihy: Mockingjay
Autor: Suzanne Collins
Vydavateľ: Scholastic Press, 2010

Tagy: dystopia, young adult, romantika, rebélia
Rozprávač: 1.osoba - Katniss
Zahŕňa: veľa násilia


Z obálky:


Moje meno je Katniss Everdeenová. Prečo nie som mŕtva? Mala by som byť mŕtva.


Katniss Everdeenová - dievča v plameňoch prežilo, aj keď jej domov bol zničený. Gale ušiel. Katnissina rodina je v bezpečí. Peeta bol zajatý Sídlom. Trinásty obvod skutočne existuje. Máme tu rebelov. Máme tu nových vodcov. Črtá sa revolúcia.
Ako bolo plánované, Katniss je zachránená z arény počas krutých a mátajúcich Hier Štvrťstoročia a ako bolo plánované, už dlhú dobu bola súčasťou revolúcie bez toho, aby niečo tušila. Trinásty obvod sa vynoril z tieňov a plánuje zvrhnúť Sídlo. Zdá sa, že každý priložil ruku k dielu pri opatrnom vytváraním plánov - okrem Katniss.
Úspech rebélie závisí na Katnissinej ochote byť akousi figúrkou, prijať zodpovednosť za nespočetne veľa životov a zmeniť smer, ktorým sa uberá budúcnosť Panemu. Aby mohla uspieť, musí položiť bokom svoj hnev a nedôverčivosť. Musí sa stať Drozdajkou všetkých rebelov - bez ohľadu na jej osobné dôsledky.

Priznám sa, že písať recenziu na Drozdajku v slovenskom jazyku je pre mňa ťažšie, než písať ktorúkoľvek inú recenziu v anglickom.
Chcela by som vystihnúť, čo som prežívala pri čítaní knihy, no obávam sa, že zhrnúť to do niekoľkých viet ani nie je fyzicky možné.
Je neuveriteľné ako kniha, ktorá sama o sebe obsahuje tak málo emócií dokáže vytvoriť takú silnú citovú reakciu u čitateľa. Pred očami sa vám mihajú odstavce a odstavce priam šialených situácií, nespočetných úmrtí, niekoľkých radostných chvíľ no len málokedy dostanete možnosť nahliadnuť do emocionálneho oddelenia Katnissinej mysle. To, ako sa postavíte k tej ktorej udalosti je teda len a len na vás. Katniss sa nezlomí, keď stojí v kope prachu, ktorý kedysi nazývala svojim domovom. Zlomíte sa vy? Katniss neplače nad smrťou svojho priateľa. Budete plakať vy?

Oh ale neberte ma zle. Katniss bude mať tiež svoje chvíľky. Sú okamihy, keď už človek ďalej nevládze. Keď je už toho tak veľa, že sa dostane do bodu, kedy stačí hocičo malé, akýsi vypínač, ktorý spustí všetko to, čo ste sa snažili pochovať do najhlbších útrob vašej mysle aby ste si udržali príčetnosť.
Katniss bola jedna z najsilnejších a emocionálne najstabilnejších hrdiniek o akých som kedy čítala, no to, čo na ňu čakalo v poslednej knihe bolo jednoducho príliš.
Začiatok knihy bol pre mňa takmer tak prekvapujúci ako koniec. To, na čo ste prakticky čakali od kedy o tom prvýkrát padla reč – objavenie 13. Obvodu a zistenie, čo sa s ním stalo, sa udialo za našej neprítomnosti medzi druhou a treťou knihou. Najprv som z toho bola sklamaná, no Collins ma rýchlo zamestnala novým vývojom udalostí a na svoju predstavu príchodu utečencov na územie „trinástky“ a nájdenie úplne novej vyspelej a kompletne demokratickej spoločnosti som po chvíli celkom zabudla.

