pondelok 28. februára 2011

Všetko o súťažení

Všimla som si, že v poslednej dobe sa vás veľa rozhodlo začať skúšať šťastie v knižných súťažiach. A nie, nehovorím teraz o tých mojich, ktoré z času nájdete na tomto blogu, ale o súťažiach, ktoré sa denno-denne vynárajú na zahraničných knižných blogoch a ktoré, aj keď tomu možno neveríte, sa vážne dajú vyhrať. Na navnadenie vám posielam vizuálnu ukážku niektorých mojich výhier, ktoré mi prišli z USA, Austrálie, Anglicka alebo dokonca aj z Japonska:


Inak, myslím, že som nevymenovala ani polovicu, ale bohužiaľ by som skôr prišla o rozum, než pri tomto spomalenom internete načítala viac obrázkov. Každopádne to, čo sa vám snažím naznačiť, sa k vám predpokladám dostalo. Každý môže vyhrať, ak má chuť a čas súťažiť. Čo sú to vlastne tie GIVEAWAYS a čo všetko treba urobiť, aby ste ich vyhrali? Čítajte ďalej.
Giveaway, by sme mohli do slovenčiny veľmi voľne preložiť ako "odovzdávka". Je veľmi podobná súťaži (contest), no zatiaľ čo v súťaži musíte väčšinou splniť nejakú úlohu, aby ste vyhrali (napríklad odpovedať na vedomostnú otázku alebo uhádnuť názvy kníh, podľa malého úryvku z obálky), pri giveaways vám poväčšine stačí uviesť meno a mailovú adresu. Kniha sa dá vyhrať tak povediac zadarmo, bez extrémne vynaloženej snahy. 

Prečo vlastne tieto súťaže vôbec vznikajú, a čo z nich majú blogeri? 

Každý bloger v USA, ktorý sa venuje knižnému recenzovaniu, v určitej fáze svojho blogovania nadviaže komunikáciu s niekoľkými vydavateľstvami, ktoré mu potom zadarmo posielajú knihy. Tieto knihy sú dvojakého typu. Buď je to takzvaná, ARC kópia, kópia knihy, ktorá ešte oficiálne nebola vydaná. Väčšinou má trochu inú, nedokončenú obálku a neprešla ešte editorskými úpravami. Bloger ju dostane niekoľko mesiacov pred vydaním skutočnej knihy za to, že na ňu napíše recenziu. Vydavateľstvo častokrát pošle hneď niekoľko kópií s tým, že daný bloger ich potom môže posunúť do súťaže. Druhý typ knihy je klasická dokončená kúpia. Vydavateľstvá posielajú tieto knihy blogerom alebo na "neskoré zrecenzovanie" alebo priamo ako materiál do súťaží. 
Potom tu sú ešte autori, ktorí častokrát pri poskytovaní rôznych interview na blogoch rovno venujú do súťaže nejakú tú podpísanú kópiu svojej knihy. Nakoniec sú to ešte knihy, ktoré kúpi priamo bloger za svoje peniaze alebo prípadne poskytne peniaze na nákup knihy podľa vlastného výberu pre výhercu, ako vďaku za nasledovanie jeho blogu a podobne. 

Napriek tomu, že blogeri do giveaways vrážajú nesmierne peniaze, (Áno, aj v prípade, že knihy do súťaže poskytne vydavateľstvo, musia blogeri častokrát posielať knihy výhercom na vlastné náklady a verte mi, taký balíček do zahraničia nie je vôbec lacný špás - naposledy ma skoro vystrelo, keď mi došiel balík s cenou 20 austrálskych dolárov na vrchu) svojim spôsobom sa im to vyplatí. Prečo? Ak ste to už náhodou neuhádli, tu je vysvetlenie:

Ak chce autor knižného blogu dostávať za zrecenzovanie čo najviac kníh a byť oslovovaný nielen vydavateľstvami ale aj priamo autormi, musí jeho blog dosiahnuť určitú návštevnosť. A čo pritiahne na stránku zaručene najviac ľudí? Áno, súťaž. Oni teda zainvestujú raz za čas do nejakej knihy, ale napokon sa im to vráti v  podobe týždennej nádielky nových kníh od vydavateľstiev z celej Ameriky. Šťastní sú vydavatelia, šťastní sú blogeri a šťastní sú tí, na ktorých sa v súťaži usmeje šťastie. A verte mi, ak skúšate často a nevzdávate sa, je len otázkou času, kedy sa medzi nimi ocitnete aj vy. 

