štvrtok 25. novembra 2010

Novinky vydavateľstva IKAR na rok 2011

Je 3:55 ráno a ja som práve pricestovala do Brna. Keďže mám o pár hodín školu, rozhodla som sa využiť čas produktívne a užitočne a síce, poskytnúť niečo zaujímavé aj pre tých, ktorý nechcú mať s Vampire Academy nič spoločné.
Prosím, ešte raz ma ospravedlňte za nedostatok všeobecných aktualizácií, snažím sa teraz venovať Last Sacrifice párty, nakoľko kniha vychádza už za necelé 2 týždne. Potom sa, ako som už spomínala, všetko vráti do starých koľají.
Takže k tomu produktívnemu a užitočnému. Dnes (teda vlastne už včera) som dostala tip, že Ikar plánuje v budúcom roku vydať niekoľko zaujímavých titulov pre mladých dospelých. Rozhodla som sa to trochu zhrnúť, aj keď ešte nemám dostatok informácii o presných dátumoch vydania alebo potvrdenie slovenských názvov kníh. Každopádne si aspoň môžete urobiť prehľad. Ku knihám prikladám môj preklad z anglickej anotácie:

Margaret Stohl a Kami Garcia - Beautiful Creatures (Krásne príšery)


V GatlinCounty sa nediali nijaké prekvapenia.
Nachádzali sme sa tak povediac v epicentre stredu ničoho.
Aspoň to som si myslel.
Ukázalo sa, že som sa nemohol mýliť viac.
Bola raz jedna kliatba.
Bolo raz jedno dievča.
A nakoniec, bol raz jeden hrob.
Lena Duchannes je dievča, aké malé južanské mestečko Gatlin ešte nikdy nezažilo. Snaží sa skryť svoje schopnosti a kliatbu, ktorá sprevádza jej rodinu už od nepamäti. Ale ani v prerastených záhradách, temných bažinách a práchnivých cintorínoch, nemôžu tajomstvá ostať ukryté naveky.
Ethan Wate, ktorý počíta mesiace, kým bude môcť vypadnúť z Gatlinu je mátaný snami o nádhernom dievčati, ktoré nikdy pred tým nestretol. Keď sa Lena nasťahuje na najstaršiu a neslávne známu platnáž, Ethan je k nej nevysvetliteľne priťahovaný a odhodlaný odhaliť spojenie medzi nimi.
V meste so žiadnymi prekvapeniami by jedno tajomstvo mohlo všetko zmeniť.

Druhý diel s názvom Beautiful Darkness už v USA vyšiel a samozrejme sa plánuje aj jeho slovenský preklad, tiež niekedy v budúcom roku.

Lauren Kate - Fallen (Pád)


Na Danielovi Grigorim je niečo až bolestne povedomé.
Záhadný a odmeraný, zaujme pozornosť Luce Priceovej od chvíle, keď ho zbadá v prvý školský deň na internátnej škole v horúcom Savannah v Georgii. On je jediný svetlý bod na mieste, kde sú mobily zakázané, všetci ostatní študenti sú samý problém a bezpečnostné kamery sledujú každý váš krok.
Aj keď Daniel očividne nechce mať s Luce nič spoločné a dá si záležať na tom, aby si to uvedomila, Luce ho nevie nechať na pokoji. Priťahovaná k nemu ako nočný motýľ k plameňu, musí zistiť, čo sa Daniel tak zúfalo snaží ukryť. Aj keď ju to zabije.

Prvý diel série by mal podla všetkého vyjsť v januári 2011. V USA už vyšlo pokračovanie s názvom Torment (Muky) a autorka pripravuje tretí diel s očakávaným názvom Passion (Vášeň)

Alexandra Adornetto - Halo (Ozvena)


V ospalom mestečku Venus Cove sa takmer nikdy nič nedeje. Všetko sa však zmení, keď sú traja anjeli poslaní z neba aby mesto ochránili pred zhromažďujúcimi sa temnými silami. Gabriel-bojovník, Ivy-liečiteľka a Bethany, mladá tínedžerka, ktorá je z celého tria najmenej skúsená. Tvrdo pracujú na tom, aby zamlčali svoju pravú identitu a hlavne skryli svoje krídla. Misia je však ohrozená, keď je najmladší anjel, Bethany, poslaná na strednú školu, kde sa zamiluje do pekného kapitána školského mužstva, Xaviera Woodsa. Vzoprie sa zákonom Neba tým, že ho bude milovať? Udalosti naberú spád, keď anjeli zistia, že nie sú jediná nadprirodzená sila vo Venus Cove. Do mesta prichádza nový chlapec, ktorý je očarujúci, pôvabný a smrteľne nebezpečný.A čo je najhoršie, vyhliadol si práve Beth.