Čo ma však prekvapilo najviac, bol samotný Trinásty Obvod. V jednej chvíli si myslíte, že prezident Snow je to najhoršie, čo z postapokalyptického sveta vzišlo a v zápätí sa zoznámite s prezidentkou 13. Obvodu Coinovou. Uznávam, že možno táto žena nebola práve stelesnením Satana, no po tom, čo čakáte, že 13. Obvod bude niečo ako raj na Zemi nemôžete si pomôcť, len byť trochu sklamaný. A čím ďalej som čítala, tým viac sa moje sklamanie z Katnissinho nového domovu prehlbovalo. Zdá sa že to, čo je vo veľkej časti nášho sveta samozrejmé – sloboda myšlienok, voľnosť pohybu a dostatok jedla a surovín, je v Katnissinom svete jednoducho nemožné dosiahnuť.
Rebelská Katniss je zo začiatku nezvyčajne pasívna. V Hrách Štvrťstoročia prežila doslova peklo, hneď na to stratila Peetu a nakoniec aj svoj domov. Ľudia čakajú, že Drozdajka bude stáť na čele obrovského odboja, ktorý by mal položiť Sídlo na čele s prezidentom Snowom na kolená. Leže Katniss nechce byť Drozdajkou. To čo chce, je niekam sa stočiť do kĺbka a snažiť sa nerozmýšľať o tom, čo sa stalo s Peetou. To bol okamih, keď som sa s jej pocitmi dokázala stotožniť najviac. Nie preto, že by som niekedy niečo také zažila ale skôr preto, lebo ak by som hypoteticky bola na jej mieste, tiež by som nebola schopná v momente vziať fakľu do ruky, pomaľovať si tvár vojenskými farbami a s pokrikom tiahnuť do povstania. Už ste v polovici dnešného záverečného lovu :) Ďalšia indícia znie: Bola predurčená pre svorku, no zamilovala sa do nesprávneho. Tajomstvá Strážcov a Ochrancov budú odhalené. Odpoveď hľadajte na TOMTO BLOGUTakže pre tých čo tvrdia, že začiatok bol trochu pomalý – začiatok bol pomalý, pretože Katniss nie je robot (hoci neskôr som musela svoje slová miestami prehodnocovať). Stačí však stlačenie spomínaného vypínača, alebo lepší výraz by bol „zapínača“ a Katniss je v plnom bojovom móde, pripravená položiť svoj život ako výmenu za lepší život celého národa.

Čo sa mi na celej sérii páči je fakt, že ľudia tu neberú smrť ako to najhoršie, čo ich môže postihnúť. Vo väčšine kníh postavy nemajú strach zo smrti, pretože sú buď nesmrteľní, ťažko zraniteľní alebo jednoducho tak arogantní, že ich ani nenapadne, že sa im za určitých okolností môže niečo stať. V tomto prípade sa neboja smrti lebo vedia, že existujú veci oveľa horšie. Preto Katniss nastupuje do Hier namiesto svojej mladšej sestry, preto Peeta ide do Hier štvrťstoročia chrániť Katniss a nie vyhrať, preto sa súťažiaci neváhajú obetovať za záchranu Peetu a teda aj samotnej Drozdajky. Aj Katniss vníma svoju smrť ako možné pozitívum, pretože verí, že ak zo seba urobí martýrku, ľudí to ešte viac poženie do boja. Na moje prekvapenie mi všetky tieto skutočnosti neprišli morbídne, ale logické. Nech už sa v knihe stali veci akokoľvek kruté, nech už som si akokoľvek želala, aby sa čo-to stalo inak, vždy som si na konci povedala: Aspoň to dáva logiku.

Ako som už povedala, kniha rozhodne netrpí nedostatkom nervy drásajúcich a srdce trhajúcich scén. Práve naopak. Dá sa povedať, že koniec každej kapitoly vám spôsobí svoj jeden samostatný šok– a musím povedať, že na môj vkus sú kapitoly príšerne krátke. Mala som pocit, že Collinsová sa doslova vyžívala v tom, že každú chvíľu situáciu na pár strán upokojila, aby potom vzápätí mohla zhodiť ďalšiu bombu. Pripadala som si ako v strašidelnom zámku, kde chodíte a chodíte a s napätím čakáte, čo na vás vyskočí. Keď už sme pri strašidelnom zámku nedá mi nezmieniť sa o jednom úžasnom prvku, s ktorým som sa stretla aj v niektorých iných knihách, ale jedine tu mi skutočne naháňal husiu kožu. Ide o pesničku, ktorá nás sprevádza celý čas a z ktorej slov vám bude behať mráz po chrbte. Vo chvíľach, keď som si v hlave prehrávala jej tragický text, som bola nútená myslieť na to, ako kniha skončí.

Poviem vám, mala som desiatky rôznych teórií. No ak čítate knihu, kde priemerne každých desať strán zomrie nejaký človek,v určitom okamihu prestanete dúfať v „happy ending“ a začnete sa modliť, aby prežil aspoň niekto. Do toho sa pridá pesnička so slovami vzbudzujúcimi hrôzu a smútok, ktorá zaistí pochmúrnu atmosféru celej knihe a verte mi, tiež nebudete práve nabití optimizmom. Keď som sa konečne priblížila k záveru mala som pocit, že mi srdce prerazí hrudný kôš a vyskočí z hrude. A odrazu bolo po všetkom. Len tak. V jednej chvíli príbeh vrcholí, dochádza ku klimaxu celej knihy a v druhej knihu zatvárate a namiesto nej otvárate ústa. Keď sa po niekoľkých minútach čiastočne spamätáte, začnete kontrolovať strany a v mysli už formulujete mail, ktorý budete posielať kníhkupectvu za to, že vám poslali knihu, kde chýba minimálne 50 strán. Potom vás napadne skontrolovať číslovanie strán a výsledok vás opäť uvrhne do nechápavosti. Je pravda, že ak by sa záver príliš vliekol, pravdepodobne by som vo svojich 22 rokoch dostala srdcovú príhodu. Na druhej strane úplne chápem tých, ktorý zrazili hodnotenie Mockingjay aj o tri hviezdičky len kvôli samotnému koncu (a kvôli tomu, čo Suzanne Collinsová doslova vyviedla jednej z hlavných postáv). Ja to však nie som schopná urobiť. Na to som posledných pár strán knihy aj napriek čiastočnej tragickosti a uponáhľanosti celého záveru príliš zbožňovala. Nebolo to to, čo som očakávala (Katniss sa nevydala za Haymitcha a nemali spolu malé Haymičatá s vrodenou alkoholovou závislosťou.) ale bol to perfektný záver (a teraz s niekoľkodňovým odstupom si to môžem konečne priznať) najlepšej série, akú som kedy čítala.

