piatok 13. augusta 2010

Suzanne Collins - Hry o život


Kto ešte nepočul o megaúspešnej autorke strhujúcej YA série Hry o život zaiste nenavštevuje kníhkupectvá veľmi často. Jej prvé dve knihy spomínanej trilógie - Hry o život a Skúška ohňom môžete nájsť hneď pri vstupe medzi horúcimi novinkami alebo v regále označenom "Bestsellery". A že sa tam nenachádzajú len tak zadarmo! Pôvodne sa plánovalo vydať prvú knihu v náklade 50 000 výtlačkov, čo sa neskôr dvakrát navýšilo až na konečné číslo 200 000 výtlačkov.K 11.februáru sa predalo 800 000 kópií Hunger games (Hry o život)a kniha vyšla v 26 zahraničných edíciách. Práva na preklad boli predané do 38 teritórií.
Prečo si prečítať Hry o život? Pretože vám garantujem, že nič podobné ste ešte v živote nečítali!

Príbeh sa odohráva v časovo neurčenej budúcnosti v krajine zvanej Panem (bývalá Severná Karolína). Tá je zložená z bohatého hlavného mesta - Capitol a 12 chudobnejších dištriktov, z ktorých sa každý špecializuje v nejakom priemyselnom odvetví. Po tom, čo sa v minulosti obyvatelia 12 dištriktov vzbúrili proti despotickej nadvláde Capitolu a boli porazení, upadli do ešte väčšej biedy a čo viac, teraz sú ich potomkovia nútení každoročne sa zúčastniť zvrátenej hry, ktorá má len jedného víťaza. Každý rok je do Hier o život náhodne vybraných 24 súťažiacich - detí vo veku medzi 12.-18. rokom života - z každého dištriktu jeden chlapec a jedno dievča, ktorí sú následne za veľkej ceremónie vpustení do obrovskej arény, z ktorej len jeden z nich vyjde živý...Súťaž je vysielaná v priamom prenose vo forme "reality show" , kde sa tisícky ľudí prizerá, ako sa deti v snahe zachrániť si holý život medzi sebou chladnokrvne zabíjajú.
16-ročná Katniss Everdeen je obyvateľkou dištriktu č.12. Toho najchudobnejšieho. Jej mladšia 12-ročná sestra Prim bola práve vylosovaná ako súťažiaca v 74. Hrách a to pre malé dievčatko ako je ona znamená takmer istú smrť. Katniss preto dobrovoľne nastupuje na miesto svojej sestry a spolu s druhým súťažiacim, Peetom - pekárovym synom, ktorý jej raz dávno zachránil život darovaním bochníka chleba keď jej rodina hladovala, sa vydávajú na cestu do Capitolu.
Dokáže Katniss vyhrať tohtoročné Hry o život a vybojovať si tak nielen svoj život ale aj lepšie podmienky pre svoju chudobnú rodinu? A čo je hlavné, dokáže zabiť svojho záchrancu, navyše ak práve pred všetkými obyvateľmi Panemu vyhlásli, že je do nej zamilovaný?

HRY O ŽIVOT a SKÚŠKA OHŇOM už v predaji, s treťou, záverečnou časťou MOCKINGJAY na ceste!
Mockingjay v Amerike vychádza už 24.8 a my dúfajme, že Slovensko sa poponáhľa s prekladom.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára