pondelok 11. júna 2012

Čo čítať, ak vyrastieme zo strednej školy?

Hello :) Neviem ako ste na tom vy, či už máte po skúškach, maturách (maturách asi hej), štátniciach a iných strašných životných udalostiach, no ja sa práve nachádzam kdesi v strede a ešte ma čaká nejaký ten týždeň a niečo plný učenia. Preto som vás aj pôvodne chcela odbiť nejakým traperským článkom na 5 riadkov, akurát že už trpím poriadnym blogovacím deficitom a hlavne mi chýbajú vaše komentáre :) Netvrdím, že toto nebude traperský článok, ale aspoň sa na neho bude dať reagovať aj trochu inak než len facepalmom. 

Predvčerom som dočítala knihu Easy od Tammary Webber a uvedomila som si, že mi v YA literatúre chýba viac kníh z univerzitného prostredia. Všetky sa väčšinou odohrávajú niekde na strednej, čo nemusí byť zákonite zlá vec (high school drama forever) ale čo je veľa to je veľa. Ani ma príliš neprekvapuje fakt, že skoro všetky knihy, ktoré som našla a ktoré majú hlavných hrdinov na vysokej škole, sú self-published. 
O SP knihách som toho viac popísala článku O tých druhých knihách, no v podstate sa jedná o knihy, ktoré nie sú vydávané žiadnym vydavateľom a neboli vopred spizdené americkými "profesionálnymi" editormi. Tie sú potom na jednej strane viac odviazané, no na druhej strane častokrát aj úplne zle napísané. Nuže, všetko mať nemôžeme. 
Nakoľko vydavateľstvá v zásade nechcú vo svojich YA knihách vidieť nič prehnane vyspelé (od intímnych scén až po mozog hlavnej hrdinky), nečudo, že "univerzitné knihy" sa na pultoch kníhkupectiev nehľadajú ľahko. Ja preto už tradične lovím vo vodách Kindle edícií a na základe nich vám ponúkam tri (podľa mňa) najlepšie "college romances" a niečo málo o nich:

Jamie McGuire - Beautiful Disaster

Asi najznámejší priekopník medzi young adult knihami so staršou hlavnou hrdinkou. Kniha začínala ako e-book, no stala sa tak populárnou, že bola dodatočne vydaná aj v paperbackovej verzii. 
V Beautiful Disaster sa stretávame s krásnou študentkou Abby Abernathy, ktorá sa cez svoju najlepšiu kamarátku a jej priateľa zoznámi so sexy zápasníkom Travisom Maddoxom. Hoci Travis by si prial niečo viac, Abby je odhodlaná udržiavať s ním len kamarátsky vzťah, aby sa nepopálila. Ich kamarátsky vzťah je však čudný asi každému naokolo, okrem nich. Travis totiž postupne zahadzuje svoju povesť sukničkára a má oči len pre Abby, zatiaľ čo Abby sa na základe jednej stávky čoskoro ocitá v Travisovej posteli. Samozrejme pri všetkej počestnosti. Aspoň zo začiatku...:)
Ich netradičné "sleeping arrangements" sú len jedným zo spúšťačov série intenzívnych kolízií, romantických vyznaní a hádok, šťastných chvíľ aj depresívnych stavov a celkovo drámy, na ktorú sa žiadna stredoškolská nehrabe.
Ak ste už náhodou Beautiful Disaster čítali, tak vás možno bude zaujímať správa, že Jamie pripravuje príbehy o ďalších Travisových bratoch, rovnako ako aj prerozprávanie knihy Beautiful Disaster z Travisovho pohľadu :)
Hodnotenie na GR: 4.12 (z 15 655 hodnotení)

Tammara Webber - Easy

Kniha, ktorú som spomínala v úvode tohto článku a ktorá je častokrát prirovnávaná k Beautiful Disaster, hoci neviem prečo. 
Hlavnou hrdinkou v Easy je Jackie, ktorá sa vzdala sna o hudobnom konzervatóriu a prichádza na vysokú školu spolu so svojim ambicióznym priateľom zo strednej, Kennedym. Keď ju Kennedy po niekoľkých mesiacoch na univerzite upúšťa, lebo si už viac nie je istý, či "dokáže naďalej odolávať zvodným študentkám, ktoré sa mu hádžu k nohám", Jackie upadá do miernej depresie, ktorej ešte dopomôže fakt, že je na jednej párty napadnutá Kennedyho kamarátom, ktorý sa ju pokúsi znásilniť.  Pred niečím viac než len depresiou ju ochráni potetovaný a trochu nebezpečne vyzerajúci Lucas. 
Jackie po prekonaní zlého obdobia zaostáva z predmetu Ekonómia, no zhovievavý profesor jej dá druhú šancu a odkáže ju na doučovateľa Landona. Nakoľko Jackie aj Landon majú veľmi nabitý rozvrh, dohodnú sa, že pre začiatok spolu budú komunikovať len cez e-mail. 
Asi vám nebude robiť problém domyslieť si súvislosť medzi Lucasom a Landonom, ale nebudem vám kaziť "prekvapenie" :) Každopádne máme v tomto prípade čo dočinenia s veľmi príjemným čítaním plným romantických scén aj smutných momentov. Autorka sa v knihe dosť venuje téme znásilnenia a podarilo sa jej vykresliť niekoľko veľmi brutálnych scén, no aj napriek tomu to pre mňa bol pre mňa viac zamilovaný než temný príbeh, ktorý sa jednoznačne oplatí prečítať.
Hodnotenie na GR: 4.47 (z 2 304 hodnotení)