V tomto prípade si slovenským prekladom Ozvena, ktorý som našla na internete vôbec nie som istá, nakoľko slovo halo znamená aj svätožiara, inak povedané to okrúhle, čo majú anjeli nad hlavou. Čo by mi v tomto prípade sedelo viac, než ozvena. Tak teda uvidíme...

Andrea Cremer - Nightshade (Nočný tieň)


Calla Thor vždy poznala svoj osud: Len čo zmaturuje na Mountain School, stane sa družkou sexy vodcu vlkov Rena Laroche a bude s ním bojovať bok po boku, viesť ich svorku a chrániť posvätné miesta pre Strážcov. Keď však poruší jedno z hlavných pravidiel zachránením krásneho ľudského chlapca ktorý sa vybral na túru, Calla sa začne zamýšľať nad svojim osudom, svojou existenciou a nad celou podstatou sveta, ktorý doteraz poznala. Nasledovaním svojho srdca môže stratiť všetko - vrátane jej vlastného života. Stojí zakázaná láska za najvyššiu obetu?

O tejto knihe som písala nedávno. V USA zatiaľ vyšiel len jeden diel ale pripravuje sa aj pokračovanie s názvom Wolfsbane, ktoré má vyjsť v Amerike 12.7.2011

Catherine Fisher - Incarceron
Incarceron je väzenie budúcnosti, ukryté pred zrakmi, kde v temnom svete plnom rivality a krutosti žijú potomkovia pôvodných väzňov. Je to desivá kombinácia vyspelej technológie - žijúca budova, ktorá stvárňuje novelitu, ako všetko vidiaca a pomstychtivá postava a typickej starodávnej mučiarne s reťazami a žalármi.
Mladý väzeň, Finn, má mátajúce vízie predchádzajúceho života a nechce sa mu veriť, že sa tu narodil a strávil tu celý život.
Vo vonkajšom svete, Claudia, dcéra správcu väzenia Incanceron je uväznená vo svojej vlastnej verzii žaláru - svete budúcnosti, krásne zostrojeného aby vyzeral ako éra minulosti a blížiacom sa manželstve, z ktorého má hrôzu. Nevie nič o Incancerone okrem toho, že existuje. V určitej chvíli však nastáva moment, keď Finn v útrobách Incanceronu a Claudia vonku súbežne nájdu prístroj - krištáľový kľúč, cez ktorý spolu môžu komunikovať. A tak sa zrodí plán pre Finnov útek.

Kniha žánru fantasy mala v Amerike veľký úspech, aj keď názory v recenziách sa od seba veľmi líšia. V Ikare o tejto knihe majú očividne vysokú mienku, keďže sa ju vraj v budúcom roku rozhodli vydať. V USA už dokonca vyšiel aj druhý diel  názvom Sapphique.

8 komentárov:

 1. super mam sa naco tesit dikes za infosky

  OdpovedaťOdstrániť
 2. "Halo" je jasná svätožiara, raz je to v tej knihe použité aj v kontexte, ale od začiatku som tipovala, že to tak pravdepodobne nenechajú, Svätožiara neznie dosť titulovo-reprezentatívne :P

  OdpovedaťOdstrániť
 3. A to je v Ikaru na Slovensku, že? Nevíš jestli tyhle knížky vydá i nějaké české nakladatelství?

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Marcela: Nemáš za čo, ja zas ďakujem všetkým, čo mi na nich dávajú avízo :)

  Luu: o hej svätožiara neznie bohvieako,ale zas prečo by mali prekladať niečo doslovne? Mohli tomu vymyslieť úplne iný názov, niečo čo by znelo dobr ale malo by súvis s knihou. čo ozvena veľmi nemá...

  Freckles: Určite aj u vás vydajú niektoré z týchto kníh. Možno ešte aj skôr, než u nás. Myslím, že som niekedy čítala že Fallen by mal vyjsť v češtine...Nicole by o tom mohla vedieť viac, ona je odborník na české vydavateľstvá:)
  Každopádne, ak sa ku mne niečo dostane, určite uverejním dátumy českých prekladov aj tu...

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Týý brďo, opět se u mě ozývá typicky česká vlastnost - závist! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Fallen, Halo, Nightshade, Beautiful Creatures - o týchto viem, že budú aj v češtine... nie som si istá... ale mám silný dojem, že v Čechách si to delia Euromedia a ešte ktosi... alebo to má všetko len Euromedia, už netuším presne, u nás to máme jednoduchšie, menej vydavateľstiev na pamätanie si :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. hmm Halo vyzerá fakt zaújmavo len škoda že vyjde až 2011 mohla som si ju vypýtať pod stromček.

  OdpovedaťOdstrániť