A teraz niekoľko rád, tipov a trikov na súťaženie.

 • Knižných blogov sú na svete tisícky. Aspoň 80% z nich urobí do 1 roku od svojho vzniku aspoň jednu súťaž. Niektoré blogy majú súťaž každý týždeň, niektoré každý mesiac. To je neskutočné množstvo príležitostí. Každý blog má na svojej lište odkazy na ich vlstné giveaways, na giveaways prebiehajúce na iných blogoch a na domovské stránky ďalších blogov. Vašou prvou úlohou je predierať sa na základe týchto odkazov z jedného blogu na druhý, hľadať súťaže a vstupovať do nich. 
 • Aj keď nie vždy blogeri vyžadujú, aby ste sa povinne stali nasledovateľom ich blogu, odporúčam robiť to hneď z niekoľkých dôvodov. Nasledované blogy sa vám budú objavovať vo vašom "feede", čo je vlastne zoznam aktualizácií v časovom poradí zahŕňajúci všetky vami sledované blogy dohromady. Stačí si potom dať Google Reader alebo Blogger Feed a môžete sledovať aktualizácie vašich obľúbených blogov na jednom mieste bez toho, aby ste ich vždy osobitne obchádzali. To znamená, že akonáhle niekto na svojom blogu, ktorý vy sledujete, uverejní novú giveaway, vy sa to hneď dozviete a môžete do nej ísť vstúpiť. Ďalšia vec je, že niektorí blogeri výhercov nekontaktujú mailom, ale ich meno napíšu na blog a je na vás, aby ste sa o cenu prihlásili. Ak daný blog nebudete nasledovať, nemusíte sa nikdy dozvedieť, že ste vyhrali knihu.
 • Ak už vo vašom feede budete mať dosť nasledovaných blogov, môžete časom úplne upustiť od "manuálneho" vyhľadávania súťaží. Každých pár minút sa vám pri refreshnutí feedu objaví nejaká nová giveaway a budete mať vôbec čo robiť, aby ste sa všetkých stíhali zúčastniť.
 • Veľmi vhodné je tiež mať svoje vlastné Twitter konto. Vďaka nasledovaniu blogov na Twiterri sa dozviete o ďalších desiatkach iných giveaways a je to najlepší spôsob ako naraziť na takzvané "vysokošancové" súťaže, ktoré ešte spomeniem neskôr. Vďaka Twitteru tiež môžete vy sami tweetovať linky na giveaways, ktorých sa účastníte a zvyšovať si tak šancu na výhru.
 • Vždy, keď vstupujete do súťaže/giveaway, prečítajte si POZORNE podmienky. Sledujte hlavne informácie o tom, či je súťaž INTERNATIONAL (musí byť!), čo musíte urobiť, aby ste boli zaradení do súťaže (stať sa nasledovateľom, zanechať komentár pod súťažou a pod. - podmienok nikdy nebýva veľa a nie sú náročné), kedy súťaž končí a či máte vyplniť formulár alebo zanechať komentár pod príspevkom, spolu so svojou mailovou adresou.  Ako som už načrtla, niektorí blogeri ponúkajú aj možnosť zvýšiť si šance na výhru rôznymi menšími úlohami ako napríklad spropagovaním súťaže na internete, odpovedaním na jednoduchú otázku (napr. aká je vaša najobľúbenejšia kniha?) a pod. Vždy si všimnite, čo z toho je povinné a čo dobrovoľné
 • Z mojich skúseností sa vždy oplatí nazbierať si pár extra vstupov navyše, ak je táto možnosť ponúkaná. Viem, je to hrozné zabíjanie času, tweetovať, linkovať to všade možne, ale ak je možné v nejakej súťaži nazbierať napríklad maximálne 15 bodov a vy do nej vstúpite s 1 bodíkom, veľa šance na výhru si nedávate. Na druhej strane existuje mnoho súťaží, ktoré ponúkajú len jeden vstup a šance sú tak rovnocenné. Pre každého sa niečo nájde :)
