štvrtok 22. marca 2012

Filmová recenzia: Hunger Games (Hry o život)

Včera (alebo lepšie povedané dnes) som bola v kine na polnočnej premiére Hry o život. Nemám vo zvyku písať filmové recenzie (presnejšie som to ešte nikdy v živote nerobila) ale možno by vás práve toto mohlo zaujímať :)

Na začiatok musím vyjadriť môj šok z toho, koľko mužov bolo včera v kine. Bezpečne povedané viac alebo minimálne rovnako, ako dievčat. Dokonca prichádzali v skupinkách (teda nie ako mužský doprovod svojim priateľkám) a množstvo z nich sedelo v kine do posledného tónu záverečnej hudby, dávno po tom, čo takzvané hard core fanúšičky Hunger Games opustili sálu.


POSTAVY 

Ak som za celý ten čas od započatia pre-produkcie vypustila čoilen jediné krivé slovo na adresu kastingu, hlboko sa ospravedlňujem. S istotou môžem povedať, že o Jennifer Lawrence som nikdy nepochybovala a samotný film to vôbec nezmenil, práve naopak. Jennifer je Katniss a pochybujem, že sa po zhliadnutí filmu bude chcieť niekto hádať. Najúžasnejšie bolo to, že Jennifer nie je hollwoodsky krásna ale ľudsky krásna. Na niektorých snímkach vyzerala divne (asi ako vyzeráme bežne my, keď ráno vstaneme z postele), zatiaľ čo na iných mi krásou úplne vyrazila dych (a to som dievča!). Nehovoriac o tom, že svoju postavu mala naštudovanú do detailu, každý jeden výraz tváre prerozprával časť Katnissinho knižného monológu, ktorý prirodzene filmu chýbal. S Joshom Hutchersonom som tiež bola spokojná od úplného začiatku a ani tu som nebola sklamaná. Peeta ako hráč mnohých tvárí, u ktorého zo začiatku vôbec neviete, čo očakávať - Josh vystihol podstatu svojej postavy na jednotku s hviezdičkou. Plus scény s Katniss (hlavne tie jaskynné) aj keď možno nie také kvetnaté ako v knihe, boli...hot. Pre mňa najobľúbenejšou postavou (s výnimkou Katniss samozrejme) bol jednoznačne Haymitch, ale to som v podstate aj čakala. Milujem Woodyho Harelsona a vedela som, že Haymitcha zahrá. Ale že až tak dobre, to ma celkom prekvapilo :) Neviem, ako sa vy ostatní vysporiadate s Cinnom, ktorého hrá Lenny Kravitz ale myslím si, že aj u nenávistníkov si v niektorých skvelých scénach získa plusové body :) Nebudem tu vypisovať všetky postavy, lebo by sme tu mohli byť do rána, ale ak to zhrniem, nemyslím si, že by ma niektorá z kľúčových postáv sklamala. Z hereckého obsadenia asi vyplýva moja najväčšia spokojnosť vrámci celého filmu.


VERNOSŤ KNIHE

Filmový dej sa veľmi, VEĽMI tesne pridržiava knižnému. Knihu som síce čítala už pomerne dávno, takže neviem povedať, či a koľko hlášok bolo citovaných doslova, ale kľúčové scény idú za sebou takmer v presnom poradí s tým, že niektoré drobnosti (ako napríklad čo sa stalo s Katnissiným otcom, alebo scéna, kde Peeta hodí Katniss chlieb a pod.) sú zasadené pre lepší efekt trochu inde. Naviac je tam napríklad úžasný rozhovor prezidenta Snowa so Senecom alebo uvidíme aj zákulisie Hier o život - gamemakerov v zápale práce. Ďalšie detaily sú zas pravdepodobne tiež pre lepší efekt pozmenené alebo zmenené úplne, nie však do takej miery, že by mi to prekážalo. Och, a trochu bližšie sa dokonca dozvieme aj aký osud postihol Senecu po skončení Hier (z tej scény mi inak z nejakého dôvodu išli zimomriavky).

SVET HUNGER GAMES

Šokujúci. Vôbec nie, ako som si ho predstavovala, so všetkou svojou divokou módou a sci-fi prvkami, ale dojem perfektný. Presne bola vystihnutá zvrátenosť Sídla a jeho občanov a ako kontrast k tomu chudoba a zaostalosť dvanástich obvodov. Miestami mi film pripadal ako socialistická snímka, čo si myslím bol tak trochu aj zámer tvorcov (ak Amíci ovšem vôbec vedia, čo je socializmus). A ešte musím povedať, že zatiaľ čo v prvej knihe ešte nie sú veľmi badať známky rebélie, vo filme je tam toho už teraz podstatne viac.

HUDBA

Hudbu som počas filmu veľmi nevnímala, musím povedať že tá trocha čo tam bola ma nejako nestrhla. Mnoho scén je úplne bez akéhokoľvek hudobného podmazu a to som tam ocenila oveľa viac, než nejakú podivnú melódiu v pozadí. Celý začiatok je v podstate bez hudby a myslím, že to bol celkom ok ťah. Hudobný deficit som si vynahradila pri titulkách, prvá pieseň je Arcade Fire - Abraham's daughter, ktorá začína ešte keď dohráva posledná scéna a je NÁDHERNÁ. Druhá pieseň v poradí je Taylor Swift a jej Safe & Sound.