Ľudia knihu hodnotia podľa očakávania, ktoré mali. Tie boli obrovské, keď vezmeme do úvahy aké neuveriteľné boli predchádzajúce dva diely. Aj napriek tomu, že geniálna Collinsová mohla istotne vymyslieť oveľa veľkolepejší záver - jej jedinej verím, že by to bola zvládla – ešte vždy pre mňa Drozdajka ostáva lepšia, než ktorákoľvek iná kniha, ktorej som dala najvyššie hodnotenie.

Moje najobľúbenejšie výroky:

"You're still trying to protect me. Real or not real," he whispers.
"Real," I answer. "Because that's what you and I do, protect each other."


“Let me go!” I snarl at him, trying to wrest my arm from his grasp.
“I can’t,” he says."


"Are you, are you coming to the tree?
Wear a necklace of rope, side by side with me.
Strange things did happen here.
No stranger would let it be if we met up
At midnight in the hanging tree."


"I must have loved you a lot."


A ešte na záver:
Na aké otázky dostanete odpoveď?

Na všetky. Vážne. Dokonca v jednej scéne, nepamätám si či v Hrách o život alebo Skúške ohňom Katniss zaspáva pri Peetovi a poprosí ho, aby pri nej ostal. Ten jej niečo odpovie ale ona to už nepočuje. Na moje veľké počudovanie sa v Mockingjay dozviete, čo presne jej povedal.
Okrem toho však kniha zodpovedá tie najdôležitejšie otázky:

1. Bude povstanie úspešné?
2. Skončí Katniss s Peetom, Galeom alebo sama?
3. Čo Haymitcha priviedlo tam, kde je?
4. Čo zač je 13. Obvod?
5. Čo sa stane s prezidentom Snowom?

Čo viac dodať? Že táto recenzia ani zďaleka nezahŕňa všetky pocity, ktoré som mala po prečítaní knihy. Je to niečo, čo si musíte sami prečítať , vytvoriť si svoj vlastný názor a rozhodnúť sa, či knihu budete nenávidieť alebo milovať. Ubezpečujem vás, že obidve možnosti sú celkom reálne...

Viac informácií o knihe na gorila.sk

Vysvedčenie:

Zápletka: 5/5
Charaktery: 5/5
Originalita: 5/5
Záver: 4/5
Môj pôžitok z čítania: 5/5
Obálka: 5/5

Spolu: 29.......1*

streda 8. septembra 2010

Keď sa číta do rána bieleho...

Tak! Môj vytúžený Mockingjay konečne pred dvoma dňami dorazil spolu s ďalším vytúženým Clockwork Angel. Trvalo mi necelý 1 deň, kým som prečítala knihu, na ktorú som sa tešila viac ako 1 rok...
Nakoľko som čítanie Mockingjay pretiahla do skorých ranných hodín ( 5:45), keďže od strany 100 už som jednoducho nenašla miesto, kde som to dokázala hoci len na pár hodín prerušiť, som teraz mierne mimo. Postupne znovu nadobúdam schopnosť rozmýšľať a tak som si načrtla recenziu, ktorú som zmazala a znovu napísala a znovu zmazala. Nedokážem opísať knihu, ktorá bola príšerná aj úžasná zároveň. Nedokážem ani len posúdiť, či ma koniec neskutočne sklamal alebo potešil tak, ako ešte žiaden iný. Už ste niekedy čítali knihu, ktorá s vami ostala ešte niekoľko dní po prečítaní? Že ste o nej museli rozmýšľať aj keď ste jedli, pozerali TV alebo sedeli v škole? Ja som takúto čítala včera. 
Budem sa snažiť poslať sem recenziu čo najskôr, pravdepodobne to rovno spojím aj s nejakými informáciami o predchádzajúcich dvoch dieloch (Hry o život, Skúška ohňom) pre tých, ktorí to ešte nečítali. Majte so mnou prosím trochu strpenia v prípade, ak by to ešte nebolo zajtra.
Zatiaľ prikladám niekoľko krásnych fan-artov :)


tento je osobne môj obľúbený:)