Jillian Dodd - That Boy

That Boy zachytáva dlhé životné obdobie hlavnej hrdinky Jadyn, ktorú na jej ceste od detstva sprevádzajú dvaja najlepší kamaráti, Philip a Danny. Kniha je plná šťastných aj smutných životných udalostí, drámy aj zvratov. V prvom diely si s Jadyn užívame chvíle strávené na strednej a neskôr na vysokej škole. Jej prvý bozk, prvé rande, jej premenu z trochu neistého dievčatka na sebavedomú mladú dámu. Druhá kniha má názov That Wedding, takže si môžete domyslieť, kam to bude smerovať. No a v tejto chvíli píše Jillian knihu tretiu, s názvom That Baby...eh...čiže asi tak :)
Dlho som nevedela, čo si mám o knihe That Boy myslieť. Na začiatku mi postava  Jadyn prišla akoby odfláknutá, zdalo sa mi, že úplne neprimerane reaguje na inak veľmi emotívne udalosti svojho života. Keď som ju však časom spoznala bližšie uvedomila som si, že jej neprirodzenosť a neschopnosť ukázať svoje city bola zamýšľaná a že sa z nej na základe toho dala vybudovať veľmi zaujímavá a netradičná postava. Hoci sa prvá časť prvého dielu odohráva na strednej, akonáhle sa s Jadyn dostaneme na univerzitu, zmení sa aj charakter rozprávania a príbeh sa stane podstatne vyspelejším. Neviem, či That Boy chytí úplne každého, no určite to stojí aspoň za pokus a za možnosť prečítať si pokračovanie That Wedding, ktoré bolo podľa mňa fenomenálne :)
Hodnotenie na GR: 4.19 (z 1 914 hodnotení)

Máte aj vy nejaké tipy na knihy z prostredia vysokej školy? Ak áno, sem s nimi! 

19 komentárov:

 1. Bože môj Travis. Po Dmitri je to môj obľúbený chlap v knihe :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Dik za tipy, uz sa tesim a chystam na Easy. Beautiful disaster patri k mojim oblubenym :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Easy by som si prečítala, ale nie sú všetky tieto knihy len v angličtine? Vieš mi odporučiť aj niečo v SJ alebo ČJ? 8)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. jo, tie sú len v angličtine :( Priamo z vysokej školy mi momentálne nič nenapadá (aj keď podľa mňa určite niečo existuje :)), ale trochu podobný nádych má Polibek pro Annu, ktorý teraz vyšiel v ČR u vydavateľstva CooBoo. Síce je to tiež z prostredia strednej školy, ale hlavná hrdinka je v Paríži na internáte, takže je to trošku ako výška :) a rozhodne je to super kniha, ktorú odporúčam všetkými desiatimi!

   Odstrániť
  2. Myslím, že existuje, a ja som ich stopro čítala, ale boli to také staré socialistické knižky z sedemdesiatych rokov v takých malých formátoch, knižnica toho bola plná... :D Nemám o nich záznamy na Goodreads lebo už neviem, ako sa volali :-/ Ale sú :)

   Odstrániť
 4. Tak ako aj slečny predo mnou aj mňa najviac zaujalo Easy, ale aj prvá kniha znie zaujímavo. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. mne sa viac páčilo Beautiful Disaster ale aj Easy bolo super :) asi podľa toho, na čo má človek náladu :)

   Odstrániť
  2. Cez prázdniny bude viac času sa na to pozrieť. Rozhodne viac než teraz na konci roka. :)

   Odstrániť
 5. Beautiful Disaster je úžasné! :) Jen ještě nevím, zda mě zpráva o pokračování nadchla nebo zklamala, protože se obávám toho, že je autorka rozdělí, což by si podle mě nezasloužili, když už si k sobě tu cestičku našli. A Travis už přeci nemůže dělat potíže, když je to tak, jak to dopadlo. :D :))

  Jinak děkuji za tipy, určitě se porozhlédnu i po té druhé. Jako by jsi to cítila, zrovna jsem si před dvěma týdny, kdy jsem během dvou dní dočetla BD, říkala, zda není něco podobného..
  Děkuju! :)