 • Dobré je tiež vždy si informatívne pozrieť, koľko nasledovateľov má daný blog. Ak ich má 1500 a výherca v súťaži môže byť len jeden, veľa šance vám to nedáva. Netvrdím, že motyka náhodou nevystrelí, ale nerobte si veľké nádeje. Samozrejme netvrdím, že všetkých 1500 nasledovateľov vstúpi do súťaže, ide o ten pomer. Ako som už však spomínala, vďaka Twitteru a iným linkovaniam sa často dostanete k blogom, ktoré napríklad len teraz začínajú, majú 50 nasledovateľov a je na nich súťaž s dvoma výhercami. To je pekná šanca na výhru. K týmto blogom sa však nedostanete klasickým googlovaním, pretože sú prirodzene zatienené obrovskými knižnými blogmi s obrovským počtom návštevníkov. Preto po nich treba pátrať. Ak náhodou narazíte na menší blog s malým počtom návštevníkov, kliknite na nasledovanie aj keď na ňom nie je žiadna giveaway, je šanca, že sa tam časom objaví :) Inak potom, ako som už spomínala, sledujte Twitter alebo odkazy na lištách iných blogov. Tie vás už zavedú na správne miesto.
 • Sem-tam (1-2krát do mesiaca) sa knižní blogeri dajú dohromady a usporiadajú takzvaný "Giveaway Hop". O čo ide? Každý z účastniacich sa blogov v určitom vymedzenom čase usporiada svoju vlastnú giveaway a na konci postu zverejní linky na ostatné blogy. Vy na základe tých linkov chodíte z jedného blogu na druhý (čiže "hopkáte") a vstupujete do súťaží. U všetkých blogov sa giveaway koná v rovnakom čase (napríklad od pondelka do piatku), musíte ich teda stihnúť obísť v tomto časovom rozmedí. Je to najväčší zabíjač času ale zároveň aj najväčšia šanca na výhru. Nezabudnite však sledovať, ktorá zo súťaží je international a ktorá nie. Väčšinou to býva napísané rovno u odkazu na blog vo forme (INT). Najbližší veľký giveaway hop sa uskutoční 17.-20.3, názov bude mať Lucky Leprechaun Giveaway Hop a jedna z hosťujúcich stránok bude napríklad aj I am reader not a writer. Účasť blogov tipujem veľkú, môžete rátať s vyše 200 súťažami :)
 • Čo ak ste vyhrali? No to je jednoduché. Buď sa o svojej výhre dozviete výherným e-mailom, v tom prípade čo najskôr kontaktujte autora blogu naspäť, spolu so svojou poštovou adresou, alebo sa o výhre dozviete vyhlásením na danom blogu. Pod menom výhercu je vždy napísané, či sa mú má ozvať výherca sám, alebo ho bloger v najbližšej dobe kontaktuje. Riaďte sa inštrukciami.
Možno sa vám z môjho príspevku zdá byť súťaženie príliš zložité. Opak je však pravdou. Vyplnenie formulára so svojou mailovou adresou a menom vám zaberie asi minútu, stlačenie tlačidla nasledovať 1 sekundu, linkovanie súťaže, aby ste si nazbierali body na vyše vám, ak ste šikovní, nezaberie viac než 5-10 minút. Ak namiesto odoslania formuláru musíte pre vstup do súťaže zanechať komentár pod príspevkom, zaberie to tiež nie viac ako 5 minút aj spolu s poďakovaním za súťaž. (to sa u nich patrí, ak zanechávate komentár, pri vypĺňaní formulára to robiť nemusíte).