NEGATÍVA & POZITÍVA

Niektoré scény, ktoré ma rozsekali keď som čítala knihu, na mňa vo filme až tak nezapôsobili. Napríklad scéna s Rue bola podľa mňa slabší odvar oproti knižnému originálu a podstatne menej napínavá mi pripadala záverečná scéna v aréne s tými čiernymi bobuľkami. To myslím že som z nej ani polku nevidela, lebo som omylom žmurkla. Ďalej už spomínaná hudba, ktorá keď už náhodou bola, tak bola podľa mňa taký priemer, ale zas asi záleží od vkusu.
Úplne najviac sa mi páčili asi všetky scény, ktoré filmári vymysleli naviac a neboli v knihe a potom všetko, čo zo seba vypustil Haymitch. Štyria tributanti - Cato, Clove, Marvel a Iskra mali tiež excelentné scény. Úžasne je spracovaná aj scéna s vozmi, keď predstavujú tributantov a Katniss a Peetovi vzbĺknu kostýmy a v podstate všetky akčné scény v aréne, s ktorými sa robilo na môj vkus veľmi veľa tajností a preto pre mňa boli až do začiatku filmu úplnou neznámou.

A už vás viac nebudem trápiť :) Ak máte nejaké špeciálne otázky, píšte komentáre a ja odpoviem. Inak ale CHOĎTE si to pozrieť, neoľutujete :)

12 komentárov:

 1. Jéééj. Nás to čaká dnes večer tak už sa tešíme a sme strašne zvedavé aké to bude :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. JA som na to bola dnes s kamoškou v Košiciach. Išla by som znovu. Bolo to perfektné, v podstate s tebou vo všetkom súhlasím :)
  My sme hneď ako naskočili titulky odchádzali, pretože predsa len bolo pol3tej a musela som stíhať nočák... Ale určite si to vynahradíme, keď pôjdeme znovu :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. jaaaj ja už chcem ísť! 8D neviem či sa mi podarí zajtra ako som plánovala ale tak v sobotu si určite zájdem do Nitry...akurát dnes o 4 ráno som dočítala prvý diel hier 8D a začala aj druhý, lebo mám doma trilógiu 8) takže sa neviem už dočkať filmu! 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. hrozne sa už na to teším, ale musím si počkať až do nedele, verím, že to bude super :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Akurat som sa vratila z filmu proste jedno obrovske wuaw :) a tých sĺz čo mi postekalo ach :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. V piatok som bola v kine a samozrejme sa mi viac páčila knižná verzia ale ani film nie je najhorší. Podľa mňa dobré herecké výkony a miešalo sa vo mne viacero pocitov...smútok, strach a radosť naraz. Knihy a film vrelo odporúčam ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. suhlasim s tebou Judit film bol velmi dobre spracovany aj ked mne sa moc nepacilo natocenie sceny ked vybehli do areny strasne rychlo priebehali sceny(ale to môj názor) a Rue to v knihe bolo lepsie, ale podotázka som citala ze film bude mat pokracovanie to je jasnacka ale ze nie 3 ale 4 casti budu vies o tom nieco??

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, tak to je. Drozdajka by mala byť rozdelená na dve časti podobne ako posledný diel Twilightu. Asi všetci môžeme hádať, prečo...

   Odstrániť
 9. Mozem sa spytat neviete ako sa vola pesnicka co spieva katnis v drozdajke ? Dakujem

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Žijem v zjednotenom štáte. Pred dvoma rokmi som sa oženil s dámou menom Melena, mali sme spolu dve deti, boli sme veľmi šťastní, že sme manželia, takže keď cestujem na služobnú cestu do Brazílie, strávil som v Brazílii 1 rok. môj druh podnikania, ja a moja žena sme sa neustále rozprávali po telefóne, rozprávali sme sa na internete, nikdy som nevedel, že ma moja žena začala podvádzať tým, že som chodil so svojím priateľom zo starej školy menom Mark, nikdy som nevedel, že niečo ide zle, kým som sa nevrátil z mojej cesty, potom sme s manželkou začali mať problémy, chodí von a vracia sa neskoro v noci, zmenila sa zvláštnym spôsobom, ktorý som nevydržal, snažil som sa urobiť všetko pre to, aby som ju potešil, ale to zhoršilo sa, takže jedného dňa odišla z domu a už sa nevrátila, pokúsila som sa ju osloviť, ale nijako som sa k nej nedostala, nikdy som nevedela, že cestovala so svojím novým milencom, ktorým bol Mark, veľmi som ju chcela kvôli deťom, ktoré ona odišiel pre mňa a pretože som ju tiež tak veľmi miloval, kvôli zlomeniu srdca, do ktorého ma dala, som vošiel hľadanie skutočného čarodejníckeho kúzla Bol som dvakrát podvedený kúzelníckym čarodejníkom, ale nikdy som pri hľadaní neochabol, pretože chcem šťastný život so svojou ženou, takže jedného rána som videl svedectvo o čarodejníckom kúzle Dr. Adeleke, takže som ho kontaktoval cez whatsapp : (+27740386124) a na e-mail: (abba5019@gmail.com) na moje najväčšie prekvapenie urobil pre mňa život opäť mužným, moja žena sa vrátila ku mne, vzal som ju späť a ja som teraz s manželkou vyrovnaný kúzelníkom

  OdpovedaťOdstrániť