  Renny

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. snáď ich autorka nerozdelí, to pokračovanie bude hlavne o Travisovom bratovi, takže si myslím že Travis a Abby sa tam objavia už len ako vedľajšie postavy a nebude sa s nimi nič nejak extrémne zamotávať. A tá kniha z Travisovho pohľadu bude vlastne ten istý príbeh než v BD, len bude v 1. osobe rozprávať Travis. Takže tam sa už neudeje nič nové, len som akurát niekde čítala, že na konci tej knihy ešte bude náhľad do Travisovej a Abbinej budúcnosti - teda ako si spolu nažívajú pár rokov neskôr :)

   Odstrániť
  2. Jsi posel dobrých zpráv! :)) Vážně jsi mě teď nesmírně potěšila, protože kdyby se mělo jednat o pokračování jejich příběhu a například v té knize, brané z pohledu Travise, se mělo ještě něco objevit navíc, asi by mě to zamrzelo.. Takhle jsem zvědavá na společnou budoucnost, protože Ti dva mi k sobě zkrátka skvěle pasují. :) A když už byl Travis zkrocen, přeci by chudáka Abby netrápil i v manželství. :D :))

   Neví se, kdy přibližně by to mělo být? Buď ta z Travisova pohledu, či to pokračování o Travisově bratrovi? :)

   Renny

   Odstrániť
  3. Ešte to len teraz začala písať, takže sa vôbec nevie... Najprv má vydať BD z Travisovho pohľadu, potom nejakú novú, ktorá s BD nesúvisí a potom knihu kde bude hlavná postava Trent (Travisov brat) :) Tak snáď nebudeme musieť čakať rok :D

   Odstrániť
 6. z prostredia vysky je aj dalsia seria od Jamie McGuire Providence ale ta vyska je tam skor okrajovo ... ale je to vyborna seria odporucam :):):) a Gabriels Inferno :D:D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. It is really a nice and useful piece of info. I am glad that
  you just shared this helpful info with us.
  Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.
  Also see my web page > pixocool.com

  OdpovedaťOdstrániť
 8. A useful exercise is to varan your internal critic; that
  phonation that you hear through the day that towards political incompetency is found in
  the "No Labels" push. Vacation, promotional or household social
  function are at times create art to inspire others. Their insights and suggestions can be the acts
  as genocide can be controversial.

  Here is my webpage - print graphics industry

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Mna neskutocne zaujala kniha Grekovova: Katedra. Socialisticka kniha plne z prostredia vysokej skoly. Nechapal som ako je mozne, ze opisane prostredie VS a profily postav tak zodpovedaju aj dnesnemu fungovaniu VS. Z pohladu VS ucitela hladam uz velmi dlho podobne dielo, ale sa mi nedari ... Jozo

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Kolektivní rozum Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60 % větší pravděpodobnost výhry

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Žijem v Spojených štátoch. Pred dvoma rokmi som sa oženil s dámou menom Melena, mali sme spolu dve deti, boli sme veľmi šťastní, že sme manželia, takže keď cestujem na služobnú cestu do Brazílie, strávil som v Brazílii 1 rok. môj druh podnikania, ja a moja žena sme sa neustále rozprávali po telefóne, rozprávali sme sa na internete, nikdy som nevedel, že ma moja žena začala podvádzať tým, že som chodil so svojím priateľom zo starej školy menom Mark, nikdy som nevedel, že niečo ide zle, kým som sa nevrátil z mojej cesty, potom sme s manželkou začali mať problémy, chodí von a vracia sa neskoro v noci, zmenila sa zvláštnym spôsobom, ktorý som nevydržal, snažil som sa urobiť všetko pre to, aby som ju potešil, ale to zhoršilo sa, tak jedného dňa odišla z domu a už sa nevrátila, pokúsila som sa ju osloviť, ale nijako som sa k nej nedostala, nikdy som nevedela, že cestovala so svojím novým milencom, ktorým bol Mark, veľmi som ju chcela kvôli deťom, ktoré ona odišiel pre mňa a pretože som ju tiež tak veľmi miloval, kvôli zlomeniu srdca, do ktorého ma dala, som vošiel hľadanie skutočného čarodejníckeho kúzla Bol som dvakrát podvedený kúzelníckym čarodejníkom, ale nikdy som pri hľadaní neochabol, pretože chcem šťastný život so svojou ženou, takže jedného rána som videl svedectvo o čarodejníckom kúzle Dr. Adeleke, takže som ho kontaktoval cez whatsapp : (+27740386124) a na e-mail: (abba5019@gmail.com) na moje najväčšie prekvapenie urobil pre mňa život opäť mužným, moja žena sa vrátila ku mne, vzal som ju späť a ja som teraz s manželkou vyrovnaný kúzelníkom

  OdpovedaťOdstrániť