Toto sú samozrejme také základné inštrukcie na súťaženie. Určite nie sú univerzálne, každý si časom nájde ten svoj spôsob, ktorý mu vyhovuje najviac. Pokiaľ dodržiavate základné pravidlá určené tým, kto súťaž usporaduváva, všetko ostatné je už len na vás. 
Ak by ste mali nejaké iné technické otázky týkajúce sa súťaženia (pokojne aj hlúpe, ja mám rada hlúpe), pýtajte sa v komentároch alebo mi napíšte mail. 

9 komentárov:

 1. Nad tými giveaways som už rozmýšľala ale až tento článok ma vyhecoval :D
  Keď ich máš rada, tak hlúpa otázka: ak mám o giveaway 'tweetnuť' tak na twitteri hodím URLčku toho twitteru, alebo..?

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Darjaille: Najprv ty tweetneš a to tak, že dáš do tweetu URL link priamo na príspevok s giveaway. A potom ťukneš na dátum tweetu, ktorý sa ti zobrazí v jeho spodnej časti (takými malými písmenkami a číslami) a následne sa ti tvoj tweet zobrazí na celú stránku a dostaneš na neho vlastné URL, ktoré potom vpíšeš do nejakej kolonky vo formulári na dôkazy.

  Je to trochu pochopiteľné? Keď nie, píš čomu nerozumieš.

  Budem držať palce v súťažení, ale nezúfaj keď to zo začiatku nepôjde, ja som toho síce vyhrala plno ale to bolo za obrovské časové obdobie. Zo všetkých súťaží, do ktorých vstúpim padne na úrodnú pôdu cca tak jedna až dve za mesiac...ale aj to je niečo :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ja som sa ťa už pýtala na rôzne blbosti na goodreads a teraz ma napadli ďalšie :D keď je vo formulári že Name/alias tak píšeš aj meno aj prezývku alebo stačí jedno z toho ? a používaš mäkčene a dĺžne ?

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Bea: Tak nad tým som si aj ja celkom dlho lámala hlavu :) nakoniec som to ale vyriešila takto:

  ak je Name/alias, píšem len alias. Celé meno píšem len ak to vyžadujú (full name).

  Dávaj ale vždy pozor, ak si chceš nárokovať na extra vstupy za GFC nasledovanie, aby si niekde do formulára uviedla nick, pod ktorým blog nasleduješ. Niekedy je na to priamo kolonka, ale ak nie je, tak to vždy vpíšem ako Alias.

  Niekedy sa ťa tam potom ešte pýtajú na celú poštovú adresu, v tom prípade tam rovno uvediem aj svoje celé meno. Inak ale vždy uvádzam aliasy. (vždy používam ten, pod ktorým nasledujem cez GFC)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Tak toto zní skutečně zajímavě. Jak je to prosím tě vlastně s poštovným? Např. na stránkách samotných autorů, BookDepo,atd.,kde také probíhají tyto giveaways, jak jsem si všimla.Předem moc děkuji za odpověď. Jude.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Jude: Pokiaľ si výherca, poštovné samozrejme neplatíš. To je jedno, kde knihu vyhráš. Výhra znamená, že dostaneš niečo zadarmo. Práve preto sú niektoré giveaways international a niektoré nie. Niektorí blogeri/autori si totiž môžu dovoliť poslať knihu za hranice, niektorí nie.

  Pozor ale, niekedy u takzvaných "US only" alebo "US/Canada" giveaways blogeri ponúkajú možnosť zapojiť sa do súťaže ľuďom z celého sveta, pokiaľ budú súhlasiť s tým, že si za knihu zaplatia poštovné sami. To sa napríklad vyplatí u podpísaných kníh, ktoré žiadnym iným spôsobom nevieš zohnať a teda si schopná obetovať peniaze za poštovné.
  Vždy je to však uvedené v pravidlách súťaže. Ak tam nepíše nič a súťaž je International, tak za poštovné určite neplatíš :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. More Help

  Here is my homepage; attorney leads
  Take a look at my web blog :: lawyer leads

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Hi there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren't loading properly. I'm not sure why but I think its a linking
  issue. I've tried it in two different web browsers and both show the same results.

  my web site ... T.W. Jackson

  OdpovedaťOdstrániť